Fot. Flickr/John Menard
Ruiny Zamku Królewskiego znajdują się we wsi Olsztyn, w województwie śląskim. Zamek wchodzi w skład szlaku Orlich Gniazd, czyli średniowiecznego systemu zamków, które niegdyś broniły granicy Królestwa Polskiego. Nazwa szlaku Orlich Gniazd, nawiązuje do położenia zamków, które ulokowane są na trudno dostępnych wapiennych skałach, na podobieństwo ptasich gniazd.
W 2006 roku zamek obchodził 700-lecie swojego istnienia. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1306 roku, z akt procesu biskupa krakowskiego Jana Muskaty.
Ciekawostka: ruiny zamku zostały wykorzystane jako plan filmowy, m.in. dla serialu Czarne Chmury i Rękopis znaleziony w Saragossie.
fot. Flickr/Janusz Madejski
Zamki w Mirowie i Bobolicach, znajdują się w odległości około 2km od siebie, więc można je zwiedzić jednego dnia. Oba zamki również należą do szlaku Orlich Gniazd. Zamek w Mirowie, powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, prawdopodobnie w XIV wieku. Niestety, ale w XVIII zamek popadł w ruinę, z której już się nie podniósł. Można go zwiedzać jedynie z zewnątrz, ale i tak warto, ponieważ zachowane ruiny są w dobrym stanie.
Zamek w Bobolicach, według źródeł historycznych powstał wcześniej niż ten w Mirowie. Za sprawą Władysława Jagiełły został przyłączony do sieci zamków obronnych na Jurze. Podobnie jak Mirów, także i Bobolice utraciły w końcu XV wieku znaczenie obronne. W późniejszym czasie zamek znajdował się rękach prywatnych rodów. Od kilku lat prowadzone są intensywne prace, mające na celu rekonstrukcję zamku. Inwestor planuje budowę hotelu w jego wnętrzach.
Z zamkami w Mirowie i Bobolicach związana jest legenda o dwóch braciach i pięknej dziewczynie, o którą bracia toczyli spór. Chociaż w losowaniu, dziewczynę wygrał brat z Bobolic, to brat z Mirowa nie dał za wygraną i potajemnie spotykał się z niewiastą w podziemiach między zamkami. Gdy sprawa się wydała, brat z Bobolic zabił brata z Mirowa, a niewierną niewiastę zamurował w lochach.
fot. Flickr/iamsch
Podobnie jak zamki w Mirowie i Bobolicach, zamek w Ogrodzieńcu również powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, ok. 1350 r. Zamek położony jest na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko - Częstochowskiej - Górze Zamkowej, wznoszącej się 516 m.n.p.m. W 1973 roku zamek posłużył jako plener zdjęciowy do serialu Janosik, a w 2001 Andrzej Wajda realizował zdjęcia do Zemsty. Według legend, zamek w Ogrodzieńcu jest miejscem nawiedzonym, gdzie nocami grasuje legendarny czarny pies. Oczy tego psa płoną złowrogo i ciągnie on za sobą gruby, czarny łańcuch. Zjawa psa - według legend - ma być ponoć duszą kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego.
Ps. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą aparatu fotograficznego, przyda się :) Miłego odpoczynku.
www.cewe.pl Artykuł został przygotowany przez dostawcę usługi CEWE FOTOKSIĄŻKA. |
Powstaliśmy w 2012 r. z pasji do podróżowania, dla Was, ludzi aktywnych, ciekawych świata, szukających prawdziwych przeżyć.
Naszą misją jest promowanie turystyki kulturowej, aktywnej i przygodowej, z poszanowaniem lokalnych wartości i obyczajów oraz środowiska naturalnego.
Nasze oferty przygotowane są przez specjalistów i prawdziwych pasjonatów. Stawiamy na wysoką jakość: tylko sprawdzone miejsca, tylko sprawdzeni piloci. Jeśli nie interesują cię wczasy all inclusive – trafiłeś do właściwego miejsca!
Cały nasz zespół łączy miłość do podróży, nie ważne czy na miesiąc, czy tylko na weekend - jeśli tylko masz czas, my pomożemy zrealizować Twoje marzenia.