Zorientowani od 2013 roku

Oferta - RPA, Zimbabwe i Botswana

tel: 
534 636 131
email: 

RPA, Zimbabwe i Botswana

RPA Botswana Zimbabwe
Wyprawy
Chcesz porozmawiaćo wyjeździe?
Zostaw telefon, oddzwonimy!

Program

Dzień 1. Przelot do RPA

Spotkanie na lotnisku w Warszawie, przelot do Johannesburga przez Amsterdam, wylot o godz. 6:05, przylot do Amsterdamu o 8:15 i o 10:20 wylot do Johannesburga. Lądowanie w RPA o 22:00*, odprawa paszportowa i bagażowa, transfer do hotelu.

* Podane godziny lotów to proponowane połączenie, bilety kupowane są po zebraniu się grupy. W razie zmiany godzin połączeń lotniczych, dostosujemy do nich program.

Dzień 2. Kapsztad

Przelot do Kapsztadu, następnie zwiedzanie miasta - przejazd przez historyczną część miasta: Zamek Dobrej Nadziei, Ratusz Miejski, Plac Grande Parade, następnie spacer w Ogrodach Kampanii Indyjskiej oraz kolorowej dzielnicy malajskiej Bo-Kaap. Wjazd na Górę Stołową (1086 m n.p.m.), zaliczaną do 7 Przyrodniczych Cudów Świata. Do jej podnóża prowadzi kręta droga, z której roztaczają się przepiękne widoki na miasto, zatokę Table Bay i Ocean Atlantycki. Na górę wjeżdżamy kolejką linową, której wagoniki obracają się wokół własnej osi. W przypadku złej pogody lub czasowych napraw możliwa zmiana tego punktu programu na wjazd na Wzgórze Sygnału (Signal Hill).

Na zakończenie dnia wypłyniemy w rejs katamaranem, aby z oceanu podziwiać słynny kapsztadzki zachód słońca. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 3. Kraina Win

Całodzienna wycieczka do Krainy Win (okolice Paarl, Stellenbosch, Franschhoek) połączona z obowiązkową degustacją. Region słynie z takich szczepów winogron jak Cabernet Sauvignon, Shiraz, Pinotage, Chenin Blanc oraz Chardonnay. Powrót do Kapsztadu późnym popołudniem. Wieczorem dla wszystkich kolacja w jednej z najciekawszych restauracji Kapsztadu - Gold Restaurant. Jest to niesamowite przeżycie, nie tylko kulinarne. Na początku, podczas 30-minutowego pokazu będziemy mieli okazję nauczyć się gry na afrykańskich bębnach. Następnie czeka nas prawdziwa uczta i wycieczka po kulinarnej mapie Afryki. W trakcie posiłku czas umilać będą nam występy artystów prezentujących wielobarwne historie i tradycje poprzez muzykę i taniec. Powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 4. Przylądek Dobrej Nadziei

Śniadanie. Przejazd na Przylądek Dobrej Nadziei wzdłuż najpiękniejszych plaż atlantyckich: Clifton Beach i Camps Bay do Hout Bay, skąd popłyniemy statkiem na wyspę fok - Duiker Island. Następnie dalej wzdłuż wybrzeża Atlantyku przez jedną z najpiękniejszych tras widokowych - Chapman's Peak (10-kilometrowy odcinek trasy wykuty w stromych zboczach góry) na Przylądek Dobrej Nadziei. Przylądek jest jednym z ciekawszych odcinków wybrzeża, gdzie spotykają się dwa prądy morskie: ciepły Mozambicki i zimny Prąd Benguelski, co sprawia, że przy pełnym słońcu można zauważyć różne odcienie wód każdego z prądów. Wjazd kolejką zębatą na taras widokowy przy latarni morskiej (zejście schodami). Droga powrotna przebiega wzdłuż wschodniego wybrzeża przylądka wokół Zatoki Fałszywej. Odwiedzimy plażę Boulders zamieszkałą przez kilka tysięcy afrykańskich pingwinów. Wieczorem przelot do Johannesburga.

Dzień 5. Johannesburg-Tshipise (ok. 485 km) *

Wczesne śniadanie w hotelu w Johannesburgu, zwiedzanie miasta i wykwaterowanie. Orientacyjny przejazd przez Pretorię, jedną z trzech stolic RPA i kontynuacja trasy na polnoc wzdłuż slynnej Great North Road. Trasa historycznie nazywana jest "wielką północną drogą", ponieważ od początku europejskiego osadnictwa w tym rejonie łączyła wszystkie kraje kontrolowane przez imperium brytyjskie. Rozpoczyna się w Cape Town, dalej przebiegając przez Johannesburg, Pretorię, Harare, Lusakę aż do Dar es Salaam. Po drodze mijać będziemy miasto Polokwane - stolicę prowincji Limpopo, powstałe przy kopalniach metali kolorowych, węgla i kamieniołomach. Kilkadziesiąt kilometrów za nim zatrzymamy się przy pomniku równoleżnika Koziorożca. Mijając malownicze wzgórza plemion Vendy dotrzemy do granicy z Zimbabwe na rzece Limpopo. Przesmykiem i tunelami Wyllie's Poort przekroczymy góry Soutpansberg, aby znaleźć się w krainie baobabów. Dojazd do i nocleg w Tshipise, gdzie jest możliwość pływania w gorącej wodzie pochodzącej z gejzeru. Historia tego miejsca sięga w 1936 roku, pierwotnie było nazywane Chipise - pochodzące od słów „chia fisu”, czyli "pal i bądź gorący", odnosząc się do źródeł termalnych w temperaturze 65°C. Po południu czas na relaks w ciepłym basenie z wodą.

* W dniach 5-12 naszym domem na kółkach będzie ciężarówka (Truck). To idealny sposób transportu po bezdrożach Afryki. Posiada miejsca dla 20 uczestników. Każdy może zamknąć swój bagaż w szafce, zadbano nawet o lodówkę zasilaną z instalacji ciężarówki i cooler box na napoje chłodzące, ładowany lodem kupowanym na stacjach benzynowych. W wyposażeniu ciężarówki są rozkładane stoły i krzesełka, po jednej stronie jest wysuwany blat do robienia posiłków. Wyposażenie pomyślane jest z myślą o możliwych niespodziankach czyhających na afrykańskich drogach, czyli są dwa koła zapasowe, zbiornik wypełniony 200 l wody, żywność, awaryjne światło mogące świecić przez 12 godzin, namioty, wtyczki do ładowania naszych baterii. Ważnym z punktu bezpieczeństwa na drodze jest tachograf rejestrujący szybkość ciężarówki i godziny jazdy. Część posiłków jest przygotowana przez kucharza jadącego z wycieczką i jest serwowana w formie pikniku.

Dzień 6. Tshipise - Wielkie Zimbabwe (ok. 370 km)

Dziś opuszczamy tereny RPA, przekraczamy rzekę Limpopo i wjeżdżamy do Zimbabwe. Przenosimy się do słynnych ruin Wielkie Zimbabwe w Masvingo, by poczuć ducha tego tajemniczego miejsca. Okres świetności Wielkiego Zimbabwe szacuje się na XI-XV wiek. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Popołudnie spędzimy na podziwianiu dzieła dawnych budowniczych. Zbudowane bez zaprawy, niektóre ściany mają do 5 metrów wysokości i wciąż stoją po tylu wiekach. Miejsce to było także domem dla 8 rzeźbionych ptaków Zimbabwe, których wizerunek widnieje na fladze narodowej tego kraju. Niegdyś stolica Zimbabwe, starożytne miasto Wielkie Zimbabwe jest największym i najbardziej znaczącym kamiennym kompleksem archeologicznym w Afryce Subsaharyjskiej. Jest to również jedna z najstarszych osad – uważa się, że pochodzi z XI wieku i ustępuje jedynie Mapungwe w RPA. Złożone w całości z prostokątnych bloków granitowych ułożonych jeden na drugim bez użycia zaprawy, mury i wieże miasta mierzą miejscami do 12 metrów, i nic dziwnego, że Wielkie Zimbabwe zostało wpisane na listę UNESCO w 1986 roku. mogą się doczekać wędrówki po tych starożytnych kamiennych konstrukcjach i zanurzenia się w historii tego ważnego miejsca dziedzictwa.

Dzień 7. Wielkie Zimbabwe-Bulawayo (ok. 360 km)

Po śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku Bulawayo. Przejazd do Parku Narodowego Matobo na safari z lokalnym przewodnikiem. Rezerwat awansował do rangi światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 roku. Na terenie Matobo wydzielono specjalnie strzeżony teren dla nosorożców czarnych i białych. Nazwa pochodzi z języka ludu Ndebele, w którym słowo matobo, znaczy łyse głowy, jako określenie dominujących tutaj kulistych głazów. Sielankowo położony na spektakularnych wzgórzach Matobo, słynny park narodowy słynie z bogatej historii ludzkości, niezwykle zróżnicowanej flory i fauny oraz wspaniałego, nierównego terenu. Ta dziewicza, dzika przyroda obejmuje szereg masywnych, zabarwionych na czerwono, granitowych głazów przeplatanych wspaniałymi, zalesionymi dolinami. Park Narodowy Matobo to wymarzone miejsce dla turystów pieszych, wspinaczy i miłośników przyrody. Rezerwat jest zwarty, łatwo dostępny i jest domem dla imponującej gamy afrykańskich dzikich zwierząt, w tym wysoce zagrożonych nosorożców czarnych i białych, zebr, gnu, żyraf, gepardów, hipopotamów, guźców i krokodyli, a także największego w Afryce skupiska lampartów i czarnych orłów. Ten niezapomniany park narodowy jest idealnym przystankiem dla podróżnych udających się do popularnych atrakcji turystycznych Hwange i majestatycznych Wodospadów Wiktorii. Nocleg w Bulawayo drugim co do wielkości mieście w Zimbabwe. Jej nazwa pochodzi od królewskiego kraala Mizilikazi - założyciela Narodu Matabele. To historyczne miasto charakteryzuje się szerokimi, wysadzanymi drzewami alejami otoczonymi budynkami w stylu kolonialnym. Służy jako brama do pobliskiego Parku Narodowego Matobo - najważniejszego miejsca w okolicy - domu bogatej fauny i flory.

Dzień 8. Bulawayo-Rezerwat Hwange (ok. 380 km)

Po śniadaniu wyjazd z Bulawayo w kierunku Parku Narodowego Hwange — największego rezerwatu ochrony przyrody w Zimbabwe (powierzchnia 14 650 km2) bogatego w mnóstwo gatunków zwierząt - to awansuje Hwange do prestiżowej pozycji na całym kontynencie. Żyje tutaj wiele słoni afrykańskich, jak również ponad 100 innych gatunków ssaków i 400 różnych gatunków ptaków. Wieczór spędzimy przy ognisku. Hwange to dawny królewski teren łowiecki, gdzie w XIX wieku polował Król Ndebele — Mzilikazi. Ten najważniejszy rezerwat dzikich zwierząt w Zimbabwe zajmuje część pustyni Kalahari, co dodaje ciekawej różnorodności zwierząt i fascynujący krajobraz obejmujący sawanny przeplatane słonymi równinami. Zakwaterowanie w Lodgy i czas na odpoczynek po długiej podroży.

Zakwaterowanie: Miombo Safari Camp

Posiłki: śniadanie w hotelu, lunch i obiadokolacja "serwowane z trucka"

Opcja fakultatywna, za dodatkową opłatą: popołudniowe safari w Hwange z drinkiem o zachodzie słońca

Dzień 9. Rezerwat Hwange

Całodzienne safari po Parku Hwange.

Dzień 10. Rezerwat Hwange-Wodospady Wiktorii, Zimbabwe (ok. 230 km)

Po śniadaniu opuszczamy rezerwat, przecinając słynną linię kolejową Cecila Rhodesa z Cape Town do Kairu (wybudowaną tylko do Pasa Miedziowego w Zambii). Będzie nam ona towarzyszyć podczas pozostałej trasy do Wodospadów Wiktorii. Po drodze miniemy miasteczko Hwange w okolicy kopalni węgla i elektrowni, od którego wziął nazwę rezerwat. Przyjazd do Wodospadów Wiktorii, zakwaterowanie w hotelu. Późnym popołudniem rejs o zachodzie słońca po rozlewiskach rzeki Zambezi. Kolacja oraz lokalne drinki będą podane podczas rejsu na rzece Zambezi. Nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

Dzień 11. Wodospady Wiktorii, Zimbabwe

Po śniadaniu zwiedzanie Wodospadów Wiktorii wpisanych na listę UNESCO. Przejdziemy lasem tropikalnym wzdłuż wodospadów Wiktorii po stronie Zimbabwe, podziwiając widoki kolejnych katarakt oraz masy przelewającej się przez nie wody. Spada on do głębokiego wąwozu z niesamowitą siłą, wytwarzając pył wodny unoszący się nad wodospadami i nawadniający intensywnie lokalną roślinność (jak i turystów). Spacer do słynnego mostu kolejowego łączącego Zimbabwe z Zambią. Wizyta na lokalnym rynku i możliwość zakupu wyrobów sztuki afrykańskiej, wykonanych przez tubylców. Kolacja w afrykańskiej restauracji zwanej The Boma (w trakcie kolacji odbędzie się pokaz tradycyjnych tańców plemiennych i będziemy się uczyć gry na afrykańskich bębnach zwanych jembe). Nocleg w hotelu w Wodospadach Wiktorii.

Dzień 12. Wodospady Wiktorii, Zimbabwe-Chobe National Park, Botswana (ok. 120 km)

Po śniadaniu przekroczymy granicę i wjedziemy na teren, gdzie na niewielkim obszarze sąsiadują ze sobą 4 kraje: Zimbabwe, Botswana, Zambia i Namibia. Przeprawa graniczna z Botswaną i przejazd do lodgy. Zakwaterowanie. Popołudniowe safari łodzią, w czasie którego z poziomu rzeki Chobe będzie szansa zobaczenia stada słoni, antylop, żyraf, zebr, czy guźców wychodzących z buszu do wodopoju, a także na spotkanie hipopotamów i krokodyli wylegujących się na brzegu rzeki. Wspaniała okazja na zrobienie unikalnych zdjęć z niepowtarzalnym zachodem słońca w tle. Obiadokolacja i nocleg w lodgy.

Dzień 13. Chobe National Park

Rankiem samochodowe safari w Parku Narodowym Chobe, w czasie którego mamy szanse zobaczyć największe drapieżniki. Po południu rejs na rzece Chobe. Ponowna okazja do zobaczenia niektórych z występujących tu zwierząt: hipopotamów, krokodyli, bawołów i kilkuset gatunków ptaków. Powrót na nocleg.

Dzień 14. Chobe National Park-Kasane

Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko w Kasane i wylot do Johannesburga.

Dzień 15. Wylot z RPA

Z rana o 8:35 wylot z Johannesburga przez Amsterdam do Polski. Lądowanie w Amsterdamie o 16:50, wylot do Polski o 21:30. Lądowanie w Warszawie o 23:25. 

Warunki

Cena zawiera

 • zakwaterowanie ze śniadaniem, pokoje standardowe (13 nocy, jak w programie);
 • posiłki (obiady i/lub kolacje) jak w programie;
 • dni 5-12: transport 24-osobowym samochodem ciężarowym typu Overland; kierowca/przewodnik i kucharz; sprzęt do gotowania i biwakowania; paliwo, opłaty drogowe, tranzyt, wszystkie pozwolenia transportowe;
 • gorące źródła Tshipise;
 • pilot przez cały czas trwania wyjazdu;
 • wizyta w Wielkich Ruinach Zimbabwe;
 • popołudniowe safari w Parku Narodowym Matopos;
 • całodzienne safari w Parku Narodowym Hwange;
 • transport klimatyzowanym busem turystycznym;
 • przeloty wewnętrzne;
 • rejs o zachodzie słońca po Rzece Zambezi (z kolacją);
 • zwiedzanie Wodospadów Wiktorii;
 • porannie i popołudniowe safari w Parku Chobe (4x4 lub wodne);
 • ubezpieczenie turystyczne;
 • składkę na TFG.

Cena nie zawiera

 • przelotów na trasie Polska-RPA-Polska (około 4000 PLN);
 • opłat lotniskowych, jeśli obowiązują;
 • opłat wizowych, jeśli obowiązują (posiadacze polskich paszportów otrzymują wizę bezpłatnie na granicy, pod warunkiem, że posiadają minimum dwie wolne strony do wizowania w paszporcie; w przypadku braku tych stron, właściciel paszportu nie będzie wpuszczony na pokład samolotu lecącego do RPA). Opłata wizowa do Zimbabwe, płatna na granicy, wynosi 30 USD/os. za wizę jednorazową, 45 USD/os. za wizę wielokrotną;
 • wstępów do miejsc zwiedzanych i atrakcji nie zawartych w programie (podane jako atrakcje fakultatywne);
 • wydatków osobistych typu: rozmowy telefoniczne, internet, pranie, napoje itp.;
 • napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców oraz obłsugi hotelowej (ok. 3-5 USD/os. dziennie), kierowców (3-5 USD/os. dziennie), rangerów i obsługi w rezerwacie (10 USD/os. za noc/dzień) oraz obsługi hotelowej (1 USD/os. za nocleg). W sumie jest to kwota ok. 160 USD;
 • usług dodatkowych, które nie są objęte programem. 

Bilety lotnicze kupowane są osobno po zebraniu się grupy, wtedy też znana jest ich ostateczna cena.

Zaliczka

4000 PLN
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Opis

Galeria

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje