Oferta - Podróż do serca Rosji. Od Petersburga do Wysp Sołowieckich

tel: 22 299 27 52 email: biuro@zorientowani.pl

Podróż do serca Rosji. Od Petersburga do Wysp Sołowieckich

10 dni 4890 zł
 • 09.07.2021 - 18.07.2021
Wyprawy
Tanie podróżowanie
Chcesz porozmawiaćo wyjeździe?
Zostaw telefon, oddzwonimy!

Program

Dzień 1.

Lot z Warszawy do Petersburga. Przejazd do centrum dawnej stolicy Rosji. Zakwaterowanie w hostelu w rejonie Pałacu Zimowego. Wieczorny spacer i kolacja na gwarnym o tej porze roku Newskim Prospekcie.

Dzień 2.

Dalsze, bardzo aktywne spacery po Petersburgu. Ermitaż - muzeum państwowe, pałac zimowy Piotra I, Cerkiew na Krwi - Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, miejsce zamachu na cara Aleksandra II, Kościół Katolicki, Sobór Izaaka, Wyspa Pietropawłowska z twierdzą i grobami rodziny carskiej, rejs Newą.

W nocy ok. 1:00 wsiadamy w kuszetkę i ruszamy do karelskiej Sortawły.

Dzień 3.

Przyjazd do Sortawały nad Jeziorem Ładoga (około 6:30). Kawa, śniadanie i rejs na Wyspę Valaam. Na wielkiej wyspie Jeziora Ładoga podziwiamy rezerwat przyrodniczy i kompleks jednego z najważniejszych w Rosji monastyrów. Ze względu na łagodny klimat było to też przez wiele lat miejsce wypoczynku rosyjskich carów. Na wyspie spędzamy prawie cały dzień. Wieczorem wsiadamy w autobus i podążamy drogą wzdłuż Kanału Białomorskiego. Na nocleg dojeżdżamy do Pietrozawodska, położonego już nad Jeziorem Onega. Tu śpimy w hostelu nieopodal portu.

Dzień 4.

Rano po śniadaniu ruszamy wodolotem w rejs po Jeziorze Onega. Po 2 godzinach docieramy do Wyspy Kiży, znamienitego, znajdującego się na liście UNESCO skansenu architektury starorosyjskiej. Podziwiamy tu kilkadziesiąt domów, cerkwi i kaplic, w tym najsłynniejszą, ozdobioną 37 kopułami Cerkiew Przemienienia Pańskiego. Na wyspie spędzamy prawie cały dzień, a wieczorem lokalnymi łodziami przeprawiamy się na Wyspę Klimontiejewską, gdzie w jednym ze starych drewnianych domostw mamy nocleg. Tutaj będzie znakomita okazja do spróbowania rybnych dań rosyjskiej kuchni.

Dzień 5.

Po śniadaniu przeprawiamy się łodzią na stały ląd i busem podjeżdżamy do Miedwieżjegorska, dawnego centrum administracyjnego Kanału Białomorskiego, gdzie około południa wsiadamy w pociąg do białomorskiego już Kiemu. W trakcie dziennego przejazdu podziwiamy nieprzebrane karelskie lasy, jeziora oraz podupadłe już obecnie urządzenia Kanału Białomorskiego. Wieczorem docieramy nad morze Białe do Kiemu, gdzie zakwaterowujemy się w pobliżu portu. Po kolacji mamy jeszcze czas na spacer po nadmorskich szkierach, m.in. na plan słynnego rosyjskiego filmu "Ostrov".

Dni 6 – 8.

Rano lokalnym promem płyniemy na Wyspę Wielką Sołowiecką do portu Sołowiecki. Zakwaterowujemy się w hostelu nieopodal Kremla. Prawie 3 pełne dni spędzamy na Wyspach Sołowieckich. Tu program realizujemy opcjonalnie, w zależności od pogody, kondycji i chęci uczestników. Obowiązkowym punktem jest oczywiście wielki Monastyr Sołowiecki wraz z Kremlem i pięcioma wewnętrznymi cerkwiami. Monastyr przez wiele wieków był nie tylko duchowym centrum carskiej Rosji, ale i największą twierdzą i centrum handlowym na północy kraju. Poza tym do zwiedzenia mamy kilkanaście mniejszych monastyrów, wiosek, cmentarzy (w tym tzw. cmentarz polski) i pamiątek po dawnych zsyłkach. Pagórkowaty teren wysp, porośnięty tajgą i pokryty torfowiskami jest też świetnym terenem trekkingowym. Na inne wyspy archipelagu (m.in. Anzerską, Wielka Muksałama, Mała Muksałama, Wielka Wyspa Zajęcza, Mała wyspa Zajęcza) możemy popłynąć promem lub przejść groblą. Mamy też możliwość pływania kajakami po morzu czy po kanałach między klasztorami. Przy odrobinie szczęścia będziemy mieli szansę obserwować wieloryby - biełuchy. Korzystamy też z dzikich plaż i krystalicznie czystej wody. Nocujemy w hostelu na Wyspie Wielkiej Sołowieckiej.

Ósmego dnia wieczorem płyniemy do portu i jedziemy marszrutką na stację kolejową Kiem, gdzie wsiadamy do murmańskiego pociągu.

Dzień 9.

W położonym już za biegunem Murmańsku lądujemy rano. Zakwaterowujemy się w hostelu i po śniadaniu ruszamy na miasto. Tu zwiedzamy słynny lodołamacz atomowy Lenin, Pomnik Obrońców Zapolaria.

Dzień 10.

Wczesnym rankiem lecimy do Petersburga i po krótkiej przerwie powrót do Warszawy.

W razie pytań o szczegóły wyjazdu prosimy o kontakt mailowy na adres: jacekfabis16@gmail.com lub telefoniczny na numer 514 433 552.

Warunki

Składowe ceny

09.07.2021 - 18.07.2021: 4890 PLN

Cena zawiera

 • bilety lotnicze do Petersburga;
 • bilety wewnętrzne na trasie Murmańsk - Petersburg;
 • przejazd pociągami;
 • lokalny transport: metro, marszrutka, busy;
 • zakwaterowanie w hotelach i apartamentach w pokojach 2 - 4 osobowych;
 • polskiego pilota;
 • ubezpieczenie;
 • wizę rosyjską;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • wstępów;
 • wyżywienia;
 • dodatkowych atrakcji;
 • wydatków osobistych.

Na wyżywienie należy przeznaczyć przynajmniej 50 zł dziennie. Szacowana kwota na pokrycie wstępów to 800 - 900 zł:

 • rejs i wstępy w Petersburgu ok. 50 EUR - ok. 3500 RR;
 • bilety wstępu na Valaam - 50 EUR, ok. 3500 RR;
 • bilety na Kiży 50 EUR – 3500 RR;
 • bilety, wewnętrzne rejsy i inne atrakcje, w zależności od potrzeb i chęci, od 30 EUR do 60 EUR, czyli ok. 2000 do 4000 RR;
 • bilety w Murmańsku ok. 10 EUR, tj. 700 RR.

Zaliczka

1000 PLN
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego

Opis

Tysiące cerkwi, pałaców i kamienic, Petersburg, monastery i pustelnie, Wyspy Valaam, starorosyjska architektura Kiży, Kreml i monastery Wysp Sołowieckich to diamenty  europejskiej kultury, uhonorowane tytułami UNESCO. Nasz turystyczny szlak prowadzi nie tylko wzdłuż Kanału Białomorskiego, ale jest podróżą do serca Rosji, rosyjskiej kultury, rosyjskiego prawosławia, rosyjskiego ducha. Nie ma dla kultury rosyjskiej ważniejszych miejsc niż monastery Valaam, czy Wyspy Sołowieckie, skąd w dawnych wiekach przybywały do centralnej Rosji wszystkie prądy religijne, intelektualne i artystyczne. W czasach najnowszych zaś rejony przez nas odwiedzane zasłynęły jako niesławne "wyspy" wielkiego Archipelag Gułag. Spektakularne ślady dawnych, jak i całkiem niedawnych dni będziemy mogli podziwiać na każdym kroku naszej wyprawy.

Obok cudów rosyjskiej kultury, sztuki i architektury będziemy mieli też okazję poznać cuda przyrody, jak wielkie jeziora Ładoga, Onega, Morze Białe, czy Góry Chibiny pod Murmańskiem.

Tak więc, mimo, że wędrujemy dużo bliżej niż na Kołymę, Kamczatkę, czy do Władywostoku, kulturowy wymiar naszej podróży ma ogromny wydźwięk i powoduje, że niżej opisana trasa jest jednym z najciekawszych, jeśli nie najciekawszym szlakiem turystycznym Rosji.

Galeria

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl