Druga część naszego małego kompedium wiedzy o polisach turystycznych.Jak nie zagubić się w bujnym, niczym amazońska dżungla, gąszczu paragrafów i definicji? Mamy nadzieję, że poniższy tekst ułatwi wam to zadanie.
Druga część naszego małego kompedium wiedzy o polisach turystycznych. Zachęcamy do zapoznania się z częścią pierwszą.
Jak działa polisa?
Wykupienie polisy to pierwszy krok do sukcesu, ale prawidłowe jej użycie - to drugi. Jeżeli w trakcie podróży zaistnieje potrzeba użycia polisy (np. rozchorujecie się) wskazany jest telefoniczny kontakt telefoniczny z centrum alarmowym waszego ubezpieczyciela, które na pewno jest dostępne przez okrągłą dobę. Dlatego w podróż nie ruszajcie się bez polisy, ale także postarajcie się mieć pod ręką numer telefonu oraz numer waszej polisy (choćby zapisane w waszym telefonie) - te 2 informacje na początek wystarczą, aby zgłosić potrzebę użycia polisy i otrzymać pomoc od ubezpieczyciela. Jeśli nie jest to sytuacja nagła, wymagająca natychmiastowej interwencji lekarza, a na przykład zwykły ból brzucha, postarajcie się najpierw zadzwonić do ubezpieczyciela, a dopiero potem korzystać z usług medycznych. Takie zachowanie ułatwi wam sprawę i pomoże uniknąć ewentualnych trudności. Ubezpieczyciel skieruje was do odpowiedniej placówki medycznej (do takiej, z którą współpracuje, jeśli to możliwe), poinstruuje was jak dalej postępować, by zapewnić sobie pokrycie lub zwrot kosztów leczenia, może nawet wezwać do was lekarza. Jeśli zgłosicie wizytę lekarską wcześniej, możecie w większości wypadków liczyć na załatwienie sprawy bezgotówkowo. Jeśli ubezpieczyciel skontaktuje się przed waszą wizytą z lekarzem, a ten nie będzie miał nic przeciwko, nie będziecie musieli płacić za pomoc lekarską, a załatwienie wszystkich formalności oraz płatność weźmie na siebie ubezpieczyciel. Jeśli nie zgłosicie potrzeby użycia polisy lub lekarz nie wyrazi zgody na załatwienie sprawy bezgotówkowo, wówczas będziecie musieli założyć własne pieniądze, wziąć od lekarza rachunek i wystąpić do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów już po powrocie do kraju. Pamiętajcie o tym, że w niektórych polisach występuje coś takiego jak udział własny - oznacza to, że ubezpieczyciel nie zwraca pewnej stosunkowo drobnej kwoty za podstawową pomoc lekarską. Ta kwota jest zawsze ściśle określona w warunkach ubezpieczenia - zazwyczaj jest to kwota rzędu 100 PLN.
Limity kwotowe
Oczywiście jedną z istotniejszych rzeczy, na które musicie zwrócić uwagę, poza tym jakie ryzyka są objęte waszym ubezpieczeniem, jest limit kwotowy, który figuruje na polisie. Nie sposób przewidzieć kosztów związanych z chorobą lub wypadkiem, jakie mogą się zdarzyć w podróży, ale można przynajmniej spróbować dostosować limit ubezpieczenia do ryzyka, jakie występuje w przypadku waszej podróży. Jeżeli wybieracie się na ekstremalny wyjazd na drugi koniec świata, możecie w razie nieszczęścia spodziewać się większych kosztów niż w przypadku weekendowego wyjazdu do SPA w Czechach.
Uwaga na wyłączenia!
Bardzo ważnym punktem w warunkach ubezpieczenia jest punkt o nazwie "Wyłączenia". Radzimy go uważnie przeanalizować, możecie bowiem zdziwić się, że ubezpieczenie, które planowaliście wykupić w ogóle nie będzie działało w waszym przypadku. Na przykład często występującym przypadkiem jest wyłączenie pokrycia kosztów związanych z porodem podczas podróży, a następnie opieką nad noworodkiem, jeżeli poród nastąpił po 32 tygodniu ciąży.
Polisa turystyczna - podsumowanie
Oferty ubezpieczycieli mogą się nieznacznie różnić jeśli chodzi o stosowane skróty i nazewnictwo oraz zakres ubezpieczenia, jednak powyższe informacje są dosyć uniwersalne i będą przydatne przy analizie ofert wszystkich firm ubezpieczeniowych.
Jeżeli nadal nie czujecie się pewnie w skrótach i definicjach dotyczących ubezpieczeń lub po prostu nie macie czasu zagłębiać się w temat, zasięgnijcie porady w swoim biurze podróży lub u dobrego agenta ubezpieczeniowego.
Pamiętajcie o jednym: polisa ubezpieczeniowa potrafi w razie nieszczęścia uchronić was lub waszych bliskich przed wydatkiem rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy Euro, ale pod jednym warunkiem - że wybraliście wariant ubezpieczenia dostosowany do waszych potrzeb. Musicie wykupić takie ubezpieczenie, które uwzględni ewentualnie wasze choroby przewlekłe, czy rodzaj aktywności, który będziecie uprawiać w trakcie wyjazdu. Druga bardzo ważna rzecz, o której musicie pamiętać: w przypadku jakichkolwiek zdarzeń, które są objęte ubezpieczeniem, starajcie się zbierać dokumentację i dowody kosztów, jakie ponosicie, bo bez nich może być wam ciężko uzyskać ich zwrot.
Ubezpieczenie turystyczne - co musisz wiedzieć przed podróżą? (cz. I)