Na zapisy czekamy do 07.09.2023, aby był czas na załatwienie formalności wizowych oraz zakup biletów.
Dzień 1. Przelot do Algierii
Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przelot do Algieru, stolicy Algierii, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Po przylocie transfer na nocleg.
Dzień 2. Zwiedzanie Algieru
W pierwszej kolejności udamy się na spacer ulicami Algieru. W planie na dzisiaj pomnik męczenników z polskim akcentem, spacer po starym mieście, Casbah, jardin d'essai, czyli ogrodzie botanicznym, Wielka Poczta (Grande Poste), Djamaâ El-Djazaïr - nowy, wielki meczet i bazylikę rzymskokatolicką. Nocleg w hotelu.
Dzień 3. Zwiedzanie Tipazy
Po śniadaniu jedziemy do miejscowości Tipaza nad Morzem Śródziemny, gdzie zwiedzamy ruiny starożytnego miasta z czasów Fenicjan i Rzymian, wpisanego na listę UNESCO. Po południu przejazd na lotnisko w Algierze na nocny lot do Djanet, w południowo-wschodniej Algierii.
Dzień 4. Kierunek Sahara!
Przylot do Djanet, nocleg na biwaku na pustyni. Możliwy nocleg w hotelu za dopłatą. Po śniadaniu załatwimy formalności wstępu do Parku Narodowego Tassili Najjer, po czym wyjeżdżamy terenowymi samochodami i jedziemy wzdłuż wydm Erg Admer, chodzimy po skałach w rejonie Timras, a następnie zwiedzamy grotę i kanion Imuruden. Nocleg na biwaku w okolicy Imuruden.
Dzień 5. Tilelline, Tikabauin i Tuia
Przez naturalne korytarze skalne docieramy do Tilleline. Oglądamy prehistoryczne malowidła naskalne w Tedjleh Ekrar. Po południu zbliżamy się do ostrych skał w Tikabauin. Następnie kierujemy się w stronę oczka wodnego Tuia. Pod wieczór przez malownicze wąwozy docieramy na biwak.
Dzień 6. Kanion Esendilene, Dider i Tin Taghert
Docieramy do kanionu Esendilene, w którym znajdują się zaostrzone skały, klify, tamaryszki, palmy oraz oczka wodne. Spotykamy tam również nomadów, więc możem zobaczyć jak wygląda tradycyjne życie Tuaregów. Potem przez dolinę Tin Taharadjele kierujemy się do Dider. W Dider oglądamy prehistoryczne ryciny na szarej skale. Pod wieczór zwiedzamy prehistoryczne stanowisko Tin Taghert. Biwak.
Dzień 7. Oaza Ihrir
Rano wyjeżdżamy do oazy Ihrir. Zwiedzamy gaj palmowy, piękne oczka wodne i wodospady. Nocleg na campingu w Ihrir.
Dzień 8. Djanet i Tegharghart
Wracamy do Djanet. Oglądamy najbardziej znaną prehistoryczną rycinę - "płaczącą krowę" w Tegharghart. Po południu wracamy do miasta. Ostatni wieczór spędzamy na pustyni. Przejazd na lotnisko i wylot do Algieru.
Dzień 9. Powrót do Polski
Rano przylot na lotnisko w Algierze i lot powrotny do Polski z przesiadką.
Prezentowany program wyprawy jest ramowy i realizacja danych punktów programu może ulec zmianie.
Chcesz zobaczyć prawdziwą pustynię, przespać się na piasku pod gołym niebem, obejrzeć prehistoryczne malowidła i ryciny? Poznać Tuaregów, którzy od wieków mieszkają na Saharze, gdzie mężczyźni zasłaniają twarze, a kobiety nie? Chcesz napić się herbaty przy blasku gwiazd, zjeść chleb wypiekany w piasku?
W takim razie zapraszamy na przygodę na algierskiej Saharze!
Lądujemy w Dżanet (Djanet), a po kilkunastu minutach jazdy juz jestesmy na słynnej pustyni...
Co nas czeka? Codziennie malownicze widoki (wydmy, formacje skalne, oczka wodne), historia, a nawet prehistoria, czyli największe muzeum świata pod gołym niebem (malowidła i ryciny), poznawanie lokalnej kultury (przedislamskie grobowce władców na zboczach wydm, wizyta w obozowisku nomadów) oraz wielbłądy, na ktorych będzie można sie przejechać.
Dziennie czeka nas okoła 5-6 godzin marszu.
Noclegi są na świeżym powietrzu, w razie potrzeby w namiotach. Materace z gąbki oraz koce dostajemy w Djanet. Niezbędny śpiwór, który każdy uczestnik musi zabrać ze sobą we własnym zakresie.
Dodaj komentarz