Oferta - Korona po koronie, Beskidy cz. środkowa - z Beskidu Makowskiego do Pienin

AKTYWNIE

Korona po koronie, Beskidy cz. środkowa - z Beskidu Makowskiego do Pienin

Polska
Polska
Aktywne
Chcesz porozmawiaćo wyjeździe?
Zostaw telefon, oddzwonimy!

Program

Dzień 1. Pcim - Lubomir - Wierzbanowska Góra - Kasina Wielka

Tego dnia wędrówkę rozpoczynamy w Pcimiu i od razu zdobywamy pierwszy szczyt z Korony Beskidów - Lubomir (904 m n.p.m.) w Beskidzie Makowskim. Jeśli spodziewaliśmy się pięknych widoków to... nie tym razem, ponieważ wierzchołek jest całkowicie zalesiony. Ale o nie oznacza, że mniej wyjątkowy - właśnie tu zlokalizowane jest obserwatorium astronomiczne, w którym odkryto pierwszą "polską" kometę.

Wędrujemy dalej Małym Szlakiem Beskidzkim, przecinamy przełęcz Jaworzyce, która oddziela Beskid Makowski od Wyspowego i wchodzimy na liczącą 778 m n.p.m. Wierzbanowską Górę. Z jej wierzchołka, a właściwie wierzchołków, roztacza się piękny widok na szczyty Beskidu Wyspowego - Lubogoszcz, Śnieżnicę i Ćwilin, Szczebel, Luboń Wielki a przy odrobinie szczęścia grzbietów Gorców. Dalej idąc czerwonym szlakiem kierujemy się na południowy wschód aż do mety - wsi Kasina Wielka, mijając dwa ważniejsze wzniesienia: Szklarnię (587 m n.p.m.) i Dzielec (649 m n.p.m.). Nocleg.

Trasa: 21 km, 7 godz. 30 min., 988 m↗, 736 m

Dzień 2. Kasina Wielka - Śnieżnica - Przełęcz Gruszowiec - Ćwilin - Jurków - Mogielica - Krzystonów - Kutrzyca - Rzeki

Śniadanie. Tego dnia przekonamy się dlaczego Beskid Wyspowy nazywa się tak, a nie inaczej oraz że wybitność szczytów może dać nieźle w kość - satysfakcja gwarantowana.

Wyruszamy z Kasiny Wielkiej, mijamy niepozorną stację kolei transwersalnejj, sfilmowaną w "Liście Schindlera" i podziwiamy popisy downhillowców i niebieskim szlakiem przez Śnieżnicę (1006 m n.p.m.) docieramy do przełęczy Gruszowiec z kultowym basem "Pod Cyckiem". Stąd ostro pod górę maszerujemy na Ćwilin (1072 m n.p.m.). Z rozległej Polany Michurowej na jego szczycie możemy (przy dobrej pogodzie) podziwiać najpiękniejszą panoramę w całym Beskidzie Wyspowym.

Wierni niebieskim oznakowaniom szlaku schodzimy do wsi Jurków. Od tej miejscowości rozpoczynamy "atak" na kolejny szczyt Korony Beskidów. Zdobycie Mogielicy (1171 m n.p.m.) będzie prawdziwym ukoronowaniem wędrówki tego dnia. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, skąd mozemy podziwiać m.in. Łopień, mijane Ćwilin, Śnieżycę i Lubomira, a przy dobrej widoczności wspaniałą panoramę Tatr, Gór Choczańskich, a być może i Małej Fatry. Zejście momentami strome. Mijając Polanę Stumorgową zmieniamy szlak na żółty i kierujemy się do mety, mijając po drodze Krzystonów (1012 m n.p.m.) i Kutrzycę (1058 m n.p.m.). Docieramy do Rzek (750 m n.p.m.) - kolacja i nocleg. 

Trasa: 25 km, 9 godz., 1330 m, 1453 m↘

Dzień 3. Rzeki - Gorc Troszacki - Kudłoń - Turbacz - Schronisko PTTK na Turbaczu - Przełęcz Knurowska

Trzeci dzień spędzimy w otoczeniu cudownej przyrody Gorczańskiego Parku Narodowego. Podążając żółtym szlakiem zdobywać będziemy kolejno Jaworzynkę (1026 m n.p.m.), Gorc Troszacki (1235 m n.p.m.) i Kudłoń (1274 m n.p.m.). Liczne polany, na których zachowały się stare pasterskie szałasy i bacówki zapewnią nam wspaniałe widoki. Na przełęczy Borek dowiemy się o tym, że czasem jeden potok ciągnie drugi na swoją stronę.

By zdobyć najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1310 m n.p.m.) opuścimy na kilka chwil teren parku narodowego. Wyżej podczas naszego wyjazdu już nie będzie! Krótka przerwa w Schronisku PTTK na Turbaczu i dalej już czerwonym szlakiem (Główny Szlak Beskidzki) kierujemy się przez Halę Długą (gdzie w bacówce możemy zaopatrzyć się w owcze sery, prosto od producenta) i Kiczorę (1282 m n.p.m.) na Przełęcz Knurowską. Po drodze z Hali Młyńskiej mamy możliwość podziwiania wspaniałej panoramy Tatr. 

Trasa: 22 km, 8 godz., 993 m, 862 m↘

Dzień 4. Ochotnica Górna - Runek - Lubań - Marszałek - Krościenko - Jaworki - Wąwóz Homole - Wysoka - Jaworki

To będzie dłuuugi dzień. Będziemy wędrować grzbietem pasma Lubania, który jest w większości zalesiony. Przejdziemy między innymi przez Runek (1005 m n.p.m.), którego nazwa „runc” oznacza polanę. Aż trudno to sobie wyobrazić, że kiedyś cały ten obszar był jednym wielkim pastwiskiem. Na szczęście na Lubaniu (1211 m n.p.m) będziemy mogli podziwiać krajobrazy z wieży widokowej. Przez Marszałka zejdziemy do Krościenka nad Dunajcem i to będzie miejsce, gdzie pożegnamy się z Gorcami. Przejedziemy busem do Jaworek. Tam dotrzemy do miejsca noclegu. Chętni wraz z przewodnikiem będą mogli zdobyć „na lekko” jeszcze jeden szczyt – Wysoką (1050 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Pienin. Przejdziemy przez Wąwóz Homole, z malowniczymi wapiennymi skałami, które wyrzeźbił potok Kamionka. Zdobędziemy wierzchołek i z powrotem wrócimy do Jaworek.

Trasa: 28 km, 9 godz. 30 min., 454 m, 911 m↘

Dzień 5. Jaworki - rezerwat Biała Woda - Wielki Rogacz - Radziejowa - Międzyradziejówki - Piwniczna Zdrój

Ostatni dzień spokojniejszy, ale nie zabraknie momentów zachwytu! Wyruszymy z Jaworek przez rezerwat „Biała Woda”, gdzie zaraz po wejściu na jego obszar przywita nas olbrzymia Smolegowa Skała. Niegdyś w tym rejonie mieszkali Rusini, którzy trudnili się pasterstwem, gdzieniegdzie będziemy jeszcze mogli dostrzec fragmenty fundamentów ich domów. Następnie zdobędziemy Wielki Rogacz (1182 m n.p.m.) i Radziejową (1266 m n.p.m.) - najwyższy punkt w Beskidzie Sądeckim. Niedawno ponownie wybudowano tu wieżę widokową, poprzednia ucierpiała od uderzenia piorunem. Zejdziemy przez Międzyradziejówki do Piwnicznej Zdrój, gdzie zakończymy naszą wędrówkę.

Trasa: 22 km, 8 godz., 804 m, 958 m↘

Prezentowany program wyprawy jest ramowy i realizacja danych punktów programu może ulec zmianie.

 

W razie pytań o szczegóły wyjazdu prosimy o kontakt mailowy na adres: jacek@zorientowani.pl lub telefoniczny na numer 514 433 552.

Warunki

Cena zawiera

  • zakwaterowanie w schroniskach/agroturystyce/chatach górskich na trasie;
  • opiekę przewodnika beskidzkiego;
  • ubezpieczenie.

Cena nie zawiera

  • wyżywienia;
  • transportu;
  • wydatków własnych.

Zaliczka

150 PLN

Dodatkowe informacje

Wyposażenie: 

  • średniej wielkości lekki plecak trekkingowy, ok. 40 l,
  • lekki śpiwór,
  • rozchodzone górskie buty podejściowe lub za kostkę,
  • kijki trekkingowe z małymi talerzykami,
  • kurtka gore z kapturem,
  • spodnie górskie długie lub półdługie,
  • krótkie spodenki,
  • bluza soft,
  • 2-3 koszulki techniczne,
  • 2-3 komplety bielizny i skarpet,
  • buty do chodzenia po schronisku/klapki pod prysznic,
  • czołówka z nowymi bateriami,
  • czapka/kapelusz z daszkiem,
  • camelbak lub duża plastikowa butelka,
  • bafik,
  • krem z filtrem,
  • mała apteczka,
  • suszone owoce/bakalie (w zależności od gustu),
  • mała kosmetyczka + ręcznik,
  • kubek,
  • plastikowy worek na dokumenty i telefon,
  • dowód osobisty,
  • telefon komórkowy.

Zalecamy jak najlżejsze, gdyż cały sprzęt nosimy ze sobą. W schroniskach i pensjonatach istnieje możliwość przeprania odzieży.

Realizacja programu uzależniona jest od sytuacji epidemiologicznej oraz zaleceń prawnych Rządu.


Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Opis

Pięć dni - pięć pasm - pięć najwyższych szczytów. Zapraszamy na górską przeprawę z Beskidu Makowskiego przez Beskid Wyspowy, Gorce i Beskid Sądecki aż w Pieniny. Przed nami podejścia na 5 najwyższych szczytów:

  • Lubomir (904 m n.p.m.),
  • Mogielicę (1171 m n.p.m.),
  • Turbacz (1310 m n.p.m.),
  • Radziejową (1266 m n.p.m.),
  • Wysoką (1050 m n.p.m.).


BESKID MAKOWSKI

Dawniej nazywany Beskidem Średnim, jest częścią Beskidów Zachodnich i zajmuje powierzchnię ok. 900 km2. Położony w środkowej części Zewnętrznych Karpat Zachodnich, od południa graniczy z Beskidem Żywieckim i Kotliną Rabczańską, a od zachodu – z Kotliną Żywiecką. Od północy sąsiaduje z Beskidem Małym i Pogórzem Wielickim, zaś jego wschodnią granicę wytycza pasmo Beskidu Wyspowego. Dokładny przebieg jego granic jest kontrowersyjny i różnie wyznaczany przez badaczy. W związku z tym w zależności od przyjętego podziału za najwyższy szczyt uznaje się -  Mędralową (1169 m n.p.m.) lub Lubomira (904 m n.p.m.)Składa się z wielu rozczłonkowanych pasm górskich. Baza noclegowa jest dość uboga a na szlakach nie spotyka się tłumów turystów. 

BESKID WYSPOWY

Położony między doliną Raby a Kotliną Sądecką jest częścią Beskidów Zachodnich. Charakterystyczne dla niego jest występowanie osobnych, pojedynczych wzniesień, które oglądane z góry sprawiają wrażenie wysp - stąd też pochodzi jego nazwa. Najwyższy szczyt - Mogielica (1170 m n.p.m.). Obecnie większość terenów stanowią pola uprawne i zabudowa, większe lasy znajdziemy dopiero powyżej 700-800 m n.p.m.. Góry Beskidu Wyspowego są stosunkowo rzadko odwiedzane przez turystów, a baza noclegowa jest dość uboga. Znajdziejmy tu natomiast gęstą sieć wyznaczonych przez PTTK szlaków turystyki pieszej. Nie są one trudne technicznie, wymagają jednak pewnej kondycji fizycznej - ze względu na wyspowy charakter tych gór. Co więcej, wyznaczono tu gęstą sieć szlaków rowerowych, dzięki czemu wjazd na dwóch kołach możliwy jest na niemal wszystkie szczyty.

GORCE

To pasmo w Beskidach Zachodnich rozsławione gorczańskimi halami, które na wiosnę pokrywają się dywanami krokusów. Charakteryzują się dość łagodnymi, zalesionymi zboczami, dodatkowo często bywa tu błotniście. Najwyższym szczytem jest Turbacz (1310 m n.p.m.), na którym znajduje się schronisko przyciągające turystów oraz niezwykły widok na Tatry. Tutaj swoją granicę ma Gorczański Park Narodowy chroniący dziedzictwo przyrodnicze regionu. W ostatnich latach Gorce stają sę coraz popularniejsze ze względu na nowe inwestycje turystyczne - budowa wież widokowych (na Gorcu, Magurkach, Koziarzu i Lubaniu) czy nowe drogi rowerowe. 
Osobliwością Gorców jest występowanie rozrogu- masywu, w obrębie którego rozchodzi się 7 grzbietów od najwyższego wzniesienia (w tym przypadku jest nim Turbacz) w różnych kierunkach. Charakterystycznym elementem przyrodniczym są tutaj liczne polany. Dodatkowo znaleźć tu można najliczniejsze zbiorowisko salamandry plamistej, która jest symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego. Turystów przyciągają panoramy widokowe z gorczańskich polan, cisza i dobrze zachowana przyroda.

BESKID SĄDECKI

Jest to najbardziej wysunięty na zachód fragment Beskidów Zachodnich. Od strony zachodniej i południowej jego granicę wyznacza dolina Dunajca a wschodnią Przełęcz Tylicka. Na jego terenie wydziela się dwa główne pasma górskie:

  • Pasmo Radziejowej,
  • Pasmo Jaworzyny.

Najwyższym szczytem jest Radziejowa (1266 m n.p.m.). Pasma beskidu są podłużne, złożone z grzbietu głównego i odbiegających od niego grzbietów bocznych - są one dosyć wyrównane, dlatego więksość  z nich charakteryzuje się niewielką wybitnością. Góry w Beskidzie Sądeckim są gęsto porośnięte lasami, w porównaniu do okolicznych pasm górskich nie znajdziemy tu wielu polan czy łąk. Region jest bardzo atrakcyjny turystycznie ze względu na piękne krajobrazy, liczne uzdrowiska związane z wodami mineralnymi czy bogate dziedzictwo kulturowe regionu (np. Szlak Architektury Drewnianej). 
Za zdobycie szczytów Beskidu Sądeckiego zdobywa się odznaki turystyczne - Koronę Beskidu Sądeckiego (zdobycie 35 szczytów) oraz Zdobywcę Korony Beskidu Sądeckiego (20 szczytów).

PIENINY

To jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Od południa graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim. Dzielimy je przełomami Dunajca na 3 części:

  • Pieniny Spiskie - wysunięte na zachód, położone w całości w Polsce (najwyższy szczyt - Żar 883 m n.p.m.);
  • Pieniny Właściwe - najciekawsze przyrodniczo i krajobrazowo, znaczna ich część leży na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego (Masyw Trzech Koron: Okrąglica - 982 m n.p.m.; Sokolica - 747 m n.p.m.; Czertezik 772 m n.p.m.; Zamkowa Góra - 799 m n.p.m.);
  • Małe Pieniny - na wschód od przełomu Dunajca koło Szczawnicy. Tu na uwagę zasługuje Wąwóz Homole, rezerwat przyrody Wysokie Skałki i przełom Białej Wody (najwyższy szczyt - Wysoka - 1050 m n.p.m.).

ówną rzeką Pienin jest Dunajec, który przedzierając się przez nie tworzy skalny kanion - Przełom Dunajca. Dużą atrakcją wodną są tu także Jezioro Czorsztyńsie i Sromowieckie. Turystyka w Pieninach trwa cały rok, nie tylko ze względu na przepiękne krajobrazy, ale także z uwagi na różnorodność gatunową roślin i zwierząt. Dodatkowo w porównaniu do sąsiednich pasm górskich charakteryzują się one stosunkowo łagodnym klimatem.

Galeria

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje