Program wyjazdu
Spotkanie na lotnisku w Warszawie w godzinach popołudniowych. Przelot na trasie Warszawa–Tokio.
Przylot na lotnisko Narita, odprawa paszportowa. Następnie powitalna kolacja w barze, w którym sushi jeździ na ruchomej taśmie. Transfer do hotelu i czas na spokojny sen po podróży. Nocleg w okolicach Chiba.
Przygodę z krajem kwitnącej wiśni rozpoczniemy od hanami, czyli święta kwitnących wiśni odmiany kawazu sakura, na półwyspie Boso w prefekturze Chiba, będącej częścią megalopolis Tokio. Będziemy podróżować vanami i odwiedzimy najpiękniejsze miejsca, gdzie akurat będą kwitły wczesne wiśnie. Według bieżących prognoz najprawdopodobniej będzie to miasteczko Kyonan nad Pacyfikiem. Po południu transfer na powulkaniczny półwysep Izu w prefekturze Shizuoka i zakwaterowanie w hotelu w znanym kurorcie z gorącymi źródłami, czyli w Atami. Nocleg w Atami. Wieczorem wizyta w onsenie z widokiem na ocean.
Dziś udamy się do miejscowości Kawazu, by podziwiać kwitnące wiśnie, które są jaskółką święta hanami (okres kontemplacji ulotnej natury kwiatów wiśni). Po drodze przespacerujmy się spektakularnym nadmorskim szlakiem w Jogasaki, wzdłuż urwistych brzegów oceanu; spacer uwieńczy zastrzyk adrenaliny - przejście mostem wiszącym. Następnie udamy się pod wodospady Kawazu, gdzie wykąpiemy się w gorących źródłach na wolnym powietrzu (prosimy o zabranie strojów kąpielowych). Gorące źródła, czyli onsen, są ulubionym miejscem odpoczynku Japończyków i atrakcją, której zdecydowanie należy zakosztować będąc w Japonii. Nocleg w Atami.
Rano, po wykwaterowaniu z hotelu, superszybkim shinkansenem przemieścimy się do Kioto, czyli jednego z najciekawszych miast Japonii, w którym spędzimy 2 dni. Znajdziemy tu około 1800 świątyń i innych zabytkowych budowli, z których 17 uznanych jest za światowe dziedzictwo kultury, oraz wiele uliczek, przy których zachowała się stara, drewniana zabudowa. Urokliwe świątynie otoczone są tradycyjnymi ogrodami w stylu zen, które w połączeniu z tradycyjną architekturą są kwintesencją japońskiej estetyki. Odwiedzimy świątynie dawnej japońskiej stolicy, wczujemy się w atmosferę starego miasta i zagłębimy się w klimatyczne uliczki, którymi gejsze wracają z przyjęć organizowanych przez ich zamożnych patronów. Po przyjeździe do Kioto zostawimy bagaże w hotelu i udamy się do historycznej dzielnicy Higashiyama, gdzie nadal panuje atmosfera starego Kioto. Przespacerujemy się przez okolice Parku Maruyama, świątynię shinto Yasaka-ji oraz wejdziemy do sławnej buddyjskiej świątyni na palach Kyomizu-dera, założonej w 778 roku i zbudowanej bez użycia ani jednego gwoździa. Po zwiedzaniu świątyń eksploracja uliczek starego miasta Ninenzaka i Sannezaka, przy których znajdują się herbaciarnie, kawiarnie i tradycyjne sklepiki z pamiątkami. Wczesnym wieczorem spacer do Gion, czyli dzielnicy herbaciarni, teatrów i domów gejsz oraz maiko, uwieńczony przechadzką do Pontocho – malowniczej alejki z barami i restauracjami, gdzie niekiedy można spotkać gejsze z ich klientami. Powrót do hotelu. Nocleg w Kioto.
Rano wyjazd do świątyni Fushimi Inari, jednej z piękniejszych w Japonii, poświęconej bóstwu płodności, ryżu oraz powodzenia w biznesie, i spacer odcinkiem liczącej w sumie 4 km trasy, na której znajduje się 10 000 czerwono-pomarańczowych bram torii. Transfer koleją do dzielnicy Arashiyama, miejsca odpoczynku na łonie natury cesarzy i arystokracji od okresu Heian (794-1185), gdzie znajduje się słynny las bambusowy oraz most Togetsukyō (most przekraczającego księżyca). Przejdziemy następnie do Tenryuji, czyli Klasztoru Niebiańskiego Smoka – powstałej w 1339 roku głównej świątyni gałęzi tenryū buddyzmu rinzai zen. Niezwykły ogród przy klasztorze, będący połączeniem żwirowego ogrodu zen oraz ogrodu spacerowego, przetrwał w postaci prawie nie zmienionej od XIV wieku, czyli od momentu, gdy założył go genialny artysta i projektant ogrodów Muso Soseki. Nocleg w Kioto.
Rano udamy się na spacer do Ogrodu Miniatur Shukkeien, gdzie przed wizytą w miejscach z tragicznej przeszłości Hiroszimy, zrelaksujemy się na łonie natury. Potem przejdziemy ulicami miasta, zahaczając po drodze o zamek samurajów, pod słynną Kopułę Bomby Atomowej, a następnie przez Park Pokoju dotrzemy do Muzeum Pokoju. Jego ekspozycje prezentują przebieg i skutki wybuchu nuklearnego, zdjęcia i przedmioty należące do ofiar ataku, a także informacje na temat historii Hiroszimy, militaryzacji miasta, rozwoju zbrojeń atomowych i związanych z nimi zagrożeń. Nocleg w Hiroszimie.
Rano po śniadaniu popłyniemy promem na wyspę świątyń Miyajima, która ma status świętej ziemi shintoizmu i buddyzmu. Zobaczymy tu jeden z najpiękniejszych japońskich widoków – majestatyczną bramę torii stojącą w Morzu Wewnętrznym. Jest to jedna z największych bram tego typu w Japonii, o wysokości 16 m i o szerokości 23 m, opierająca się na 6 filarach i ważąca 60 ton, a zarazem najważniejszy element świątyni Itsukushima Jinja, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia w obecnym kształcie powstała w XII wieku i poświęcona jest trzem boginiom shinto, córkom Amaterasu i Susanoo: Takiribime, Ichikishimahime i Tagitsuhime. Odwiedzimy również wyjątkowo piękną świątynię Daisho-in, należącą do mistycznego odłamu buddyzmu – Shingon. Na wyspie będziemy mogli spróbować lokalnych przysmaków: świeżych ostryg, lodów podawanych z batatami satsumaimo, momiji-manju, czyli ciastek w kształcie liścia klonu nadziewanych słodką pastą z czerwonej fasolki azuki, i wielu innych. Nocleg w Hiroszimie.
Rano po wykwaterowaniu z hotelu pojedziemy shinkansenem do stacji Mishima, a stamtąd vanami pod świętą górę Japończyków i symbol Japonii, czyli Fuji. Najpierw zwiedzimy okolice jeziora Yamanakako – największego z pięciu powulkanicznych jezior Fuji, znajdującego się na terenie Parku Narodowego Fuji-Hakone-Izu. Następnie odwiedzimy Oshino Hakkai – tradycyjną wioskę Ośmiu Mórz, znajdującą się na liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, gdzie w stawach o krystalicznie czystej wodzie spływającej z wierzchołka Fuji, pływają żółte i błękitne pstrągi tęczowe. Z Oshino Hakkai pojedziemy do kultowej pagody Chureito z pocztówkowym widokiem świętej góry Japończyków. Pagoda Chureito znajduje się na wzgórzu, na które prowadzi prawie 400 schodów. Nocleg pod górą Fuji.
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i transfer vanami w góry Nagano do Doliny Piekieł Jigokudani, gdzie w gorących źródłach kapią się śnieżne japońskie makaki, żyjące najdalej na północ naczelne. Małpy, które mogą przeżyć w temperaturach dochodzących nawet do minus 20 stopni, jedynie w chłodnych miesiącach zimowych schodzą z gór, aby kąpać się w gorącej wodzie. Do małpich piekieł dojdziemy na piechotę przez zaśnieżoną dolinę porośniętą cedrowym lasem. Po drodze zatrzymamy się na jeziorem Suwa w prefekturze Nagano. Następnie przejazd do Matsumoto, gdzie znajduje się słynny zamek, i zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Matsumoto.
Rano po wykwaterowaniu z hotelu spędzimy pół dnia w Matsumoto, położonym na nizinie pod japońskimi Alpami. Odwiedzimy Zamek Czarnych Kruków, jeden z zaledwie tuzina japońskich zamków z epoki Edo, które zachowały się do dziś. Dalej spacer Żabią Ulicą, gdzie będzie możliwość zakupu osobliwych pamiątek, przechadzka po centrum miasta oraz wizyta w muzeum sztuki kontrowersyjnej japońskiej Yaoi Kusama, najwybitniejszej artystki japońskiej i najdroższej malarki na świecie. Artystka, zwana „Królową kropek”, choruje na schizofrenię i tworzy przebywając w szpitalu psychiatrycznym. Popołudniu transfer do Tokio i zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Tokio.
Dzień zaczynamy od wizyty w ratuszu Tokyo Metropolitan Building, skąd roztacza się wspaniała panorama japońskiej stolicy. Stąd przejedziemy metrem do parku ze 120 tysiącami wiecznie zielonych starych drzew, otaczającego najważniejszy w stolicy chram shinto – Meiji-jingu. Dedykowany jest on cesarzowi Meiji, który otworzył Japonię na świat po niemal 250-letnim okresie wojskowych rządów rodu Tokugawa. Następnie powrót do czasów współczesnych i przygoda z Harajuku - uliczka subkultury modowej i mekka cosplayerów Takeshita Dori, wizyta w sklepie 100-jenowym typu „mydło i powidło", słynna aleja Omotesando (tokijskie Pola Elizejskie), która jest architektoniczną wizytówką Tokio z butikami światowej rangi projektantów. Przejazd do Shinjuku, gdzie zjemy obiad i udamy się na spacer po tajemniczych zakamarkach części rozrywkowej dzielnicy Kabukicho. Nocleg w Tokio.
Rano wyruszymy na eksplorację najstarszej dzielnicy Tokio, Shitamachi, gdzie zobaczymy między innymi pierwszą tokijską buddyjską świątynię Senso-ji z 628 roku w Asakusa. Przejdziemy przez pasaż Nakamise, pełen sklepów z tradycyjnymi japońskimi pamiątkami i przysmakami, by dotrzeć do Bramy Gromów (Kaminarimon). Przystanek w miejscowej herbaciarni, gdzie można napić się najlepszej jakości herbaty matcha lub spróbować jaskrawozielonych lodów. Następnie przejedziemy na historyczny targ rybny Tsukiji, gdzie oferowane są najświeższe owoce morza w Tokio oraz unikatowe japońskie produkty żywnościowe. Będzie okazja do spróbowania ostryg na surowo, japońskiego omletu o posmaku tuńczyka, szaszłyków ze słynnej japońskiej wołowiny oraz oczywiście doskonałego sushi. Dzień zakończymy na ultranowoczesnej wyspie Odaiba, skąd wieczorem udamy się na lotnisko. Wylot do Polski.