Szklarska Poręba – Rejon Śnieżki – Smogornia – Mały Szyszak – Wielki Szyszak – lodospady Doliny Łaby – Wodospad Podgórnej
Baza schronisko PTTK
Dzień 1 [czwartek] 6,4 km marszu
Przesieka – Schronisko PTTK Odrodzenie
Do godziny 11:00 spotykamy się w Szklarskiej Porębie przy dworcu autobusowym, z którego podjeżdżamy około 20 km do Przesieki. Czeka nas 6,4 km marszu niebieskim szlakiem do malowniczo położonego na grani Karkonoszy, Schroniska Górskiego Odrodzenie. Przewyższenie to 645m, trasa powinna zająć nam +/- 2h 40min, w zależności od warunków pogodowych. Meldujemy się w schronisku, jemy obiad i zaczynamy nasz kurs. Na pierwszy ogień idzie instruktaż używania rakiet śnieżnych. Po kolacji Jacek zabierze w nas w góry Kaukazu i opowie o jednej z swoich wysokogórskich wypraw zimowych. Pozostałą resztę wieczoru przeznaczymy na integrację.
Dzień 2 [piątek]19 km marszu
Śnieżka
Po śniadaniu w schronisku wyruszamy na Śnieżkę [1603m.n.p.m] . Przy gorącej herbacie w obserwatorium na szczycie podziwiać będziemy całą panoramę polskich i czeskich Karkonoszy. Pokonując grań będą nam cały czas towarzyszyć zapierające dech w piersiach widoki ośnieżonych Karkonoszy, genialne zdjęcia gwarantowane! Po kolacji czeka nas dalsza część szkolenia i kolejna prelekcja, tym razem Jacek zabierze nas w Andy. Wieczorem, dowolnie, śpiewy, tańce i dobra zabawa!
Dzień 3 [sobota] 15 km marszu
Mały Szyszak – Wielki Szyszak
Od rana czeka nas trasa na Wielki i Mały Szyszak [1509 m.n.p.m i 1439m.n.p.m] . Będzie to jedyna okazja do wędrówki tym szlakiem, gdyż jest on czynny tylko w sezonie zimowym. W czasie marszu znowu nie zabraknie spektakularnych widoków i obcowania z dziką naturą. Po ciepłej kolacji podsumowanie wiedzy, pytania i odpowiedzi oraz retrospekcje z Himalajów. Wieczór to nie koniec atrakcji, chętni spakują małe plecaki i wyruszą na nocą trasę i biwak w terenie. Wieczorem czeka nas pożegnalna kolacja.
Dzień 4 [niedziela] 7,5 km marszu
Wodospad Podgórnej – Przesieka – Szklarska Poręba
Po śniadaniu pakujemy się i schodzimy z grani. Ostatniego dnia czeka nas spektakularne zakończenie, wszyscy odważni zakosztują kąpieli w Wodospadzie Podgórnej. Aby się ogrzać wstąpimy do lokalnej karczmy. Po obiedzie koło godziny 14 wracamy do Szklarskiej Poręby i żegnamy się. Kiedy znowu spotkamy się górach?
*program może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i kondycji uczestników
opiekę kwalifikowanego przewodnika sudeckiego i pilota wycieczek
3 x nocleg w schronisku górskim PTTK
wynajem sprzętu zimowego
śniadania
3 dni trekkingu po Karkonoszach
prelekcje podróżnicze
ubezpieczenie NW
składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
dojazdu do miejsca zbiórki (Szklarska Poręba)
wyżywienia poza śniadaniami
Poznaj góry zimą!
Kochasz góry ale zimą wydają Ci się zbyt trudne? Mamy na to radę, 4 dniowy aktywy kurs turystyki zimowej. Doświadczony przewodnik górski zapozna Cię z wszystkimi niezbędnymi aspektami zimowego trekkingu. Do butów przypniemy rakiety śnieżne i ruszymy przez Karkonosze Wschodnie , od Szklarskiej Poręby do aż masywu Śnieżki gdzie klimat zbliżony jest do klimatu Koła Podbiegunowego. Zimowe wejście na szczyt da nam małą dawkę adrenaliny, której dopełni morsowanie w Wodospadzie Podgórnej. Dla śmiałków zorganizujemy też trasę nocną oraz biwak w terenie (w tym rejonie średnia temperatura w nocy to, bagatela, -5° C). Wieczorami przy aromatycznym grzańcu czeka na nas solidna dawka wiedzy z zakresu turystyki zimowej oraz prelekcje z zimowych wypraw wysokogórskich.
Dla kogo?
Dla wszystkich miłośników turystyki górskiej, którzy chcą spróbować czegoś nowego i nie boją się wyzwań. Skala trudności 1,5/3
Atrakcje
zimowe wejście na Śnieżkę 1603 m.n.p.m
wschód słońca na Wielkim Szyszaku 1509 m.n.p.m (szlak dostępny tylko zimą)
nieskazitelny zimowy krajobraz Doliny Łaby
szkolenie z zakresu używania osprzętu zimowego (rakiety, raki, czekany, liny, zestaw linowy ABC)\
know how zimowej turystyki pieszej
prelekcje o wyprawach wysokogórskich
trasa nocna i biwak w terenie dla chętnych
3 noclegi w klimatycznym schronisku z widokiem na pokryte śniegiem Karkonosze
Szkolenie – Piesza turystyka zimowa
zasady bezpieczeństwa zimowych trekkingów
zasady ubioru na trasę
zasady używania osprzętu zimowego ( rakiety, raki, czekany, liny, zestaw lawinowy ABC)
praca z mapą tradycyjną i elektroniczną
niezbędne wyposażenie wyjść zimowych
zimowe wejście na Śnieżkę 1603 m.n.p.m
trasa nocna i biwak w terenie dla chętnych
3 prelekcje o wyprawach wysokogórskich
Karkonosze – aktywny kurs turystyki zimowej. Dlaczego warto jechać?
aktywnie spędzisz czas w jednym z najpiękniejszych polskich pasm górskich
pooddychasz czystym powietrzem w unikalnym karkonoskim mikroklimacie
zdobędziesz porządną dawkę wiedzy na temat pieszej turystyki zimowej
nauczysz się używać rakiet śnieżnych, raków, czekanów i lin
zdobędziesz dwa najwyższe szczyty Karkonoszy
pokonasz własne słabości morsując w Wodospadzie Podgórnej
poznasz innych zapaleńców pieszych wędrówek
zdobędziesz bezcenne wspomnienia na całe życie
Prowadzący: Jacek Fabiś – kwalifikowany przewodnik Sudecki i pilot wycieczek
Człowiek, który zostawił serce w górach. Z wykształcenia i zamiłowania historyk, etnograf. Obieżyświat, który od ponad 30 lat podróżuje po 5 kontynentach. Pierwsze grupy prowadził jeszcze w czasach studenckich. Z pasji do gór zostawił swój rodzinny Poznań i przeprowadził się w Zachodnie Sudety. W swoich podróżach wyznaje zasadę, im dalej od cywilizacji tym lepiej. Doświadczenie wysokogórskie zdobywał m.in. w Kaukazie, Andach i Himalajach. Nawet niesprzyjające warunki pogodowe nie są mu straszne, podczas ataków na 5,6 i 7 tysięczniki doświadczał tych najbardziej ekstremalnych, dlatego zimą zakłada rakiety śnieżne, skitury, czy raki i rusza w trasę.
Nocleg
Śpimy w schronisku PTTK "Odrodzenie" w dwóch pokojach: 4- i 5- osobowym.
Chcesz wiedzieć więcej o naszej wycieczce. Przeczytaj naszą relację na blogu.
Dodaj komentarz