Program wyjazdu
Zbiórka na lotnisku w Warszawie, następnie wylot do Uzbekistanu (zależnie od lotu nocleg na miejscu lub poranny przylot na drugi dzień).
Czas na spotkanie z przewodnikiem lokalnym i transfer do miasta. Wycieczkę rozpoczniemy od starożytnych meczetów i medres (akademii islamskich), kompleksu Hazrat Imams, który obejmuje medresę Barak Khan (XVI wiek), stary meczet Djami (Piątkowy) oraz mauzoleum Kaffal Chachi - grobowiec wielkiego filozofa, poety i nauczyciela islamu żyjącego w X wieku. Następnie zatrzymamy się na bazarze Charsu, najsłynniejszym targu rolniczym w mieście i doskonałym miejscu do spotkania wielu mieszkańców przybywających z okolicznych wsi ubranych w tradycyjne stroje. Lunch w środkowoazjatyckim centrum Plow – dania narodowego Uzbekistanu. Po obiedzie odbędziemy panoramiczną wycieczkę po nowoczesnym mieście: plac Niepodległości, plac Amira Temura, plac Teatralny, plac miejski w Taszkiencie. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w Taszkencie.
Transfer na lotnisko krajowe na poranny lot do Urgenczu. Przylot do Urgenczu o 08:30 a następnie podróż do Chiwy – najstarszego miasta jedwabnego szlaku. Podczas całodniowej wycieczki odwiedzimy: Minaret Kalta-Minor (1855), medresę Mukhamada Amina-chana, twierdza Kunya-Ark ,mauzoleum Pahlavana Makhmuda, mauzoleum Saida Alautdina, meczet Djuma, minaret i meczet Khodja-Islam, medresę Shergazi-chana. Po intensywnym zwiedzaniu czas na lunch. Po obiedzie kontynuacja fascynującej wycieczki i zwiedzanie pałacu Nurullabay, Karavan-Saray z XVIII wieku, Tim Ala-Kulikhana, medresy Abdulla-chana, bramy Palvan-Darvaza. Ostanią atrakcją będzie Pałac Tosh-Khowli będący dawnym haremem.
Po śniadaniu przejazd do turkmeńskiego punktu granicznego Shawat-Dashoguz. Po przejściu przez formalności graniczne na obu punktach kontrolnych znajdziemy się w jednym z najbardziej tajemniczych państwa na świecie. Udamy się zobaczyć jedną z największych atrakcji przyrodniczych Turkmenistanu - krateru gazowego, nazywanego przez zagranicznych podróżników "drzwiami do piekła". Obszar Derweze jest bogaty w gaz ziemny. Podczas wiercenia w 1971 r. radzieccy geolodzy natrafili na jaskinię wypełnioną gazem ziemnym. Ziemia pod platformą wiertniczą zapadła się, pozostawiając dużą dziurę o średnicy 70 metrów. Aby uniknąć wycieku trującego gazu, zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie jego spalenie. Geolodzy mieli nadzieję, że ogień zużyje całe paliwo w ciągu kilku dni, ale gaz pali się do dziś. Podczas wycieczki skosztujemy pysznej kolacji z grilla przygotowanej przez naszego przewodnika i kierowcę. Nocleg w obozie lub w jurcie (namiot, mata, poduszka, śpiwór są zapewnione).
Śniadanie w stylu piknikowym. Przejazd do Aszchabadu – postradzieckiej monumentalnej stolicy. Zameldowanie w hotelu. Czas wolny do własnej dyspozycji a następnie zwiedzanie miasta. W 2013 roku Księga Rekordów Guinnessa nazwała Aszchabad "miastem z białego marmuru" - tutaj można zobaczyć największą liczbę struktur na świecie wykonanych z białego marmuru. Zobaczymy Pałac Ślubów, Koło Promowe, Pomnik Konstytucji, Łuk Neutralności, Pomnik i Park Niepodległości, Meczet Ertogrul Gazy, obiekty sportowe i mieszkalne Aszchabadu, pomniki trzęsienia ziemi i ofiar II wojny światowej. Następnie przejazd do Muzeum Dywanów, jednego z najlepszych w Azji Środkowej, prezentującego wzory z plemion Tekke, Yamud, Sarik i Chodor. Turkmeńskie muzeum dywanów jest jednym z centrów kulturalnych Turkmenistanu, gdzie wystawianych jest około 2000 eksponatów dywanów, w tym rzadkie eksponaty. Nocleg w hotelu.
Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko na lot do Mary. Przejazd do miasta Bayramali 30 km od Mary, aby zwiedzić starożytny Merv - "królową świata", jedną z najważniejszych stolic islamu obok Bagdadu, Kairu i Damaszku. Zwiedzanie starożytnego Merv obejmuje Wielką Galę Kyz i Mniejszą Galę Kyz (VI-VII wiek), kompleks Askhabs (VIII-XIV wiek), Galę Erk (VI p.n.e.), Galę Gyaur (IV p.n.e.), kompleks Hoja Yusup Hamadani, mauzoleum sułtana Sanjara, mauzoleum Muhameda Ibn Zeida. Następnie przejazd do granicy Farap - Alat. Formalności graniczne po obu stronach. Spotkanie z kierowcą w Uzbekistanie i transfer do hotelu. Zameldowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek.
Śniadanie. Całodniowa wycieczka do Buchary. Zwiedzanie miasta obejmuje: Mauzoleum Ismaila Samaniego, najstarsze i najcenniejsze w kraju, arcydzieło średniowiecznej architektury, zbudowane przez Ismaila Samaniego dla jego ojca Nasra I. Mauzoleum Chashmy Ayuba. Zobaczymy meczet Bolo-Hauz, oficjalne miejsce kultu emirów, zbudowany w 1718 roku i położony obok drzwi Arki, centrum miasta, oficjalnej rezydencji władców Buchary. Po obiedzie zwiedzanie minaretu i meczetu Poi Kalon, Madrasy Abdulaziza Khana i Ulugbeka, zespołu Labi-khauz, którego basen i chaikhana są nowoczesnym centrum tradycyjnego Uzbekistanu. Kolacja. Nocleg w Bucharze.
Po śniadaniu czas wolny na zwiedzanie starego miasta Buchary do popołudnia. Po obiedzie transfer do Samarkandy – jednego z najpiękniejszych miast Jedwabnego Szlaku. Przyjazd do Samarkandy i zameldowanie w hotelu. Czas wolny. Nocleg w Samarkandzie.
Śniadanie w hotelu. Rano zwiedzanie mauzoleum Gur-Emir - cmentarza Tamerlana i Timurydów, wspaniałego placu Registan z trzema medresami: medresą Ulugbek, medresą Sher Dor i medresą Tilla Kari wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po wizycie w meczecie Bibi Khanum, odwiedzimy Syab Baazar. Naszym oczom ukażą się piramidy z soczystych arbuzów i melonów, torby z orzechami włoskimi, rodzynkami bez pestek i suszonymi morelami, kiście winogron i kuszące stosy fig. Po obiedzie zwiedzanie obserwatorium Ulugbek, nekropolii Shakhi-Zinda, gdzie można odwiedzić grobowiec Qusama ibn Abbasa, a następnie meczet Hazrat Hyzr. Nocleg w Samarkandzie.
Po śniadaniu transfer do Pandżakent na granicy Tadżycko-Uzbeckiej. Spotkanie z przewodnikiem na granicy. Miasto Pandżakent ("pięć wiosek") znajduje się w regionie Chodżent w Tadżykistanie, w malowniczej dolinie rzeki Zarafszan. Całkiem możliwe, że pięć wiosek zapoczątkowało historię tego niezwykłego miasta, które powstało w V-VIII wieku naszej ery. Pandżakent był wówczas jednym z najważniejszych ośrodków kultury i rzemiosła w Sogdzie. Został nawet nazwany "środkowoazjatyckimi Pompejami". Było to doskonale ufortyfikowane, dobrze zorganizowane miasto z pałacem, dwiema świątyniami, rynkami, bogatymi domami mieszkalnymi ozdobionymi licznymi malowidłami, drewnianymi i glinianymi posągami starożytnych bogów. Ruiny tego starożytnego miasta zostały odnalezione dopiero w ubiegłym wieku. Dziś turyści mogą zobaczyć pozostałości domów mieszkalnych i budynków biurowych, cytadelę z pałacem, dom rzemieślników i kościół czcicieli ognia. Nocleg w hotelu.
O poranku udamy się w stronę Gór Fan. Droga do jezior prowadzi przez przełęcz Shahriston (3 378 m n.p.m.). Są to jedne z najpopularniejszych obszarów turystycznych w Azji Środkowej. Odbędziemy jednodniową wycieczkę do Siedmiu Jezior, około 60 km na południe od Pandżakent. W tym miejscu będziemy mieli czas na krótką wędrówkę. Droga prowadzi wzdłuż wąwozu, w którym znajduje się 7 jezior. Znajdują się one na różnych wysokościach i mają różne kolory. Po drodze możliwość spotkania mieszkańców tego rejonu. Interesującym doświadczeniem będzie obserwacja tutejszego stylu życia. Następnie przejazd do Chodżent. Noc spędzimy w hotelu.
Rano rozpoczniemy po mieście Chodżent, drugiego co do wielkości miasta Tadżykistanu. Położone jest nad rzeką Syr Daria u ujścia doliny Fergany. Populacja miasta wynosi 149 000 mieszkańców. Jest to również stolica najbardziej wysuniętej na północ prowincji Tadżykistanu, zwanej obecnie Sughd. Pierwszym punktem będzie plac Kamoli Khudjandi następnie twierdza Timur Malik, muzeum Sugd, kompleks pamięci Muslihiddin, bazar Panjshanbe i pałac Arbob. Odwiedzimy także Pałac Kultury w Chodżent. W tym miejscu wybrano pierwszego prezydenta Tadżykistanu. Pójdziemy również zobaczyć Centralny Meczet, który znajduje się w środku miasta. Po obiedzie transfer do granicy Oibek. Przekroczenie granicy. Powrót do Taszkientu na ostatni wieczorny spacer po mieście.
Transfer na międzynarodowe lotnisko w Taszkencie a następnie przelot do Polski.