Oferta - Fotowyprawa na zaćmienie słońca do Teksasu 2024

tel: 
534 636 131
email: 

Fotowyprawa na zaćmienie słońca do Teksasu 2024

USA
Fotowyprawy
Wyprawy
Przyroda
Chcesz porozmawiaćo wyjeździe?
Zostaw telefon, oddzwonimy!

Program

Jako miłośnicy nocnego nieba i wszelkich zjawisk astronomicznych nie mogliśmy odpuścić takiego wydarzenia jakim jest ZAĆMIENIE SŁOŃCA! Plan wyprawy został stworzony specjalnie dla amatorów fotografii - w ciągu całego wyjazdu uczestnicy będą pod opieką profesjonalnych fotografów gotowych do pomocy – Michała Kałużnego i Wiolety Goreckiej. Fotografować można będzie nie tylko za dnia, ale i w nocy. Prowadzący pokażą jak dobrać odpowiednią optykę, ale również zdradzą techniki, które należy stosować, aby zdjęcia były niepowtarzalne.
W czasie tej wyprawy wystarczy znajomość podstaw obsługi aparatu - nie potrzebna będzie specjalistyczna wiedza czy profesjonalny sprzęt!

Program wycieczki:

Dzień 1. Wylot z Polski i przylot do Houston

Poranny lot zapewni nam przyjazd do Houston tego samego dnia w godzinach popołudniowych. Będzie czas na spokojne zakwaterowanie i spacer po okolicy. Następstwa zmiany czasu mogą być uciążliwe już od godz. 19 więc nie nastawiamy się na późne zwiedzanie miasta. Będzie to dobry czas na konsultacje związane ze sprzętem i ogólną fotografią.

Nocleg: Houston (2 noce)

 

Dzień 2. Eleanor Tinsley Park i Space Center NASA

Z domu wychodzimy ok. 7 gdyż ze względu na zmianę czasu i tak nie będziemy w stanie spać dłużej. W pierwszej kolejności odwiedzimy Eleanor Tinsley Park będącym świetnym miejscem na poranną fotografię miejską (panorama najwyższych wieżowców Houston). Od ok. godz. 10 rozpoczniemy zwiedzanie Centrum Kosmicznego NASA im. Johnsona, jednej z największych atrakcji Teksasu. Miejsce to oferuje wiele interaktywnych atrakcji, a także artefaktów kosmicznych czy też pełnowymiarową rakietę i prom kosmiczny. Tutaj możemy dowiedzieć się niemal wszystkiego o historii ludzkiej eksploracji kosmosu z fascynujących eksponatów. Poznamy też teraźniejszość i przyszłość amerykańskiego programu lotów kosmicznych. Odwiedzane centrum kosmiczne jest także domem dla największej na świecie kolekcji skał i próbek księżycowych do publicznego wglądu. Space Center NASA to nie tylko muzeum - jest to rozległy, tętniący życiem obiekt w którym m.in. ćwiczą astronauci oraz miejsce skąd koordynuje się wszystkie załogowe loty kosmiczne Stanów Zjednoczonych. 

W centrum NASA spędzimy większą część dnia, ale będzie jeszcze czas na wspólną kolację ciekawym miejscu w Houston.

Nocleg: Houston (2 noce)

 

Dzień 3. W drodze do San Antonio i wieczorny River Walk

Teksas jest powierzchniowo ponad 2 razy większy od Polski więc dłuższe przejazdy są nie do uniknięcia. Aby urozmaicić nieco ten dzień nie jedziemy autostradą (na której naszym minibusem i tak nie pojechalibyśmy za szybko) lecz wybieramy równoległą drogę stanową. Dzięki temu przejeżdżać będziemy przez wiele urokliwych małych i średnich miasteczek, a tym samym wiele okazji do zatrzymywania się wedle naszych życzeń, aby uwiecznić i uzupełnić co nieco nasze karty pamięci w aparatach . W jednej z takiej miejscowości zatrzymamy się na lunch. Do San Antonio przyjedziemy w późnych godzinach popołudniowych. Plan reszty tego dnia będzie zależał od pogody i zapasu czasu, ale wstępnie udamy się na wieczorny spacer na River Walk – jednej z najcenniejszych atrakcji Teksasu i najczęściej fotografowanych, nie bez powodu. Jest to miejsce wręcz stworzone do fotografii wieczornej, paleta barw, światła miasta odbijające się w lustrze rzeki dostarczą nam wiele wrażeń estetycznych. Będzie również czas na kolację w tym niezwykłym miejscu.

Nocleg: Dom w San Antonio (3 noce)

 

Dzień 4. Wycieczka na północ od San Antonio

Tego dnia odwiedzimy kilka interesujących punktów położonych na północ od San Antonio. Ciężko powiedzieć ile czasu spędzimy w kolejnych lokalizacjach, ale w planie mamy Wildseed Farms, Enchanted Rock Park, Willow City Loop i miasteczko Fredericksburg. Z pewnością będzie różnorodnie bo każda lokalizacja oferuje co innego, postaramy się dopasować do wschodu i zachodu Słońca, aby jak najlepiej wykorzystać światło dla naszych fotografii. Dodatkowo w Enchanted Rock Park czas można spędzić bardziej aktywnie wybierając się na jedną z kilku tras trekkingowych. Plan na wieczór będzie zależał w głównej mierze od godziny o której wrócimy do San Antonio.

Nocleg: Dom w San Antonio (3 noce)

 

Dzień 5. Zaćmienie Słońca 

Program na ten najważniejszy dla nas dzień musimy oczywiście dostosować całkowicie pod to wydarzenie. Bardzo istotny jest tu wybór lokalizacji obserwacji zaćmienia, warto aby było to miejsce oferujące dodatkową, nietuzinkową atrakcję. Nasz wybór padł na Stonehenge II. Co prawda nie jest to obiekt liczący sobie 5000 lat a jedynie projekt artystyczny Ala Shepperd’a i jego sąsiada Douga Hill’a. Niemniej jednak budowla ma 90% wysokości i 60% szerokości oryginału. Powstała również z kamienia o podobnej strukturze i barwie dlatego całość robi wrażenie. Co jednak dla nas najważniejsze to to, że długość zaćmienia dla tej lokalizacji wynosi 4min 27sek. 

Oczywiście od rana będziemy śledzić mapy zachmurzenia aby w razie potrzeby zmienić miejsce obserwacji. Omówimy i poradzimy również jak się przygotować na ten dzień od strony fotograficznej.

Nocleg: Dom w San Antonio (3 noce)

 

Dzień 6. Przejazd do Parku Narodowego Big Bend

Dojazd na kolejną lokalizację (Big Bend National Park) zajmie nam z przystankami prawie cały dzień. Poruszać będziemy się drogą stanową z której momentami będziemy widzieć już Meksyk (oddzielony od nas rzeką Rio Grande). Park Narodowy Big Bend jest jedną z najlepszych lokalizacji do astrofotografii w całych Stanach Zjednoczonych. Bardzo ważne jest więc stacjonowanie możliwie najbliżej parku. Wybór w naszym przypadku padł na wynajęte kampery/przyczepy w miejscowości Terlingua. Są to obiekty o wysokim standardzie (z łazienką i kuchnią) lecz należy zdawać sobie sprawę, że nie zapewniają takiej prywatności jak osobne sypialnie.

Nocleg: Terlingua (3 noce)

 

Dzień 7. i 8. Big Bend National Park + Terlingua

Przed nami dwa pełne dni i trzy noce w okolicach parku. Big Bend National Park jest jedną z najciekawszych lokalizacji na naszej trasie. Big Bend i okolice są świetną opcją na fotografie zarówno dzienną jak i astro. Cała powierzchnia Parku jak i obszar daleko na południe ma zerowe (!) zanieczyszczenie światłem, dlatego będzie to niezwykła okazja do fotografowania m.in Drogi Mlecznej ze wszystkimi obiektami, które nie są widoczne z naszej szerokości geograficznej. Dodatkowo kwiecień to sezon na fotografowanie ramienia naszej galaktyki, więc zapowiadają się dla nas piękne, nieprzespane noce. Dodatkowo sporo atrakcyjnych tras typowo trekkingowych pozwoli cieszyć się tym miejscem w sposób aktywny i pozwoli na wynajdywanie ciekawych plenerów jako pierwsze plany dla naszych nocnych ujęć.

Nocleg: Terlingua (3 noce)

 

Dzień 9. Przez Marfie do Carlsbad

Jeśli w poprzednich dniach nie było czasu na fotografie w Terlingui to będziemy mieli na to jeszcze czas od rana. To jedno z tzw. „ghost town” czyli miasto gdzie co chwila napotkać możemy jakieś ciekawe obiekty do sfotografowania. Jest to opuszczone, dawne miasteczko górnicze które dziś żyje tylko dzięki turystom odwiedzającym sąsiadujący Park Narodowy Big Bend. 

Dziś planujemy odwiedzić Marfę (jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Teksasie), które ma opinię miasta dla osób kochających sztukę, na pewno da nam szerokie pole na unikalne i niestandardowe kadry.  Następnie udamy się obserwatorium McDonald’a położone na północ od Fort Davis. Nasza baza noclegowa mieści jest w Carlsbad. Miasto leży w Nowym Meksyku i jest to jedyna lokalizacja położona w innej strefie czasowej niż reszta wycieczki. Jest tam godzina wcześniej. 

Nocleg: Carlsbad (2 noce)

 

Dzień 10. Park Narodowy Guadalupe Mountains

Jadąc do drugiego Parku Narodowego na naszej wycieczce wracamy do strefy czasowej Teksasu. Dojazd do Parku zajmuje ok. 1 godz. Na zwiedzanie tego kolejnego cudu natury i raju dla fotografów przeznaczymy cały dzień. Jest tam dość górzyście, spotkać możemy wiele pięknych szczytów i kanionów połączonych licznymi trasami trekkingowymi. Każdy znajdzie coś dla siebie. Aparatów nie chowamy aż do pójścia spać. 

Nocleg: Carlsbad (2 noce)

 

Dzień 11. Lubbock i dojazd do Amarillo

Dojazd do kolejnej bazy noclegowej (Amarillo) zajmie nam ok. 5-6 godz. ciągłej jazdy. Po drodze zjemy obiad w Lubbock. Tego dnia zajedziemy po południu lub wieczorem do Cadillac Ranch (na przedmieściach Amarillo), który dostarczy nam oryginalnych kadrów. Samo Amarillo to jedyne na trasie miasto położone na „Route 66” więc spotkać tam będziemy mogli wiele charakterystycznych znaków czy restauracji. 

Nocleg: Amarillo (2 noce)

 

Dzień 12. Kanion Palo Duro

Kanion Palo Duro znajduje się w sąsiedztwie Amarillo, z pewnością warto spędzić tam kilka godzin. Jest uważany za drugi co do wielkości i najdłuższy kanion w USA liczący sobie 193km długości i 32km w najszerszym miejscu. Najbardziej charakterystyczną skałą jest latarnia morska – 300m formacja na północnym krańcu kanionu. Całość można zwiedzać autem lub wybrać się na pieszy szlak. Będzie wiele do oglądania, jeszcze więcej do fotografowania i oczywiście nastawiamy się na rozgwieżdżone niebo.

Nocleg: Amarillo (2 noce)

 

Dzień 13. Dojazd do Dallas

Dojazd do Dallas zajmie nam z przerwami cały dzień. Po drodze oczywiście zatrzymamy się na obiad w ciekawej lokalizacji jak np. Wichita Falls.

Nocleg: Motel (1 noc)

 

Dzień 14. Dojazd do Houston

W zależności od pogody zapewne odwiedzimy od rana jeszcze ciekawe miejsca w Dallas oraz jakieś po drodze połączone z obiadem. Nie chcemy być jednak w Houston zbyt późno ze względu na lot powrotny kolejnego dnia.

Nocleg: Motel (1 noc)

 

Dzień 15. Wylot z Houston

Wylot wstępnie w godzinach popołudniowych, lot z jedną przesiadką.

 

Dzień 16. Powrót do Polski 

Wstępnie przylot do Warszawy około południa.

 

Warunki

Cena zawiera

  • przejazdy klimatyzowanym mikrobusem,
  • 14 noclegów w ciekawie zlokalizowanych domach, motelach lub hotelach (w większości pokoje dwuosobowe),
  • wstępy do Parków Narodowych, rezerwatów przyrody i płatnych punktów widokowych,
  • opiekę polskich pilotów-organizatorów,
  • omówienie sprzętu i podstawowe szkolenie w zakresie astrofotografii,
  • możliwość bezpłatnego wypożyczenia obiektywów serii Sigma ART, 
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż),
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG).

Cena nie zawiera

  • biletu lotniczego,
  • wyżywienia (30-50 USD/dzień),
  • wizyty w Space Center NASA,
  • rejestracji w systemie ESTA (21 USD). Ruch turystyczny jest bezwizowy, ale rejestracja w systemie jest wymagana,

Zaliczka

2000 PLN
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Opis

Marzysz o doświadczeniu niezwykłego zjawiska jakim jest całkowite zaćmienie Słońca? Chciałbyś zobaczyć na własne oczy jak wygląda centrum dowodzenia NASA? I wreszcie czy chciałbyś odwiedzić jeden z najbardziej charakterystycznych stanów jakim jest Teksas? A może chciałbyś odwiedzić ciekawe miejsca, w których Cię jeszcze nie było? Jeśli tak, to ta wyprawa jest dla Ciebie!

Nasza fotowyprawa jest ukierunkowana na zobaczenie najciekawszych miejsc pod względem fotograficznym jakie nam oferuje Teksas. Choć wyjazd skupiony jest wokół zaćmienia to chcielibyśmy wykorzystać ten czas maksymalnie jak tylko się da. Dlatego zabierzemy was w najciemniejsze zakątki, gdzie gwiazdy będą oświetlać nam drogę, w miejsca najbardziej charakterystyczne, które kojarzą się tylko ze Stanami Zjednoczonymi czyli ogromną przestrzenią, surowymi pustyniami, niespotykanymi formacjami skalnymi, kanionami, a także drapaczami chmur i miejscami rodem z dzikiego zachodu.

Warsztaty przeznaczone są dla amatorów fotografii, a optymalnym sprzętem będą lustrzanki lub aparaty bezlusterkowe z wymienną optyką. Poza aparatem potrzebny będzie również statyw oraz wężyk dający możliwość zaprogramowania czasów ekspozycji (o ile takiej funkcji nie ma Wasz aparat).

Partnerem technologicznym wyjazdu jest: Sigma Foto Polska, która na czas trwania wyjazdu wypożyczy dla uczestników bez opłaty obiektywy serii Sigma ART!

Uczestnicy będą mogli również skorzystać z filtrów marki Marumi: ND oraz polaryzacyjnych.


Prowadzący:

Wioleta Gorecka
Od 15 lat mieszkanka Islandii, miłośniczka astrofotografii i przewodnik po zorzach polarnych. W pierwszy aparat zaopatrzyła się zaraz po przeprowadzce, aby móc fotografować zorze. Jej zdjęcia publikowane były na islandzkich portalach informacyjnych, gazetach oraz mediach promujących turystykę. Zdjęcia wielokrotnie wyróżniane były na stronach o tematyce astronomicznej takich jak choćby spaceweather.com czy Astronomy Picture of the Day zarządzanych przez załogę NASA. Jej prace znajdziesz na instagramowym koncie @wiola.gorecka

Michał Kałużny
Urodzony w 1974 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku fotografii. Dyplom otrzymał w 2004 roku w pracowni fotografii intermedialnej, a jego promotorami byli prof. Stefan Wojnecki oraz Krzysztof Baranowski. Obecnie zajmuje się fotografią, oraz cyfrowymi przetworzeniami obrazu foto i video oraz edukacją z zakresu fotografii oraz astrofotografii. Od kilkunastu lat specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba prowadzi blog i stronę Astrofotografia.pl. Od 2006 r. był we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym współwydawcą kalendarza Astrofotografii Amatorskiej. W 2012 r. współorganizował i prowadził I Polsko-Szwajcarskie Warsztaty Astrofotografii w Lesznie oraz Warsztaty Astrofotografii AstroShot Delta Optical w Tucznie. Od 2018 roku wraz z Piotrem Potępą prowadzi Bieszczadzkie Warsztat Astrofotografii Szlakiem Gwiazd.
Współpracuje jako redaktor z magazynami o astronomii: „Astronomia”, „Urania - Postępy Astronomii”, „Vademecum Miłośnika Astronomii”, „Komputer Świat” i Optyczne.pl. Zdjęcia o tematyce astronomiczne publikował w kilkudziesięciu różnych książkach i wydawnictwach, m.in. jako pierwszy Polak w anglojęzycznym „Sky&Telescope”.
Jego zdjęcia można oglądać między innymi na stronie astrofotografia.pl oraz profilu na fb o tej samej nazwie.

 

Galeria

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje