Zorientowani od 2013 roku

Oferta - Macedonia i Albania - Ukryte zakątki Bałkanów

tel: 
534 636 131
email: 

Macedonia i Albania - Ukryte zakątki Bałkanów

10 dni 4650 zł
 • 15.08.2024 - 24.08.2024
Wyprawy
Chcesz porozmawiaćo wyjeździe?
Zostaw telefon, oddzwonimy!

Program

Dzień 1. Przylot do Macedonii

Przylot w godzinach po południowych do Skopje. Przejazd do hotelu i czas wolny. Po godzinie jazdy dotrzemy do regionu Tikves - regionu wina.

Dzień 2. Region Tikves / Macedonia

Śniadanie, czas wolny. 

W regionie Tikves poznamy tradycyjną produkcję wina w Macedonii, gatunki winogron i proces produkcji i zbioru pielęgnowany przez ponad 30 wieków.

Podczas degustacji wina i lunchu usłyszymy również historię serbskiego króla Aleksandra Karadjordjevicia, który miał tu swoje winnice. Tuż przed tym, jak zasiądziemy na pyszny lunch w winnicy Chateau Sopot, odwiedzimy Stanowisko Archeologiczne Stobi, jedną z najważniejszych starożytnych osad w Macedonii.

Następnie udamy się do hotelu i będziemy mieć czas wolny na kolację nad brzegiem jeziora.

Dzień 3. Jerozolima na Bałkanach, Ochryda / Macedonia 

„Jerozolima Bałkanów”, jak nazywa się Ochryda, jest naszym celem do odkrywania na kolejny dzień. Zaczniemy od wycieczki po mieście i odwiedzimy tylko kilka z ponad 300 kościołów, twierdz, starożytnych miejsc, muzeów, pomników przyrody chronionych przez UNESCO.

Odwiedzimy m.in. uroczy klasztor w Kaneo, twierdzę cara Samoila, Uniwersytet św. Klemensa zbudowany w X wieku, w Dom Robevi z Złotą Maską. Odkryjemy również tajne wytwarzanie pereł, ręcznie robionych tylko przez dwie stare rodziny.

Wieczorem udamy się na tradycyjny macedoński wieczór z muzyką folklorystyczną i kolacją z lokalnymi przysmakami.

Dzień 4. Rejs statkiem do klasztoru św. Nauma w Ochrydzie / Macedonia 

Tego dnia, wypłyniemy z portu miejskiego w Ochrydzie w stronę skalistego klifu, gdzie odwiedzimy klasztor św. Nauma, unikalny kompleks z IX wieku. Zespół klasztorny i kościół św. Nauma zostały pierwotnie zbudowane przez świętego o tym samym imieniu. Macedończycy wierzą, że nadal można usłyszeć bicie serca świętego, naciskając ucho na jego kamienną trumnę w kościele. Na zewnątrz kościoła spotkamy wielobarwne pawie. 

Tutaj, pośród bujnej zieleni i pięknej natury, zjemy lunch i będziemy mieli szansę spróbować słynnych lokalnych specjałów, w tym oryginalnego pstrąga ochrydzkiego i innych ryb jeziornych. Następnie popłyniemy z powrotem do Ochrydy.

W drodze powrotnej, z łodzi, zobaczymy prehistoryczną Zatokę Kości, osadę wodną – jedyną w swoim rodzaju w całej Europie.

Dzień 5. Tirana / Albania

Po przekroczeniu granicy udamy się do stolic Albanii – Tirany, gdzie odbędziemy wycieczkę po mieście. Obejmuje zwiedzanie Placu Skanderbega, XVIII-wiecznego meczetu Et'hem Bey, muzeum Bunker ART., znajdującego się w prawdziwym bunkrze, które przybliży nam historię reżimu komunistycznego.

Ponadto udamy się do dzielnicy Blloku, która była ekskluzywną enklawą urzędników państwowych i elity Partii Komunistycznej. Obecnie Blloku to jedna z najbardziej tętniących życiem dzielnic Tirany, w której znajdują się jedne z najpopularniejszych kawiarni, restauracji i butików w mieście. To idealne miejsce do zrozumienia historii Albanii i jej wpływu na współczesne życie kraju.

Podczas kolacji skosztujemy lokalne jedzenie i pierwsze ekologiczne wino w Albanii. 

Nocleg w Tiranie.

Dzień 6. Kruja / Albania 

Na początek zwiedzimy słynny Stary Bazar Kruja, gdzie znajdują się liczne warsztaty z autentycznymi tradycyjnymi pamiątkami. Stary Bazar Kruja jest dziedzictwem kultury osmańskiej w Albanii, gdzie do dziś udało się zachować ducha i charakter, jaki miał sto lat temu. W tym ośrodku turystycznym rzemieślnicy i kupcy, jako kustosze tradycji i pięknych wspomnień, oferują ręcznie robione pamiątki z motywami narodowymi - dywany, naczynia miedziane i inne.

W Domu Etnograficznym zamienionym w bardzo ciekawe miejsce wystawiennicze, mieszczącym się w 200-letnim osmańskim budynku, wypijemy kawę i poznamy historię i ludzi Albanii.

Następnie wrócimy do Tirany, gdzie będzie czas wolny na kolację.

Dzień 7. Góra Dajti / Albania

Wycieczka do miejsca nieco bardziej zielonego i spokojnego niż tętniące życiem centrum Tirany. Dziś odkryjemy wspaniałą górę Dajti, znajdującą się tylko 15 minut jazdy kolejką linową od miasta.

Już podczas wspinaczki można podziwiać przepiękne widoki, a docierając na szczycie, zobaczymy wspaniałą panoramę. Stąd można wybrać się na 2-godzinną wędrówkę na najwyższy szczyt góry Dajti lub skorzystać z różnych aktywności na świeżym powietrzu.

Wolne popołudnie w Tiranie.

Dzień 8. Wioska Jance i tradycyjne domy z błota / Macedonia 

Dzień zaczniemy od podróży z powrotem do Macedonii i odkrywania jej najpiękniejszej zachodniej części. Po przejściu granicy, pierwszy przystanek to stara wieś Jance tuż po stronie rzeki Radika. Wieś słynie z tradycyjnych domów wykonanych wyłącznie z wody gruntowej i trawy. Po spacerze, czeka na nas pyszny lunch złożony z lokalnych potraw i słynnego ciasta, podany w lokalnej restauracji. Tutaj będziemy mieli okazję skosztować domowej rakiji wykonanej przez właścicieli restauracji.

Stąd, jadąc wzdłuż pięknej rzeki Radika i jej kanionu, udamy się do Skopje. W Skopje, po zameldowaniu, będziemy mieć czas wolny na kolację.

Dzień 9. Skopje

Po śniadaniu odbędzie się wycieczka z przewodnikiem po Skopje, stolicy Macedonii. Zwiedzanie rozpoczniemy od Muzeum Matki Teresy, urodzonej w Skopje. Muzeum oferuje wyjątkową prezentację jej rzeczy osobistych i życia poświęconego ubogim w Kalkucie. Następnie będziemy kontynuować zwiedzanie miasta pieszo w kierunku Osmańskiego Kamiennego Mostu, średniowiecznej twierdzy Kale, przechodząc przez nowo wybudowany barokowy plac Macedonii. 

Trasa obejmie również Bazar Starego Miasta, w którym można z bliska przyjrzeć się codziennemu życiu różnych grup etnicznych. Resztę popołudnia przeznaczymy na lunch i zakupy przed wyjazdem następnego dnia. 

Pożegnalna kolacja organizowana w artystycznej części miasta.

Dzień 10. Wylot do Polski

Wylot do Polski w godzinach wczesnopopołudniowych.

Prezentowany program wyprawy jest ramowy i realizacja danych punktów programu może ulec zmianie.

 

Warunki

Składowe ceny

15.08.2024 - 24.08.2024: 4650 PLN

Cena zawiera

 • 8 noclegów w dobrych 3* hotelach
 • 8 śniadań
 • Anglojęzyczny przewodnik na cały czas trwania wycieczki
 • Transport 
 • 2 obiady (we wsi Jance, Winnica Zamkowa Sopot)
 • 3 kolacje (w winnicy UKA, kolacja w Ochrydzie, pożegnalna kolacja)
 • 2 degustacje wina (Lazar Winery i UKA winery)
 • wejścia do miejsc wskazanych w programie ((Dom Robevi, Twierdza Car Samoil, Plaosnik, Kruje Etnographic Muzeum, Sztuka w bunkrze, Kolejka linowa Dajti, St.Naum)
 • aktywności wynikające z programu:
  • Wycieczki po Skopje, Tiranie, Kruje, Ochrydzie
  • degustacja domowej rakiji w Jance
  • Zwiedzanie wsi Jance, Macedonia
  • Warsztat domków błotnych
  • Rejs statkiem do klasztoru św. Nauma i źródeł Jeziora Ochrydzkiego w Macedonii
  • Prezentacja perełkowa w Ochrydzie
 • ubezpieczenie turystyczne
 • opiekę pilota z Polski
 • składkę na fundusz turystyczny

Cena nie zawiera

 • biletów lotniczych na trasie Warszawa – Skopje- Warszawa (ok. 1000 pln) – kupowane po zebraniu się grupy
 • napojów
 • posiłków poza wskazanymi w cena zawiera
 • napiwki
 • wydatki natury własnej

 

*ewentualna dopłata do pojedynczego pokoju 130 EURO za osobę

Zaliczka

1500 PLN
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Opis

Macedonia i Albania to ukryte zakątki Bałkanów... kraje tak bogate w kolory i muzykę... Większość życia toczy się tutaj na świeżym powietrzu; na podwórkach domów rodzinnych, w lokalnych rynków, przy tętniących życiem ulicach stolic. A zaraz obok, można odkryć starożytną świątynię króla, socjalistyczne bloki nawiązujące do minionego reżimu komunistycznego, małe sklepy z rękodziełem i bramę do Parku Narodowego. Przytłaczająca historia, tradycja, pasjonaci, niezwykłe jedzenie i gościnność mieszkańców zdobędzie wasze serca. Macedonia i Albania to uczta dla duszy!

Nasz 8-dniowy program zawiera wszystkie najciekawsze miejsca, zróżnicowane atrakcje, zarówno przyrodnicze, jak i historyczne i kulturowe. Podczas wycieczki poznacie prawdziwą kulturę, lokalną kuchnię i tradycje, a także sympatycznych mieszkańców tych krajów. 

Podczas wyprawy, podróżujemy w kameralnej grupie i śpimy w sprawdzonych hotelach o wysokim standardzie. Cały czas towarzyszy nam lokalny przewodnik anglojęzyczny i pilot z Polski. 

Serdecznie zapraszamy na wyprawę!

Galeria

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje