Oferta - Aktywna Apulia

tel: 22 299 27 52 email: biuro@zorientowani.pl

Aktywna Apulia

Włochy
Wyprawy
Rowerowe
Chcesz porozmawiaćo wyjeździe?
Zostaw telefon, oddzwonimy!

Program

Koncepcja wyjazdu:

 • przelot samolotem Warszawa Chopin - Bari (bilety Wizzair kupowane osobno),
 • na miejscu wypożyczamy wysokiej klasy rowery trekkingowe (w cenie wyjazdu),
 • noclegi w hotelach i B&B w standardzie 3* ze śniadaniami,
 • jeżdzimy "na lekko" - bus przewozi nasze bagaże pomiędzy noclegami,
 • robimy tzw. pętlę Lecce (1 noc) - Otranto (2 noce) - Leuca (1 noc) - Gallipoli (2 noce) - Lecce (1 noc).

 

Dzień 1. Przylot do Bari i transfer do Lecce

Po przyjeździe do Lecce i zakwaterowaniu mamy czas na odbiór rowerów i zakupy w lokalnym markecie. Wieczorem czas na zapoznanie się i integrację.

Dzień 2. Lecce – Otranto (dystans: 58 km)

Po śniadaniu zdajemy nasze główne bagaże do busa, który przetransportuje je do kolejnego miejsca noclegowego w Otranto. Bus nie podąża za nami bezpośrednio na trasie, ale w szczególnych przypadkach może do nas podjechać z pomocą.

Na dzisiejszej, płaskiej wycieczce spotkamy wiele interesujących zabytków lokalnej kultury, a także tych przyrodniczych. Najpierw odwiedzimy Akaję - ufortyfikowane miasto z ogromnym zamkiem, by następnie zajechać do Le Cesine - obszaru chronionego WWF, gdzie spotkać można wiele gatunków ptaków wędrownych. Stamtąd kierujemy się w stronę wybrzeża, wzdłuż ruin Roca Vecchia – starożytnego miasta z epoki brązu – odwiedzimy Grotta della Poesia i malowniczo położone jeziora Alimini. Po kolejnych kilku kilometrach dotrzemy do Otranto, gdzie wąskie uliczki prowadzić nas będą do kolejnych, magicznych miejsc: bizantyjskie freski kościoła św. Piotra, spacer wzdłuż murów obronnych z widokiem na morze i wreszcie katedra z brukowaną mozaiką, będącą swego rodzaju encyklopedią średniowiecza to tylko namiastka tego co może zaoferować nam Otranto.

Dzień 3. Okolice Otranto (dystans: 29 km)

Dzień ten możemy spędzić na kilka sposobów:

 1. Pilot prowadzi wycieczkę, podczas której eksplorować możemy okolice Otranto. Jadąc wzdłuż rzeczki Idro docieramy do Casamassela, gdzie w tamtejszych zakładach tkackich „Le Costantine”, wciąż używa się starych krosien. Następnie udajemy się w kierunku Giurdignano, mijając megalityczny park z epoki brązu, zawierający ogromne głazy („Dolmen” i „Menhir”). Czeka na nas również degustacja lokalnych potraw w rodzinnej piekarni.
 2. Można wybrać jazdę konną rano lub po południu a pozostałą część dnia zaaranżować samemu.
 3. Dzień wolny poświęcić na zwiedzanie miasta, plażę lub zakup pamiątek.

W Otranto spędzamy dwie noce, więc do hotelu możemy wrócić w dowolnym momencie.

Dzień 4. Otrant – Leuca (dystans: 52 km)

Tego dnia poruszamy się wzdłuż najbardziej dzikiego odcinka wybrzeża Salento. Odwiedzimy m.in. latarnię Palacìa (najbardziej wysunięty na wschód punkt Włoch) i małe czerwone jezioro wypływające z nieczynnego kamieniołomu boksytu. Nasza droga prowadzi wzdłuż klifów, miejscami wznosząc się nad Cieśniną Otranto, z której przy dobrej widoczności będzie można zobaczyć góry Albanii i Grecji. Spośród licznych grot możemy odwiedzić Grotta Romanelli schodząc ponad 60m w głąb ziemi. W dalszej części podziwiamy tarasy i suche mury - pomysłowe chłopskie sposoby zdobywania ziemi uprawnej na jałowych i nieprzepuszczalnych terenach. Po przejściu przez most nad Ciolo (mały i bogaty w rzadką roślinność kanion wyrzeźbiony przez wody) docieramy do Santa Maria di Leuca, gdzie na koniec dnia zwiedzimy sanktuarium śladami starożytnych pielgrzymów.  

Dzień 5. Leuca – Gallipoli (dystans: 61 km)

Dziś odkryjemy przylądek Leuca, południową część Apulii. Po zadziwiającej wieży obronnej położonej w centrum małej wioski pora odwiedzić starożytny młyn wykopany w skale, a następnie enigmatyczny pomnik nagrobny wykonany z dużych kamieni (jego nazwa „centopietre” oznacza „sto kamieni”), pochodzący z Vereto, położonego w pobliżu starożytnego miasta przedromańskiego. Na koniec odwiedzamy Leuca piccola (”mała Leuca''), ważną stację pielgrzymkową w postaci małego kościoła z rozległymi korytarzami podziemnymi. Przez gaje oliwne, wzdłuż suchych kamiennych murów dotrzemy do Ugento, gdzie opcjonalnie możemy odwiedzić muzeum archeologiczne. Po południu dojedziemy do zachodniego wybrzeża Salento, by podążając dalej na północ dotrzeć do Punta Pizzo Natural Park. Już tylko kilka kilometrów pozostało do naszego hotelu w centrum Gallipoli. Ta położona częściowo na wyspie mała miejscowość rybacka posiada niesamowity klimat. Po długiej wycieczce warto pospacerować wieczorem i odprężyć się popijając aperol w jednej z nadmorskich restauracji. 

W ciągu dnia zatrzymamy się na farmie, która zaoferuje nam degustację m.in. lokalnych warzyw serwowanych z lokalnym pieczywem o nazwie frisa.

Dzień 6. Okolice Gallipoli (dystans: 30/60 km)

Dzień ten możemy spędzić na kilka sposobów:

 1. Pilot prowadzi wycieczkę poświęcony okolicom Gallipoli. Pierwszy przystanek znajduje się w Sannicola, w którym odkryjemy znajdującą się tam UNDERGROUND OIL MILI czyli swego rodzaju podziemną manufakturę produkującą oliwę, a następnie Tuglie z niesamowitym „muzeum kultury wiejskiej”. Udamy się do Galatone, aby odwiedzić piękne barokowe stare miasto i normandzki zamek Castello recinto di Fulcignano. Po południu dotrzemy do Galatiny, gdzie będziemy podziwiać bazylikę św. Katarzyny, ozdobioną freskami w stylu Giottesco, a następnie zwiedzić piękne historyczne centrum miasta.
 2. Można wybrać lekcje gotowania. Zajęcia odbywają się w dużej, wiejskiej posiadłości z ogrodem i basenem. W planie jest m.in. robienie typowego dla Apulii makaronu 'orecchiette' a także ‘pitta di patate’ - potrawę z ziemniaków serwowaną jako przystawka lub osobne danie. Dodatkowo parmigiana lub pittule oraz deser. Wszystko to będzie zaserwowane podczas lunchu, który zjeść możemy wraz z mieszkającą tam rodziną. Tego dnia grupa uczestnicząca w zajęciach ma do przejechania ok. 30km ze względu na fakt, że dom położony jest poza miastem.
 3. Rejs trwający zwykle 7-8 godzin. Start o 10 rano, płyniemy na północ wzdłuż wybrzeża aby zatrzymać się w Porto Selvaggio. Będzie czas aby popływać w sąsiedztwie pięknego wapiennego wybrzeża i zjeść lunch na łodzi. Następnie odbijamy na południowy zachód, dopływamy na wyspę S. Andrea, w dalszej części dnia odwiedzimy też Lido Pizzo gdzie również będziemy mieli okazje popływać.
 4. Dzień wolny poświęcić na zwiedzanie miasta, plażę lub zakup pamiątek.

Zarówno rejs, jak i nauka gotowania to atrakcje całodniowe, więc możemy uczestniczyć tylko w jednej z tych aktywności. W Gallipoli spędzamy dwie noce, więc do hotelu możemy wrócić o dowolnej porze.  

Dzień 7. Gallipoli – Lecce (dystans: 52 km)

Przed nami ostatnia wycieczka. W drodze powrotnej do Lecce miniemy wiele XIX-wiecznych, ufortyfikowanych domów i willi. Zatrzymamy się w Nardo, aby odwiedzić jego dekadenckie historyczne centrum w stylu barokowym. Następnie w Copertino odkryjemy imponujący zamek normański. Ostatnim przystankiem, kilka kilometrów przed Lecce, będzie wizyta w tradycyjnym zakładzie ceramicznym braci Martin. Przyjazd do Lecce późnym popołudniem i odstawienie rowerów.

Dzień 8. Powrót do Polski

Poranny transfer do Bari i przylot na lotnisko Chopina o 11:15.

Warunki

Cena zawiera

 • 7 noclegów w hotelach i B&B 3* w pokojach dwuosobowych (Hotel Albània w Otranto, Hotel Terminal w Leuca, Joli Park Hotel w Gallipoli). Istnieje możliwość dopłacenia do "jedynki",
 • 7 śniadań hotelowych,
 • 2 degustacje lokalnych produktów (wino, sery, wypieki),
 • transfer lotniskowy Bari- Lecce,
 • transfery bagaży pomiędzy hotelami,
 • wysokiej klasy rower trekkingowy wypożyczony na miejscu (dopłata do elektrycznego wynosi 110euro)
 • opiekę polskiego pilota,
 • opiekę techniczną w czasie całego wyjazdu gwarantowaną przez lokalne biuro podróży,
 • warsztaty rowerowe (2-3 godzinne wieczorne spotkanie na omówienie kwestii sprzętowych, technicznych, porad praktycznych),
 • lokalne opłaty klimatyczne
 • ubezpieczenie;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • biletów lotniczych (Warszawa Chopin – Bari – Warszawa Chopin),
 • wyżywienia poza śniadaniami,
 • wstępu do Groty Zinzulusa 5euro.

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Opis

Apulia jest nieco niedocenianym regionem Włoch. Region ten ciągnie się od ”ostrogi” po ”obcas”. Półwysep Salentyński (zwany również Salento), będący na samym południu, leży między Morzem Adriatyckim a Jońskim. To na eksplorowaniu tego rejonu skupimy nasz wyjazd. Krystalicznie czysta woda w połączeniu z wapiennym wybrzeżem to znany obraz z wielu pocztówek, który uda nam się zobaczyć z siodełka roweru. Poza piaszczystymi plażami jest tu również dużo zapierających dech w piersiach klifów.

Salento położone w centrum Morza Śródziemnego, jest pełen wspomnień po kolejnych cywilizacjach, które go zamieszkiwały, od Messapi przez Greków, następnie Rzymian aż po Normanów. Przemierzanie rowerem Salento jest jak spacer po skansenie. Prehistoryczne Dolmen, bizantyjskie kapliczki ukryte w jaskiniach, barokowe katedry, zaciszne zakątki wybrzeża to tylko kilka z rzeczy, które można zobaczyć odwiedzając ten obszar. Salento jest również znane na całym świecie ze swojej charakterystycznej kuchni, która łączy w sobie smaki morza i ziemi oraz fantastyczny rytm muzyki ludowej, przede wszystkim Pizzica Pizzica.

Apulię na rowerach zwiedzać będziemy "na lekko", tylko z niezbędnymi rzeczami w plecaczku bądź w sakwie. W razie potrzeby możemy liczyć na asystę busa. Mamy łącznie 4 bazy noclegowe i zapewniamy transfer naszych bagaży. Teren jest dość płaski więc dystanse na poziomie 50-60km nie będą stanowić problemu. Znajdziemy czas na plażowanie, włoską kawę, lody i pamiątkowe zdjęcia. To niezapomniana wyprawa, przyjazna rowerzystom z 3 kolejnych pokoleń.

W cenie wyjazdu zawarty jest koszt wypożyczenia wysokiej klasy roweru trekkingowego. Istnieje możliwość dopłaty do roweru ze wspomaganiem elektrycznym. Rowery wyposażone są w bagażniki dlatego polecamy zabrać sakwę z Polski aby wygodnie wozić najpotrzebniejsze rzeczy.

 

Dodatkowe atrakcje:

To co wyróżnia naszą ofertę to możliwość wzięcia udziału w takich aktywnościach jak:

 • jazda konna (2 godziny 65€)
 • lekcje gotowania lokalnych potraw (50€, lunch wliczony w cenę)
 • całodniowy rejs (90€, lunch wliczony w cenę)

Są to dodatkowo płatne alternatywy dla 3 i 6 dnia. Pilot wyrusza na wycieczkę rowerową a osoby które zdecydują się uczestniczyć w wybranych atrakcjach dodatkowych, biorą udział w grupowych zajęciach pod okiem lokalnych opiekunów (angielsko i włoskojęzycznych). Można również zrobić sobie dzień wolny i zwiedzić Otranto (dzień 3), Gallipoli (dzień 6) lub wybrać się na plażę. Na wybraną atrakcję należy zdecydować się najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem wycieczki.

 

U nas zawsze możesz liczyć na kameralne grupy 12-15 osób.

Możliwość realizacji imprezy dla grupy 10 osób za dopłatą 400 zł.

Wyjazd przeznaczony dla osób powyżej 12 roku życia.

Zakwaterowani będziemy w komfortowych hotelach lub B&B (standardzie 3*) w atrakcyjnych lokalizacjach.

Galeria

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje