Dzień 1. Przylot do Szwecji
Lot Warszawa- Sztokholm. Zakwaterowanie, wieczorny spacer po kilku wyspach w okolicach starówki. Tradycyjna szwedzka kolacja: kottbullary, wędzony łosoś, kiszony śledź, zupa rybna i zimne mleko do popicia.
Dzień 2. Sztokholm
Zwiedzanie Sztokholmu. Zobaczymy m.in. stare miasto, tzw. Gamla Stan: Riddarhuset, czyli miejsce zgromadzeń arystokracji szwedzkiej, katedra Storkyrkan, Stortorget - najstarszy plac Sztokholmu, Pałac Królewski (jeden z największych w Europie) i wzgórze Slottsbacken, wyspa Riddarholmen i szwedzki "Wawel". W programie mamy także Riddarsholmkirkan, wieża jarla Birgera, wyspa Helgeandsholmen ze szwedzkim parlamentem Riksdagiem, wyspa Kungsholmen i ratusz miejski. Szwedzka kolacja, ewentualnie w wersji współczesnej, czyli kebab na 100 sposobów,
Dzień 3. Sztokholm - Vassijaure
Ciąg dalszy zwiedzania Sztokholmu. Zobaczymy m.in. metro sztokholmskie z "artystycznymi" stacjami, modną dzielnica kafejek, Sodermalm, Sergels torg - centralny plac stolicy z instalacjami ze szkła i stali.
Wieczorem przejazd szwedzkim polarnym ekspresem SJ (koleje szwedzkie) do Vassijaure przy granicy norweskiej. Spędzamy 19 godzin w podróży. Na trasie wysokie góry, pokryty lodem Bałtyk, wielkie jeziora i stada reniferów. Po drodze także liczne wiadukty, mosty i tunele.
Dzień 4. Vassijaure
Zakwaterowanie w schronisku górskim przy stacji kolejowej w Vassijaure w szwedzkiej Laponii, 200 km na północ od koła podbiegunowego. Delektujemy się spacerami i widokami Gór Skandynawskich (szczyty do 1500 m) oraz alpejskiego Jeziora Vassijaure. W nocy wyglądamy zorzy polarnej.
Dni 5-6. Aktywny wypoczynek w Vassijaure
Atrakcje polarne w Vassijaure, spacery na rakietach, biegówki, narty zjazdowe, psie zaprzęgi, wycieczki fotograficzne, morsowanie. Średnia temperatura w lutym to ok. -20*C. Dodatkowy koszt sprzętu i atrakcji to ok. 500 K (250 PLN).
Opcjonalnie (w przypadku otwartej granicy) wycieczka do pobliskiego norweskiego Narviku (45 km), historycznego miasta, znanego z lądowej i morskiej bitwy w czasie II wojny światowej (dodatkowy koszt ok. 200 PLN - 400 koron).
Dzień 7. Polarny ekspres do Kiruny
Przejazd lapońskim polarnym ekspresem do Kiruny. Zakwaterowanie w hostelu. Spacery po 18-tysięcznym mieście znanym z anomalii magnetycznych, podziwiamy widoki żelaznych Gór Kiirunavaara oraz słynny kościół w kształcie lapońskiego namiotu. Nadal "polujemy' na zorzę polarną, która jest obiektem zainteresowań tutejszego Instytutu Geofizycznego.
Dzień 8. Powrót do Polski
Loty Kiruna-Sztokholm i Sztokholm-Warszawa.
Bilety na lot Waraszawa-Sztokholm-Warszawa kupujemy po zebraniu się grupy. W cenie biletu jest bagaż podręczny 40x30x20 cm. Dopłata do bagażu podręcznego 55x40x23 cm (10 kg) to ok 200 zł w 2 strony.
Wyposażenie:
Dla chętnych sprzęt do morsowania.
Liczba uczestników: 10-14 osób
W obecnych warunkach na wylot do Szwecji potrzebny jest test na obecność Covid-19. Test ten należy wykonać samemu na maksymalnie 72 godziny przed wylotem. Może to być tańszy test antygenowy (cena ok. 100 zł). Przy powrocie do Polski potrzebny jest również test, który wykonamy na nasz koszt, w Kirunie.
Podróż szwedzkim polarnym ekspresem to jedna z najbardziej spektakularnych tras kolejowych w Europie. Zza okien wygodnego pociągu migają szwedzkie miasta, skute lodem Morze Bałtyckie, ogromne szwedzkie jeziora, rzeki i Góry Skandynawskie. Pod koniec podróży czeka nas wjazd do legendarnej Laponii, gdzie do dziś w polarnej tundrze Saamowie stawiają namioty i wypasają reny. Celem 1700-kilometrowej podróży jest górska stacja kolejowa Vassijaure, gdzie powstała niewielka stacja narciarska i turystyczna. Wydaje się ona idealnym miejscem do obserwacji zorzy polarnej i dziewiczej skandynawskiej przyrody. W naszej lapońskiej podróży znajdziemy się nie tylko 200 km za kołem podbiegunowym, ale zupełnie poza cywilizacją i problemami życia codziennego.
* Podana cena jest ceną orientacyjną. Szczegółowe składniki ceny są umieszczone w warunkach oferty. Cena orientacyjna jest zależna od kursu waluty (średni kurs NBP) i/lub ceny biletu lotniczego.
Dodaj komentarz