W każdej ofercie i na każdej polisie znajdziecie listę skrótów, które mówią, od czego i na jaką kwotę jesteście ubezpieczeni. Pewnie nawet nigdy nie zastanawialiście się, co w praktyce one oznaczają. Oto krótka ściąga, dzięki której rozszyfrujecie najważniejsze z nich:
To ubezpieczenie pokryje koszty waszego leczenia za granicą, od szybkiej wizyty u lekarza z bólem brzucha, przez opatrzenie rany, aż po pobyt w szpitalu i operacje chirurgiczne. Koszty leczenia są zazwyczaj połączone z kosztami transportu, czyli kosztami pracy karetki, śmigłowca ratowniczego, ale także transportu zwłok.
To ubezpieczenie będzie przydatne, gdy np. w wyniku wypadku samochodowego poniesiecie uszczerbek na zdrowiu (np. złamiecie rękę). Po odszkodowanie należy się zgłosić do ubezpieczyciela po zakończonym leczeniu. Również z tej puli, w przypadku śmierci podróżnika podczas wojaży zagranicznych, zostanie jego rodzinie wypłacone odszkodowanie. Często inny jest limit NNW w przypadku śmierci, a inny w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Brak tego ubezpieczenia jest przyczyną wielu nieszczęść. Być może z powodu nieświadomości, a może przez chęć zaoszczędzenia, osoby leczące się na choroby przewlekłe często nie wykupują tego rozszerzenia, mimo że powinny. Niejednokrotnie osoby chorujące na nadciśnienie czy cukrzycę mają w trakcie wyjazdów zagranicznych poważne problemy ze zdrowiem, nieraz skutkujące nawet śmiercią. Niestety w takim wypadku bez wykupionego rozszerzenia o choroby przewlekłe, ubezpieczyciel nie dokona zwrotu kosztów leczenia ani transportu. To samo tyczy się zwrotu kosztów transportu zwłok osoby, która zmarła w następstwie choroby przewlekłej w trakcie wyjazdu zagranicznego. Zdecydowanie nie należy lekceważyć tego ubezpieczenia.
Docenicie rolę OC na przykład wtedy, kiedy wasze dzieci stłuką lampę w pokoju hotelowym lub gdy na stoku narciarskim wjedziecie w kogoś i wyrządzicie mu w ten sposób krzywdę. OC pokrywa koszty szkody wyrządzonej przez ubezpieczonego osobom trzecim. Bywa tak, że inny jest limit OC dla szkody na osobie, a inny na mieniu. Oprócz tego wyróżniamy OC w życiu prywatnym, OC narciarskie, OC w życiu zawodowym. Rodzaj składki musimy dobrać odpowiednio do naszych potrzeb.
To ubezpieczenie oczywiście nie jest obowiązkowe, ale bardzo przydatne zwłaszcza wtedy, gdy podróżujecie z rzeczami wartościowymi, np. z drogim sprzętem fotograficznym.
(Uwaga: ten skrót może oznaczać również koszty ratownictwa.) O tej polisie musicie pomyśleć już przy zakupie wyjazdu, rezerwacji hotelu lub biletu lotniczego, ponieważ wystawić ją można zazwyczaj nie później niż 7 dni po dokonaniu zakupu (czasem mniej niż 7 dni). Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji chroni przed utratą pieniędzy z tytułu anulacji rezerwacji, jeśli zostaliście do tego zmuszeni z powodu wypadku losowego. Sprawdźcie dokładnie jakie powody rezygnacji są objęte ubezpieczeniem w ofercie, z której macie zamiar skorzystać. Jest bardzo wiele wariantów tego ubezpieczenia. Najtańsze z nich pokrywa koszty tylko przy bardzo poważnych wypadkach losowych, inne praktycznie w większości przypadków, jakie tylko zdołacie udowodnić na piśmie (z chorobą psa włącznie). Nie wszystkie opcje takiego ubezpieczenia pokrywają 100% kosztów rezygnacji - warto to sprawdzić przed zakupem polisy. Zgodnie z Ustawą o usługach turystycznych (Rozdz. 3 Art. 13 Pkt. 2), jeśli rezerwujecie imprezę zorganizowaną przez touroperatora, sprzedawca ma obowiązek poinformować was o możliwości zakupu takiego ubezpieczenia.
Tego typu pakiety to zazwyczaj kompleksowe ubezpieczenie potrzebne każdemu narciarzowi. Kupując taki pakiet nie musicie się martwić o OC narciarskie, czy ubezpieczenie sprzętu, bo zazwyczaj jest to już zawarte w cenie pakietu SKI.
Te 2 rozszerzenia na pewno koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, jeżeli zamierzacie w trakcie wyjazdu zagranicznego uprawiać jakiś niebezpieczny sport. O tym jakie sporty są uważane za sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka, dowiecie się z punktu "Definicje" znajdującego się w warunkach ubezpieczenia konkretnej firmy ubezpieczeniowej.
Turyści często nie zwracają uwagi na istotny dodatek do ubezpieczenia, jakim jest assistance. Co to takiego? Assistance w skrócie można określić jako natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach podczas podróży. W zakres assistance wchodzi m.in.: pokrycie kosztów transportu i zakwaterowania osoby wezwanej do towarzyszenia ubezpieczonemu, jeżeli ten uległ wypadkowi lub zachorowaniu, dostarczenie niezbędnych leków, jeżeli te zostały zagubione w trakcie podróży, pomoc finansowa, jeżeli ubezpieczony stał się ofiarą kradzieży, pomoc w wyrobieniu dokumentów, które zostały utracone w czasie podróży, organizacja transportu powrotnego dzieci, jeżeli zostały bez opieki wskutek śmierci, wypadku lub zachorowania ich opiekunów oraz pomoc w wielu innych trudnych sytuacjach. Różne oferty posiadają assistance w bardziej okrojonej lub szerszej formie - radzimy przemyśleć wybór oferty z szerszym assistance.
Powstaliśmy w 2012 r. z pasji do podróżowania, dla Was, ludzi aktywnych, ciekawych świata, szukających prawdziwych przeżyć.
Naszą misją jest promowanie turystyki kulturowej, aktywnej i przygodowej, z poszanowaniem lokalnych wartości i obyczajów oraz środowiska naturalnego.
Nasze oferty przygotowane są przez specjalistów i prawdziwych pasjonatów. Stawiamy na wysoką jakość: tylko sprawdzone miejsca, tylko sprawdzeni piloci. Jeśli nie interesują cię wczasy all inclusive – trafiłeś do właściwego miejsca!
Cały nasz zespół łączy miłość do podróży, nie ważne czy na miesiąc, czy tylko na weekend - jeśli tylko masz czas, my pomożemy zrealizować Twoje marzenia.