Dzień 1
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot z Polski i przylot do Marrakeszu. Następnie przejazd do wioski Imlil, z której wyruszają trekkingi na Jebel Toubkal, najwyższy szczyt Afryki Północnej (4168 m.p.p.m). Zakwaterowanie w kameralnym hotelu.
Dzień 2
Pośniadaniu rozpoczęcie kilkugodzinnej wspinaczki (ok 6 godzin), początkowo poprzez wioski berberskie gdzie czas stanął w miejscu, ale też delikatne zielone pasma upraw. Później teren zmieni się na typowo kamienny i ścieżka, która wykorzystywana jest od wieków przez lokalnych handlarzy i muły, przechodzi w sporadycznie porośnięte roślinnością kamieniste czarne i czerwonegóry. Tam spotkać można już tylko pasterzy ze stadami kóz i owiec. Wspaniałe widoki i relatywnie łatwe przejście poprzez Atlas Wysoki na 3200 m.p.p.m do schroniska górskiego. Po drodze piknik w ramach obiadu. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w schronisku górskim.
Posiłki: śniadanie, obiad i kolacja
Albo – dla tych, którzy nie chcą zdobywać Toubkal (deklaracja o wybranej opcji odbywa się przy rezerwacji)
Po śniadaniu przejedziemy poprzez góry Atlasu Wysokiego do malowniczej doliny Ouirgane. Spacer poprzez tradycyjne wioski do meczetu Tinmel. Powstał w dwunastym wieku, w wyjątkowo pięknej okolicy. To stąd wywodziła się sułtańska dynastia Almohadów. Mała wioska, ze wspaniałym meczetem była przez chwilę centrum lokalnej władzy. Dzisiaj meczet nie jest już używany na modlitwy i częściowo popadł w ruinę, ale zachowały się w nim nadal tradycyjne elementy wystroju. Przejedziemy poprzez góry na obiad w lokalnej restauracji. Następnie wrócimy na noc do Imlil.
Posiłki: śniadanie, obiad i kolacja
Dzień 3
Po wczesnym śniadaniu wejście na najwyższy szczyt Afryki Północnej, Jebel Toubkal na 4168 m p.p.m. Zejście do Imlil. Zakwaterowanie w rodzinnie prowadzonym, malowniczym hotelu. Kolacja w berberyjskim domu, nocleg.
Posiłki: śniadanie, obiad i kolacja
Albo – dla tych, którzy nie chcą zdobywać Toubkal:
Po śniadaniu wyruszymy na sześciogodzinny trekking – spacer po okolicy. Po dordze ujrzeć można będzie tradycyjne wioski i niesamowite, górskie widoki. Poziom trudności trekkingu zostanie dopsowany do grupy.Po powrocie z trekkingu czas na odpoczynek i na samodzielne odkrywanie okolicy.
Posiłki: śniadanie, obiad i kolacja
Dzień 4
Po śniadaniu przejazd malowniczą drogą poprzez przełęcz Tizi-n-
Tichka (Atlas Wysoki, 2260 m n.p.m.). Następnie przejazd do Ouarzazate i dalej przemieszczanie się wzdłuż fragmentu rzeki, w którym całorocznie znajduje się woda (co nie jest takie oczywiste w tym regionie!). Dzięki temu, w okolicy ciągną się największe w Maroku i najbardziej spektakularne oazy. Uprawia się tam także palmy daktylowe, a w ich cieniu także inne rośliny. Region ten jest bardzo tradycyjny, sprawia wrażenie jakby cofną się w czasie nawet o kilka wieków. Cały czas zamieszkałe są tutaj stare, gliniane wioski ufortyfikowane (ksary) oraz kazby. Zwiedzimy starą, zamieszkałą kazbę oraz przespacerujemy się po oazie. Nocleg i kolacja w kameralnym hoteliku w oazie, utrzymanym w lokalnych tradycjach.
Posiłki: śniadanie i kolacja
Dzień 5
Po śniadaniu przejedziemy przez fragment Doliny Draa i odbędziemy podróż wzdłuż rzeki z niekończącymi się oazammi. Następnie kontynowac będziemy przejazd poprzez magiczną pustynię kamienistą. Przemieścimy się poprzez tereny, na którychvrosną akacje saharyjskie. Przy odrobinie szczęscia spotkamy tutaj rodziny koczowników ze stadami wielbłądów, a czasami baranów. Następnie przejedziemy do najwyższych wydm piaskowych Maroka, Erg Chebbi. Jest to niesamowite miejsce, wydmy te są bowiem nie tylko rozłożyste, ale także szczególnie wysokie - sięgają nawet 350 metrów wysokości. Dojedziemy autami terenowymi poprzez różne oblicza Sahary na pustynny camp, a po chwili oddechu wybierzemy się karawaną wielbłądów na zachód słońca. Tego wieczora czeka nas kolacja pod osłoną nieba na wydmach. Nocleg na pustyni.
Uwaga: W razie opóźnienia i niemożliwości wyjazdu na wielbłądach na zachód słońca,
pojedziemy na wschód słońca przed śniadaniem dnia następnego.
Posiłki: śniadanie i kolacja
Dzień 6
Po śniadaniu przejedziemy przez pustynne tereny, gdzie można zobaczyć pozostałości
danych podziemnych systemów rozprowadzania wody, tzw. khetary. Przejedziemy do
wąwozu rzeki Todry aż do przełomu, gdzie 300 metrowe głazy tworzą wąskie przejście. Ten malowniczy wąwóz ukryty jest na skraju Atlasu Wysokiego. W tej dolinie, tuż przy sporadycznie płynącej rzece, obejrzeć można monumentalne uprawy palm daktylowych, granatowców, migdałowców itd. Za to na skarpach wąwozu, wzdłuż wąskiej górskie drogi, ciągną się gliniane wioski ufortyfikowane i tradycyjne wiejskie domy. Przełom Todry to miejsce zapierające dech w piersiach, z majestatycznymi skałami, które coraz częściej ściągają amatorów wspinaczki górskiej, choć są nielada wyzwanie nawet dla wprawionych wspinaczy. Następnie wyruszymy w dalszą drogę wiodącą poprzez region słynący z upraw róży, aż do pięknego wąwozu Dades. Dalej przejedziemy na noc do Ouarzazate. Zakwaterowanie w hotelu.
Posiłki: śniadanie
Dzień 7
Po śniadaniu spacer po Ait Benhaddou, największym marokańskim ksarze - dużej wiosce
ufortyfikowanej, w całości zbudowanej z bitej gliny. Umiejscowiona jest ona na wzgórzu w niesamowitym pustynnym krajobrazie. Nakręcono tu fragmenty znanych dzieł kinematgorafii, takich jak: Gladiator, Aleksander, Królestwo Niebieskie. Po spacerze przejedziemy przez góry do Marrakeszu. Przejdziemy się poprzez mieszkalne i handlowe dzielnice starego miasta na plac Jemma el Fna, gdzie wieczorami tętni życie! Rozstawiają się garkuchnie, muzykanci, bębniarze, kwitnie handel itd. Okolice zachodu słońca to szczyt życia placowego. Po pełbym wrażeń wieczorze powrót do hotelu na noc.
Posiłki: śniadanie
Dzień 8
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Marrakeszu. Przelot do Polski.
Posiłki: śniadanie
Dodaj komentarz