Program
Dzień 1.
Spotkanie grupy wieczorem od 20:00 do 23:00 pierwszego dnia w pensjonacie w Zakopanem. Kolacja integracyjna, nocleg.
Dzień 2.
Wczesny wyjazd z Zakopanego na przełęcz Certovica (1232 m n.p.m.) w Tatry Niskie. Trasa głównym szlakiem graniowym do schroniska pod Dumbierem, Stefanikova Chata (1740 m n.p.m.) Po drodze bajeczne widoki na Tatry Wysokie i najwyższe partie Tatr Niskich. Zakwaterowanie w schronisku, odpoczynek i wejście na Dumbier (2043 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Tatr Niskich. W razie gorszej pogody atak szczytowy 3 dnia rano.
Trasa: 6 godz. 30 min., 13 km. 1045 m ↗, 314 m ↘
Dzień 3.
Wczesne śniadanie i wyjście. Trasa czerwonym szlakiem graniowym na Chopok (2024 m n.p.m.) i zejście na południową stronę grani głównej do hotelu górskiego Chata Kosodrevina. Trasa przez Krupovą holę i graniowy szczyt Derese (2003 m n.p.m.). Zakwaterowanie, kolacja.
Trasa: 6 godz., 11 km, 700 m ↗, 900 m ↘
Dzień 4.
Wczesne śniadanie i wyjście. Trasa graniowa z rozległą panoramą Tatr Zachodnich i Wysokich przez Kotliska i Chabenec (1995 m n.p.m.) do Schroniska Durkova pod Chabencem (1750 m n.p.m.). Po drodze na szlaku lekkie odbicie na południe i wejście na eksponowaną Skalkę (1980 m n.p.m.).
Trasa: 6 godz. 30 min., 14 km, 900 m ↗, 800 m ↘.
Dzień 5.
Wczesne śniadanie i wyjście na gówną grań Tatr Niskich na Durkovą (1751 m n.p.m.) i dalej na Zamostską Holę (1630 m n.p.m.). Trasa graniowa z widokami na Małą i Wielką Fatrę. Zejście z grani na północną stronę Tatr Niskich do Liptovska Luźna. Obiad i przejazd busem do Zakopanego (ok. 2 godz.). Zakończenie w Zakopanem ok. 18:00-19:00.
Trasa: 5 godz., 15 km, 340 m ↗, 1300 m ↘.
W razie pytań o szczegóły wyjazdu prosimy o kontakt mailowy na adres: jacekfabis16@gmail.com lub telefoniczny na numer 514 433 552.
Opis
Słowackie Tatry Niskie to pasmo o charakterze wysokogórskim, decydują o tym m.in. surowy klimat, znaczne wysokości względne oraz sama charakterystyka szczytów górskich, przypominająca nieco Tatry Zachodnie i niższe pasma alpejskie. Występują tu piętra roślinności, podobne jak w Tatrach Wysokich. Zadziwia natomiast gęstość naturalnych lasów liściastych, których nie spotkamy w Tatrach Wysokich czy Zachodnich. Bardzo bogata jest również fauna - mamy tu sporo rysiów, wilków i kozic, a niedźwiedzie występują w dużo większej obfitości niż w Tatrach Wysokich. Nie brak tu ciekawych dróg wspinaczkowych, a przede wszystkim szlaków i rejonów skiturowych. Sam park oferuje ponad 1000 km tras pieszych i narciarskich, mamy też sporo wymagających tras MTB. Szczególnie ciekawa wydaje się odwiedzana przez nas zachodnia część gór z kilkoma szczytami powyżej 2000 m n.p.m.. Nie brak tu szlaków mocniej eksponowanych (np. Dumbier, czy Skalka), głębokich przełęczy czy odcinków o charakterze skalnym.
O atrakcyjności Tatr Niskich stanowi też sama powierzchnia pasma, większa niż Tatr Wysokich. Niezwykle długie i atrakcyjne wydają się też boczne szlaki graniowe, którymi dochodzi się do grani głównej 3, 4 a nawet 5 godzin... Dodajmy do tego liczne jaskinie, wodospady oraz górskie jeziora. Wszystko to powoduje, że Tatry Niskie (Niżne) są znakomitym terenem do przetarcia się przed wyprawami w Alpy, Kaukaz, czy inne góry najwyższe. Same w sobie stanowią również sporą atrakcję turystyczną.
Dodaj komentarz