Program wyjazdu
Przylot do Keflawiku, przejazd busem na miejsce noclegu.
Dzień zaczniemy od malowniczego półwyspu Reykjanes. To będzie pierwsze zetknięcie z „marsjańską Islandią”. Zaledwie chwilę od miejsca noclegu naszym oczom ukażą się rozległe pustkowia - pola lawowe pokryte tylko mchami i porostami. W pierwszej kolejności staniemy na charakterystycznym mostku, który przerzucony jest symbolicznie pomiędzy dwiema płytami kontynentalnymi – euroazjatycką i północnoamerykańską. Następnie udamy się w stronę świeżego pola lawowego, które wciąż jest ciepłe i wciąż paruje. To pokłosie erupcji nowego wulkanu Fagradalsfjall, który w 2021 r przez wiele miesięcy widowiskowo wyrzucał wielkie ilości lawy zmieniając na stałe topografię całego obszaru.
Na kolejnym przystanku przespacerujemy się po obszarze geotermalnym Seltun, gdzie zobaczymy pierwsze na Islandii gorące źródła, mini gejzery, fumarole oraz poczujemy charakterystyczny zapach siarkowodoru. Po drodze do Rejkiawiku zobaczymy jeszcze urzekające bajkowym krajobrazem jezioro Kleifarvatn, trzecie co do wielkości i chyba najbardziej tajemnicze jezioro na Islandii.
Po przyjeździe do Rejkiaviku przespacerujemy się uliczkami tej urokliwej i kameralnej stolicy. Odwiedzimy najważniejsze miejsca w mieście, m.in. kościół Hallgrimskirkja, salę koncertową Harpa, kameralny budynek parlamentu. Po czasie wolnym pojedziemy na nasze pierwsze spotkanie z zorzą - do Muzeum Zorzy Polarnej. Będzie to znakomite wprowadzenie w złożony zagadanie jakim jest zorza polarna. Dowiemy się jak powstaje zorza, jakie przyjmuje kształty i kolory jak również w jaki sposób najlepiej ją zobaczyć i fotografować.
Ten dzień przeznaczymy na poznawanie południowego wybrzeża Islandii. Przed nami mnóstwo pięknych miejsc. Odwiedzimy malownicze wodospady Seljalandsfoss i Skogafoss, które także w zimowej scenerii prezentują się wyśmienicie. Pierwszy z nich, przy odpowiednim przygotowaniu można obejść dookoła.
Kolejną nie lada atrakcją będzie wizyta na lodowcu. Będzie to jeden z jęzorów niezwykle fotogenicznego lodowca Myrdalsjokul, trzeciego co do wielkości lodowca na Islandii. Będzie to dobra okazja do tego by opowiedzieć jak zmienia się klimat na Islandii.
Dalsza podróż wzdłuż wybrzeża doprowadzi nas do dwóch położony obok siebie niezwykłych miejsc. Najpierw podjedziemy na wspaniałe, wysokie na ponad 100 metrów klify Dyrholaey, z oszałamiającym widokiem na całą okolicę. Zgóry roztacza się przepiękny widok na morze, plażę i góry i lodowiec. Tuż przed miejscowością Vik przespacerujemy się słynną czarną plażą, która całkowicie na tę sławę zasłużyła, gdzie z bliska zobaczymy bazaltowe kolumny oraz zastygłe w wodzie bazaltowe ostańce, z którymi wiąże się lokalna legenda.
Po wczesnym śniadaniu ruszymy poznawać atrakcje tzw. "Złotej Pętli". Zaczniemy od położonego nieopodal naszego noclegu wodospadu Gullfoss - jednego z najpiękniejszych wodospadów w Europie, którego dwie kaskady nieoczekiwanie wyłaniają się z długiego na dwa kilometry kanionu. Kolejną atrakcją będzie Geysir, od którego pochodzi nazwa "gejzer". Sam Geysir już nie jest aktywny, natomiast z dużą częstotliwością „działa” jego kuzyn – Strokkur, wyrzucając do góry strumienie wody i dając możliwości zrobienia fenomenalnych zdjęć (polecamy filmik w slow motion). Następnie skierujemy się w stronę doliny ryftowej Thingvellir, miejscu o szczególnym znaczeniu dla Islandczyków. Geograficznie jest to miejsce styku dwóch płyt kontynentalnych, natomiast historycznie to siedziba pierwszego islandzkiego parlamentu.
Potem czeka nas podróż na północ, w stronę półwyspu Snaefellsness. Po drodze miniemy wielorybi fiord, pojedziemy podmorskim tunelem i przejedziemy przez miasteczko Borgarnes, gdzie też zrobimy przystanek na posiłek. Po przyjeździe na nocleg oczywiście wypatrujemy zorzy.
Tego dnia czeka nas eksploracja malowniczego półwyspu Snaefellsnes. Półwysep ma dwa oblicza, południowa część jest bardziej płaska i rozlicza, natomiast północna na dużym odcinku ma wybrzeże klifowe i umiejscowiło się na nim kilka miasteczek portowych. Jest to bowiem miejsce na Islandii gdzie od zawsze połowy ryb były bardzo obfite. Kraniec półwyspu zajmuje park narodowy, którym centralnym punktem jest Snaefellsnesjokul, góra-wulkan, przykryta kopułą lodowca, o wysokości 1446 m n.p.m.
W czasie naszego przejazdu zobaczymy najpierw uroczy czarny kościółek w Budir, położony wśród pagórków i pól lawowych, następnie podejdziemy pod niezwykłe formacje skalne w Arnastapi, spektakularne bazaltowe klify Londgrangar, będące oczywiście miejscem zamieszkania trolli…
Jadąc na północną stronę półwyspu wejdziemy na wulkan Saxholl a następnie pojedziemy w stronę ikonicznej góry Kirkjufell i leżącego nieopodal wodospadu Kirkjufellfoss, które często goszczą na zdjęciach plakatów i folderów reklamujących Islandię.
Po przejeździe przez miasto Grundarfjordur i dalej piękną drogą wzdłuż wybrzeża a następnie przez wysokie góry skierujemy się powoli z powrotem na południe, w stronę Keflawiku, skąd wieczorem będzie lot powrotny do Polski.
Opcjonalnie możliwa wieczorna wizyta w Błękitnej Lagunie lub w Sky Lagoon.
Program dostosowany jest pod loty Wizzaira, w zależności od terminu z różnych miast w Polsce. Przy każdym terminie widnieje informacja, który lot jest optymalny.
*Prezentowany program wyprawy jest ramowy i realizacja danych punktów programu może ulec zmianie.
**Nasz program kończy się 5 dnia wieczorem na lotnisku w Keflawiku. Natomiast przylot do Polski jest 6 dnia rano. Na Islandii spędzamy 4 noce i 4 pełne dni. Pierwszy i ostatni dzień są dniami dojazdowymi.