Zorientowani od 2013 roku

Oferta - Grenlandia - lato w Arktyce

Grenlandia - lato w Arktyce

8 dni 11200 zł
 • 02.08.2024 - 09.08.2024
Wyprawy
Chcesz porozmawiaćo wyjeździe?
Zostaw telefon, oddzwonimy!

Program

Dzień 1. Kangerlussuaq

Poranny przelot z Kopenhagi na Grenlandię.

Po krótkim odpoczynynku wsiądziemy do terenowego busa, który zawiezie nas na skraj grenlandzkiego lądolodu, do Punktu 660. Niewiele miejsc na Grenlandii oferuje tak fenomenalne przeżycia i widoki jak Point 660.

Po drodze zobaczymy prowizoryczne pole golfowe Kangerlussuaq, miniaturowy las iglasty i ok. 400-metrowej skałę w kształcie stożka, zwaną Cukrową Głową.

Gdy Kangerlussuaq zniknie w oddali, wkroczymy w zachwycający krajobraz gór, równin i półpustynnych dolin. Trasa do pokrywy lodowej Grenlandii wije się wzdłuż pięknej doliny Sandflugtsdal i mleczno-turkusowej rzeki roztopowej. Teren zmienia się z żyznych wrzosowisk i gęstych zarośli w piaszczyste wydmy i jałowe górskie zbocza. Jak na grenlandzkie standardy krajobraz ten jest łagodny, z bogatą florą i usiany jeziorkami.

Kilka kilometrów od zewnętrznych obrzeży pokrywy lodowej leży lodowiec Russel, tworzący imponujący widok, z pionowymi ścianami lodowymi wznoszącymi się na wysokość nawet 60 metrów.

Punkt 660, znajduje się niedaleko, na skraju pokrywy lodowej Grenlandii, kończy się tutaj droga, dalej jest już tylko lądolód. Po drodze jest duża szansa na zobaczenie wołów piżmowych oraz reniferów.

Dzień 2. Sisimiut

Poranny przelot samolotem z Kangerlussuaq do Sisimit. Sisimiut to osada o bogatej historii - wielorybnictwo, kolonializm i współczesne przemiany stworzyły potężną mieszankę tradycji i nowoczesności. 

Zimą psie zaprzęgi mijają się na szlakach ze skuterami śnieżnymi, a latem Sisimiut tętni życiem, jako doskonała baza wypadowa dla bardziej wyspecjalizowanych poszukiwaczy przygód.

Dzień spędzimy na eksplorowaniu najbliższej okolicy i samego miasteczka.

Dzień 3. Assaqutaq

Tego dnia główną atrakcją będzie półdniowa wyprawa do Assaqutaq, opuszczonej osady położonej ok. 10 km od Sisimiut.

Z Sisimiut wypłyniemy łodzią i przepłyniemy obok wyspy, po której latem swobodnie wędrują grenlandzkie psy zaprzęgowe. Będzie również szansa (przy odrobinie szczęścia) na obserwację humbaków i finwali.

W samym Assaqutaq spędzimy czas na zwiedzaniu dawnej osady, opuszczonej w latach 70. XX wieku.

Następnie przejdziemy małym mostkiem linowym i szlakiem trekkingowym udamy się w kilkugodzinną wędrówkę w stronę Sisimiut. Na trasie czekają nas piekne, surowe widoki - na fiord z jednej strony i góry z drugiej. Zobaczymy również stare miejsce tradycyjnego pochówku. Sam szlak wznosi się i opada, w kilku etapach konieczna jest delikatna wspinaczka ale jest to łatwa wędrówka. Przy odrobinie szczęścia można dostrzeć z brzegu wieloryby.

Dzień 4. Prom do Ilulissat

Rano wsiadamy na prom do Ilulissat, którym popłyniemy wzdłuż wybrzeża. Cały dzień spędzimy na obserwacji Grenlandii z pokładu promu. Po drodze będziemy mijali małe osady, do których można się dostać tylko łodzią i promem. Płynąc na coraz dalej na północ będziemy mijali coraz więcej kry i gór lodowych.

Dzień 5. Ilulissat / Oqatsuut

Ten dzień spędzimy na eksplorowaniu miasteczka położonego 300 km ponad kręgiem polarnym. Osada została założona w 1741 roku, obecnie zamieszkuje tutaj ok. 4500 osób. Nazwę wzięła od dryfującego tu przez okrągły rok lodu. Spacerując żwirowymi uliczkami zobaczymy m.in. dom, w którym dzieciństwo spędził Knud Rasmussen, stary drewniany kościół syjonistyczny oraz brættet, czyli targ rybny.

Po południu udamy się łodzią do małej osady Oqatsuut rozłożonej na skalistym półwyspie, którą z dwóch stron oplatają kry i góry lodowe, tworząc niesamowity klimat.

Dzień 6. Zatoka Disko

Nasz dzisiejszy program to rejs szybką łódką, prowadzoną przez doświadczonego skipera, który wie kiedy warto zrobić mały detour, aby zobaczyć np. wieloryby.

Zbliżanie się łodzią do lodowca to zawsze zapierające dech w piersiach przeżycie. Po ok. 2h rejsie naszym oczom ukaże się szeroka na cztery kilometry i wysoka na 200 metrów ściana lodu. Już z daleka można usłyszeć i zobaczyć masywne bryły lodu, odpadające od cielącego się lądolodu.

Lodowiec Eqi, znany również jako Eqip Sermia, znajduje się 70 kilometrów na północ od Ilulissat i jest jednym z największych cielących się lodowców na całej Grenlandii. Wykorzystywany był jako baza wypadowa przez pierwszych polarników, badających pokrywę lodową wyspy.

Podczas wycieczki dowiemy się również wielu ciekawostek o otaczającej nas przyrodzie, samym lodowcu i historii kultury tego obszaru.

Dzień 7. Icefjord

Tego dnia czeka nas niesamowity trekking po arktycznej tundrze z widokiem na spektakularny Icefjord.

Trekking rozpoczniemy od... rejsu szybką łódką. Tym razem Zatokę Disko pokonamy bez zatrzymywania, żeby jak najszybciej dostać się do Ilulissat. Stąd wyruszymy w dziką i rozległą arktyczną tundrę. Natura Grenlandii ukaże nam się w pełnej krasie.

Po dotarciu do fiordu, będziemy szli jego brzegiem z widokiem na dryfujące imponujące góry lodowe. Jeżeli dopisze pogoda, to będziemy mogli zobaczyć oddaloną o 65 kilometrów odnogę czapy lodowej Grenlandii. Jest to również idealne miejsce na lunch, z widokiem na arktyczny horyzont. Po zrobieniu odpowiedniej ilości zdjęć dojdziemy z powrotem Ilulissat. 

Dzień 8. Lot do Kopenhagi

Po ostatnim na Grenandii śniadaniu wsiądziemy do busa, który zawiezie na na lotnisko, z którego odleci samolot do Kangerlusuaq. A następnie kolejny, którym polecimy do Kopenhagi, gdzie zakończy się nasza wyprawa.

Warunki

Składowe ceny

02.08.2024 - 09.08.2024: 11200 PLN brak miejsc

Cena zawiera

 • opiekę polskiego pilota;
 • przewodników lokalnych w czasie spacerów po Sisimiut i Ilulissat;
 • zakwaterowanie w 2 hotelach i pensjonacie w pokojach 2 osobowych, 1 noc w kuszetce na promie w kabinach 4 osobowych;
 • 7 śniadań, 1 lunch i 1 kolację;
 • transfery lotniskowe i transport lokalny; 
 • miejsce w kuszetce na promie Ilulisat-Sisimut;
 • rejs po Zatoce Disko;
 • łódź do osady Assaqutaq;
 • ubezpieczenie turystyczne;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • posiłków poza śniadaniami, 1 lunchem i 1 kolacją;
 • wydatków własnych;
 • biletów lotniczych na Grenlandię 

Bilety lotnicze płatne są dodatkowo. Po potwierdzeniu się grupy przesyłamy informację o wybranym przez biuro połączeniu, najkorzystniejszym pod względem dostosowania do planu wyjazdu. Zakupu biletów dokonuje biuro. Jeżeli Uczestnik chce dokonać zakupu we własnym zakresie, na połączenie inne, niż wskazane przez biuro prosimy o kontakt w celu potwierdzenia takiej możliwości. Koszt biletu na trasie Kopenhaga-Sisimiut-Ilulissat- Kopenhaga zależy od terminu jego zakupienia. W okresie październik/listopad to ok. 4500 PLN. Bilety kupowane poźniej mogą być droższe nawet o 2 tys zł, zatem lepiej jest podjąć decyzję o zakupie jak najwcześniej.

Przelot w dwie strony na trasie Warszawy - Kopenhagi to koszt kilkuset złotych. Poniżej podajemy przykładowe połączenie z Warszawy, które uwzględnia loty Z Kopenhagi do Granlandii i z powrotem. Koszt połączenia liniami Wizzair w 2 strony to 300-500 zł plus bagaż.

3.07 - Warszawa - Kopenhaga, 12:45 - 14:15

12.07 - Kopenhaga - Warszawa, 14:50 - 16:10

Konieczny jest przylot do Kopenhagi dzień wcześniej, jako że wylot na Grenlandię jest rano. Również powrót jest dzień po przylocie do Kopenhagi. Zakwaterowanie w Kopenhadze, w pobliżu metra wyniesie ok 200-300 zł za noc od osoby. Możemy pomóc w znalezieniu i zarezerwowaniu noclegu. 

Dla osób z zachodniej i północnej Polski istnieje też możliwość przypłynięcia promem ze Świnoujscia do znajdującego godzinę jazdy samochodem od Kopenhagi Trelleborga. Wówczas można przypłynąć do Kopenhagi w godzinach porannych zaś na powrocie z powrotem w godzinach wieczornych. Zatem nie istnieje wówczas konieczność spania w Kopenhadze.


Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Opis

Galeria

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje