Podróż od podnóża Tatr wiedzie przez historyczne zabytki miast, bogatą kulturę ludową, aż po ruchliwe uliczki słowackich metropolii. To właśnie w tym miejscu można poznać rozmaitość świata przyrody, wysokie szczyty, rwące potoki górskie, a także osobliwości malowniczych osad. Nie można także zapominać o ofercie kulinarnej, która zaskakuje tradycyjnymi przysmakami i trunkami.
Łomnica (2634 lub 2632 m n.p.m.) to drugi co do wysokości szczyt Tatr. Znajduje się w słowackiej części Tatr Wysokich. Jako pierwszy na szczyt wspiął się Jakob Fabri senior (pomiędzy 1760 a 1790 r.). Do 1870 r. Łomnica była najpopularniejszym miejscem wypraw w całych Tatrach Wysokich. Swoje kroki w ten rejon skierowała pisarka Jadwiga Łuszczewska oraz prezydent Czechosłowacji Ludvík Svoboda. Obecnie Łomnica również znajduje się w czołówce najczęściej odwiedzanych szczytów w Tatrach słowackich. Wszystko za sprawą wybudowanej w latach 1936-1940 napowietrznej kolejki linowej, która prowadzi na sam łomnicki szczyt. Z wierzchołka roztacza się wspaniała górska panorama.
fot. Jean-Marie Prival/Flickr
To jedno z piękniejszych pasm górskich zlokalizowane w Karpatach Zachodnich. Szlaki piesze prowadzą wśród skalistych szczytów i przez wąskie doliny z rwącymi potokami. Mała Fatra zbudowana jest ze skał wapiennych oraz dolomitowych. Pasmo przecinają rozległe hale oraz głębokie doliny porośnięte lasami. Masych charakteryzuje się wyjątkowo bogatą roślinnością ułożoną piętrowo, od podgórskich łąk po alpejskie hale. Region ten zachwyca pod względem florystycznym. Szczególnie licznie reprezentowany jest świat roślin kwiatowych (ok. 600 gatunków). Na szlakach można podziwiać sasankę słowacką, seslerię tatrzańską, jodłę pospolitą czy kosodrzewinę.
fot. donchili/Flickr
Miasto to znajduje się w samym centrum wulkanu. Do tej osady zwanej "Srebrnym miastem" przybywali w dawnych latach Turkowie oraz obywatele całej Europy w poszukiwaniu złota i srebra. Przez długie wieki była skarbcem Austro-Węgier. To tutaj po raz pierwszy na świecie zastosowano proch do wysadzania skał, a Maria Teresa założyła Akademię Górniczą, która była pierwszą wyższą szkołą techniczną na świecie. Wprost z miasta istnieje sposobność zjechania do kopalni, gdzie na własną rękę można poszukać minerałów oraz wysłuchać opowieści o dawnym górnictwie. Dużą atrakcją Bańskiej Szczawnicy jest także tutejsza barokowa kalwaria zlokalizowana na wzgórzu Scharfenberg.
fot. Juraj Kubica/Flickr
Wioska ta umiejscowiona jest w pięknych okolicznościach przyrody regionu Liptov. To najlepiej zachowany skansen architektury na Słowacji. W 1993 roku wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Osadę otaczają skały góry Sidorovo. Przybyli turyści mogą podziwiać ponad 40 drewnianych domów na kamiennych podmurówkach z dachami pokrytymi gontem. Najbardziej okazale prezentuje się dwukondygnacyjna dzwonnica z 1770 roku oraz kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Dużo uroku całej wiosce nadaje płynący przez jej środek mały potok. Obecnie Vlkolínec zamieszkuje około 20 osób, które kultywują tradycję swoich przodków.
fot. János Korom Dr./Flickr
Ten narodowy symbol Słowacji zajmuje powierzchnię ponad czterech hektarów i stanowi jeden z największych w Europie Środkowej kompleksów ruin zamkowych. Dumnie wznosi się na wysokości 634 m n.p.m. Zamek wybudowany został w XII wieku. Jego usutuowanie czyniło z niego twierdzę obronną. Największy okres świetności obiektu przypada na XV wiek, kiedy to był reprezentacyjną siedzibą szlachty. Zamek ze względu na swoje położenie dzielnie opierał się najazdom. Dopiero w 1780 roku grube mury w ruinę przemienił pożar. W odrestaurowanych pomieszczeniach można zwiedzić średniowieczną kuchnię, salę tortur, sypialnię zamkową oraz wystawę zbiorów Muzeum Spiskiego. Dużą atrakcją są również pokazy tresury sokołów oraz sztuk walki.
fot. haikus/Flickr
To gotycka perła na mapie Słowacji. Piewsza wzmianka o tym mieście pojawiła się w 1241 roku. Centrum stanowi prostokątny plac z oryginalnymi, mieszczańskimi domami krytymi dachami siodłowymi. Nad zabudową góruje kościół Bazilika minor sv. Egídia z XIV wieku. W jej wnętrzu można podziwiać zespół jedenastu skrzydłowych ołtarzy. Dużą ciekawostką jest także częściowo zachowany zespół dawnej łaźni żydowskiej oraz synagoga. Bardejov otaczają mury miejskie z epoki.
fot. Miroslav Petrasko/Flickr
Zwana Klejnotem Dunaju pełni funkcję stolicy Słowacji. To nieduże, kameralne miasto przyciąga turystów bogactwem kulturowym oraz historycznym. Zwiedzanie warto zachąć od Starego Miasta (Staré Mesto). Przemierzając wąskie uliczki turyści na swoim szlaku natrafią na Zamek Bratysławski (Bratislavský hrad), Katedrę św. Marcina (Dóm sv. Martina), Stary Ratusz (Stará radnica) czy Bramę Michalską (Michalská brána). Centrum Bratysławy, oprócz historycznych zabytków, obfituje w klimatyczne restauracje oraz przytulne knajpki. Jako nowoczesna metropolia tętni życiem przez cały rok. Zwiedzający mogą wybierać spośród najróżniejszych imprez sportowych, gastronomicznych czy kulturalnych. Warto tutaj wymienić Targi Świąteczne (Vianočné trhy), Bratysławskie Uroczystości Muzyczne (Bratislavské hudobné slávnosti) czy Uroczystości koronacyjne (Korunovačné slávnosti).
fot. Miroslav Petrasko/Flickr
Powstaliśmy w 2012 r. z pasji do podróżowania, dla Was, ludzi aktywnych, ciekawych świata, szukających prawdziwych przeżyć.
Naszą misją jest promowanie turystyki kulturowej, aktywnej i przygodowej, z poszanowaniem lokalnych wartości i obyczajów oraz środowiska naturalnego.
Nasze oferty przygotowane są przez specjalistów i prawdziwych pasjonatów. Stawiamy na wysoką jakość: tylko sprawdzone miejsca, tylko sprawdzeni piloci. Jeśli nie interesują cię wczasy all inclusive – trafiłeś do właściwego miejsca!
Cały nasz zespół łączy miłość do podróży, nie ważne czy na miesiąc, czy tylko na weekend - jeśli tylko masz czas, my pomożemy zrealizować Twoje marzenia.