Oferta - Korona po koronie, Beskidy cz. zachodnia - z Beskidu Śląskiego do Żywieckiego

tel: 22 299 27 52 email: biuro@zorientowani.pl

AKTYWNIE

Korona po koronie, Beskidy cz. zachodnia - z Beskidu Śląskiego do Żywieckiego

6 dni 995 zł
 • 24.06.2022 - 29.06.2022
Polska
Wyprawy
Aktywne
Chcesz porozmawiaćo wyjeździe?
Zostaw telefon, oddzwonimy!

Program

Dzień 1.

Spotykamy się w Bielsko-Białej w godzinach wieczornych. Nocleg w Domu Turysty PTTK

Dzień 2. Bielsko Biała - Lipowa - Skrzyczne - Buczkowice - Wilkowice - Magurka Wilkowicka

Spotkanie na dworcu Bielsko-Biała Główna o godzinie 9:00. Przejazd o 9:40 do miejscowości Lipowa, skąd mocnym akcentem rozpoczniemy wędrówkę, zdobywając Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Na szczycie czekają na nas wspaniałe widoki na beskidzkie szczyty z Babią Górą na czele. Po krótkim odpoczynku w schronisku, ruszamy w dół, przechodzimy przez Lanckoronę (831 m n.p.m.) i schodzimy do wsi Buczkowice. Przejazd przez Bramę Wilkowicką do Wilkowic leżących już w Beskidzie Małym. Podchodząc obok dawnej gajówki barona von Klobusa, w której obecnie znajduje się chatka studencka na Rogaczu, dojdziemy aż na Magurkę Wilkowicką, gdzie w schronisku spędzimy noc.

Trasa: 17,5 km, 7 godz. 30 min, 1282 m↗, 816 m↘

Dzień 3. Magurka Wilkowicka - Czupel - Międzybrodzie Żywieckie - Wielka Cisowa Grapa - przełęcz Kocierska - Potrójna

Drugiego dnia przekonamy się jak dobrze jest się obudzić od razu na szczycie góry. Śniadanie skonsumujemy w schronisku, a potem na rozgrzewkę idąc grzbietem, osiągniemy najwyższy punkt w Beskidzie Małym - Czupel (930 m n.p.m.). Dalej do doliny rzeki Soły, w Tresnej przejdziemy przez zaporę miedzy Jeziorem Żywieckim a Jeziorem Międzybrodzkim. To jeden z elementów tzw. Kaskady Soły, której wybudowanie było niemałym przedsięwzięciem. Niebieskim szlakiem przez Kościelec wdrapiemy się na Wielką Cisową Grapę (853 m n.p.m.) i potem Małym Szlakiem Beskidzkim przez Kocierz, Beskid, Kiczory osiągniemy Potrójną (884 m n.p.m.). Noc spędzimy w położonym nieopodal schronisku.

Trasa: 23 km, 8 godz. 30 min., 1066 m↗, 1081 m↘

Dzień 4. Potrójna - Gibasówka - Ślemień - Gachów Groń - Czeretnik - Schronisko Lasek 

Ten dzień zapowiada się ciekawie, bo momentami wędrować będziemy bez szlaku. Na naszej trasie miniemy bardzo interesującą skałę z otworem, przez który niejeden zbójnik wyglądał nieprzyjaciela - stąd nazwa Zbójeckie Okno. Dalej wejdziemy na Gibasówkę, z tajemniczą kapliczką i wspaniałymi widokami (nie tylko na przyszłość). Potem już z górki na pazurki prosto do Ślemienia, gdzie będziemy przechodzić obok dawnego pieca hutniczego najstarszej huty żelaza (!) w Beskidach.
Wkroczymy tym samym w nowe pasmo – Pewelsko-Krzeczowskie, chyba najmniej znane spośród wszystkim pasm beskidzkich. Na naszym koncie do Korony pojawi się Czeretnik (766 m n.p.m.), po zdobyciu którego będziemy zmierzać już do miejsca noclegu.

Trasa: 22,5 km, 8 godz. 30 min., 885 m↗, 976 m↘

Dzień 5. Schronisko Lasek - Koszarawa - Mędralowa - Zawoja

Kolejny dzień spędzimy w Beskidzie Żywieckim. Naszym pierwszym celem będzie Mędralowa (1169 m n.p.m.). Ten szczyt budzi wiele kontrowersji, według jednego z podziałów pasm beskidzkich stanowi najwyższe wzniesienie Beskidu Makowskiego. Według innych to po prostu kolejny szczyt Beskidu Żywieckiego albo Żywiecko-Orawskiego. Dyskusje nad tym zostawimy naukowcom, ale na wszelki wypadek staniemy na jego szczycie... Z ciekawostek warto odnotować, że przez stulecia był tu trójstyk granic Śląska, Polski i Węgier, a podczas II wojny światowej - Generalnego Gubernatorstwa, III Rzeszy i Słowacji. Następnie będziemy kierować się w stronę Zawoi, najdłuższej wsi w Polsce.

Trasa: 18,4 km, 7 godz. 45 min., 958 m↗, 1036 m↘

Dzień 6. Zawoja - Markowe Szczawiny - Perć Akademicka - Babia Góra - przełęcz Krowiarki - Zawoja

Dzisiejszy dzień to będzie tak zwana wisienka na torcie. Rozpoczniemy tradycyjnie od śniadania i ruszymy w kierunku schroniska w Markowych Szczawinach, które zostało otwarte w 1906 roku, jako pierwsze polskie schronisko w Beskidach Zachodnich. Następnie Percią Akademików (będą łańcuchy) zdobędziemy Babią Górę (1725 m n.p.m.) – królową polskich Beskidów. Jeśli Kapryśnica nam pozwoli, to widoki będą zapierać dech w piersiach. Następnie przez przełęcz Krowiarki zejdziemy do Zawoi, skąd busem przejedziemy do Suchej Beskidzkiej, gdzie zakończymy naszą wycieczkę.

Trasa: 18 km, 7 godz. 30 min., 1170 m↗, 1073 m↘

Warunki

Składowe ceny

24.06.2022 - 29.06.2022: 995 PLN

Cena zawiera

• noclegi w schroniskach
• transport na miejscu;
• opiekę przewodnika beskidzkiego;
• wejście do Babiogórskiego Parku Narodowego
• ubezpieczenie

Cena nie zawiera

 • wyżywienia;
 • transportu z i na miejsce;
 • wydatków własnych.

Zaliczka

250 PLN

Dodatkowe informacje

Wyposażenie:

 • Plecak trekkingowy, 40-50l
 • śpiwór (w części noclegów nie ma pościeli);
 • rozchodzone górskie buty podejściowe lub buty do biegów górskich,
 • kijki trekkingowe z małymi talerzykami,
 • kurtka gore z kapturem,
 • spodnie górskie długie lub półdługie,
 • krótkie spodenki biegowe/sportowe,
 • bluza soft,
 • 2-3 koszulki techniczne,
 • 2-3 komplety bielizny technicznej i skarpet,
 • czołówka z nowymi bateriami,
 • czapka/kapelusz z daszkiem, 
 • camelbak lub duża plastikowa butelka,
 • bafik,
 • krem z filtrem,
 • mała apteczka,
 • suszone owoce/bakalie (w zależności od gustu),
 • mała kosmetyczka,
 • plastikowy worek na dokumenty i telefon,
 • dowód osobisty,
 • telefon komórkowy.

Minimalna liczba uczestników: 12 osób.

Realizacja programu uzależniona jest od sytuacji epidemiologicznej oraz zaleceń prawnych Rządu.


Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Opis

Pamiętasz z dawnych studenckich czasów jak to jest włóczyć się z plecakiem po górach, myśląc tylko o tu i teraz? My zatęskniliśmy za tym czasem i postanowiliśmy ruszyć od schroniska do schroniska zdobywając wszystkie najważniejsze szczyty w Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym. Spakuj plecak i ruszaj z nami! Zielone stoki dadzą nam wytchnienie od zabieganego życia, pozwolą odetchnąć pełną piersią i przede wszystkim świetnie się bawić!

BESKID ŚLĄSKI

Pasmo Beskidu Śląskiego to obszar o powierzchni ok. 700 km2, obejmuje zachodnią część Karpat Polskich. Położony przy granicy z Czechami i Słowacją, rozciąga się od zachodu od Przełęczy Jabłonowskiej i doliny Olzy po dolinę Soły na wschodzie. Łagodne grzbiety Beskidu Śląskiego, urozmaicone malowniczymi polanami są gwarancją rozległych widoków. Do najpiękniejszych należą pasmo graniczne od Czantorii i Cieślara, a nawet góry poza granicami. Przy dobrej widoczności można stąd zobaczyć szczyty Tatr! Na stokach Baraniej Góry znajdują się źródła naszej największej rzeki - Wisły.

BESKID ŻYWIECKI

Beskid Żywiecki to najwyższe pasmo Beskidów w Polsce, bardzo rozległe i mocno zróżnicowane pod względem charakteru i położenia (rozciąga się od Beskidu Śląskiego aż po Podhale). Od północy graniczy z Beskidem Makowskim, od wschodu zaś z Gorcami. Część obszaru Beskidu Żywieckiego została objęta ochroną Babiogórskiego Parku Narodowego, będącego ostoją dzikiej przyrody. W jego granicach leży również najwyższy szczyt pasma - Babia Góra (1725 m n.p.m.), której wierzchołek nazywany jest Diablakiem.

Beskid Wysoki jest na ogół dostępnym terenem, sprzyjającym długim wędrówkom krajoznawczym. Dzięki łagodnym grzbietom i szczytom oraz długim pasmom połączonym przełęczami jest to idealne miejsce do wypoczynku i podziwiania malowniczych krajobrazów. Pasmo to pokrywa gęsta sieć oznakowanych szlaków pieszych - w samym Babiogórskim Parku Narodowym łączna ich długość wynosi ok. 53 km.
Do wszystkich głównych dolin prowadzą wygodne drogi, którymi kursują autobusy PKS.

BESKID MAŁY

Beskid Mały jest przedłużeniem Beskidu Śląskiego. Skąd taka nazwa? Znajduje się na dość niewielkiej powierzchni, w porównaniu do innnych pasm. Rozciąga się między rzeką Sołą na zachodzie a Skawą na wschodzie, od północy zaś sąsiaduje z Beskidem Żywieckim. W rejonie Beskidu Małego znajdziemy wiele zabytków sztuki, architektury i kultury - w górach jest ich niewiele, prędzej należy ich szukać w dolinach. Są to m.in. kapliczki, krzyże, stare chałupy, dzwonnice loretańskie czy kamienne szałasy niespotykane nigdzie idziej. 

Galeria

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje