W czasie podróży przez Norwegię, Finlandię czy Szwecję w oczy rzucają się rozsiane na poboczach campery. Stoją czasem w zatoczkach wykopanych w śniegu, na totalnym bezludziu. Okazuje się, że camperami poruszają się myśliwi, wędkarze, narciarze i ludzie ciekawi świata, lubiący podróże. To bardzo popularny sposób podróży po krajach skandynawskich. Jak przygotować się do takiego wyjazdu?
Autostrad w Norwegii jest mało, są płatne, również na drogach ekspresowych można trafić na płatne tunele. Drogi są wąskie, kręte, ze stromymi podjazdami i zjazdami. Przed wjazdem do Norwegii warto opłacić Autopass. Po zarejestrowaniu campera w tym systemie, podaniu nr rejestracyjnego, numeru karty kredytowej opłaty są ściągane samoczynnie przy mijaniu bramek. Opłaca się też przeprawy promowe. Norwegia to kraj idealnie przystosowany do podróży camperem – zatrzymać się na 24 godziny można wszędzie, gdzie nie ma wyraźnego zakazu zatrzymywania się, parkingi i kampingi są dostosowane do przyjęcia tego typu pojazdów, a ceny uzależnione są od tego, czy posiadamy własny generator prądu, czy będziemy podłączali się pod generator na kampingu.Parkingi są za darmo, a kampingi mocno rozbudowane i mimo opłat, niedrogie. Stacje benzynowe są przygotowane do zlewania z campera ścieków i opróżniania toalet. Paliwo jest drogie, należy unikać tankowania w miejscach związanych z dużym ruchem turystycznym i wysoko w górach, różnice cen na stacjach potrafią być znaczące. Droga jest również żywność, ale w dobrze wyposażonym camperze znajdzie się miejsce na zapasy. Warto rozłożyć przed sobą poradniki i zaplanować podróż i miejsca, które chcemy zobaczyć. Przed wyjazdem należy wyrobić sobie kartę EKUZ, co uprawni nas do częściowo bezpłatnego leczenia oraz ubezpieczenie na czas podróży, uwzględniające zwrot kosztów pobytu w szpitalu. Nie jest to obowiązek, ale pobyt w norweskim szpitalu to bardzo droga sprawa, lepiej się przezornie zabezpieczyć.
W Norwegii obowiązuje prawo Allemansretten. Znane i respektowane od wieków, pozwala na rozbicie namiotu lub obozu na ziemi należącej do państwa. Na terenach prywatnych potrzebna jest zgoda właściciela posesji. Warunkiem jest odległość od zabudowań – powyżej 150 oraz konieczność pozostawienia po sobie miejsca czystego i nie zaśmieconego. To samo prawo pozwala na rozpalać ognisko i łowić ryby bez karty wędkarskiej i innych pozwoleń.
Aby przebywać w Norwegii, wystarczy dowód osobisty lub paszport. Jako Polacy nie mamy obowiązku poddawania się kontroli celnej na przejściach granicznych lub na lotniskach. W samochodzie na wyposażeniu musi znajdować się trójkąt ostrzegawczy, apteczka pierwszej pomocy, gaśnica i komplet zapasowych żarówek. Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte w czasie jazdy. Obowiązkowe są kamizelki odblaskowe, ubierane w czasie opuszczania pojazdu. Cały rok obowiązują włączone światła mijania. Po Norwegii mogą poruszać się pojazdy wysokie na 4 m szerokie na 2,5 m, o długości maksymalnej 18,75m, wymagania te podyktowane są ilością tuneli, wydrążonych w skałach.
Na terenie zabudowanym obowiązuje prędkość do 50 km/h. Po autostradzie możemy jechać z prędkością 90 km/h a po drogach pozostałych z prędkością 80 km/h. Przy drogach stoi dużo fotoradarów, prędkość pojazdów mierzy również policja, a Norwedzy słyną ze swojej skuteczności ściągania nałożonych mandatów, które dla nas mogą być bardzo kosztowne. Na szczęście – większa prędkość nie będzie nas kusić w trakcie podróży camperem, pojazd ten, przekraczając prędkość 110 km/h staje się niestabilny i niezbyt przyjemny do prowadzenia Dzieci do 4 roku życia muszą podróżować w fotelikach. Trzeba również pamiętać, że w sezonie zimowym, od 1 listopada do pierwszej niedzieli Wielkanocy, po drogach Norwegii trzeba poruszać się w oponach okolcowanych. Jedynie w rejonach Troms, Finmark, Norland nakaz ten obowiązuje od 15 października do 1 kwietnia. Zimą na wyposażeniu pojazdu musi znajdować się łańcuch przeciwślizgowy. W niektórych gminach pobierane są opłaty za jazdę w oponach okolcowanych. W rwegii bez wizy możesz przebywać do 90 dni.
Wybór campera nie nastręcza większych trudności. W Polsce wypożyczalni jest dużo, a co za tym idzie – zawsze można wybrać pojazd, który będzie dostosowany do naszych potrzeb. Po norweskich drogach łatwiej poruszać się amperem niż zestawem samochód i przyczepa. Trzeba o tym pamiętać, poszukując swojego lokum na kółkach. Zawsze lepiej wybrać auto większe, bo to zwiększy komfort podróży. Dobrze zadbać o wyposażenie: sprawdzić zamknięcia szafek, telewizor działający bez konieczności podłączania się pod zasilanie zewnętrzne, tak samo lodówka, zamrażalnik, butla z gazem, dodatkowe akumulatory do zasilania sprzętu elektrycznego, sprawdzić, czy w camperze działa klimatyzacja i ogrzewanie. Dla wygody podróżników przyda się również duży zbiornik na wodę, służącej do mycia i kąpieli. W Norwegii nie ma problemu, by napełnić zbiornik z wodą za symboliczną opłatą.
Norwegia to malowniczy kraj, słynący z surowej przyrody, pięknych fiordów, łosi i reniferów. Dokładnie i starannie zaplanowana podróż stanie się przygodą życia. Kto nie chce choć raz w życiu zobaczyć zorzy porannej? Poczuć zapachu arktycznego powietrza? Wielu z nas chciałoby zobaczyć Narvik, Lofoty czy osławione Bergen. Okazuje się, że marzenia można spełnić stosunkowo niewielkim kosztem.
Artykuł został przygotowany przez firmę autocampingi.pl specjalizującą się w sprzedaży i wynajmie kamperów i przyczep kempingowych. |
Powstaliśmy w 2012 r. z pasji do podróżowania, dla Was, ludzi aktywnych, ciekawych świata, szukających prawdziwych przeżyć.
Naszą misją jest promowanie turystyki kulturowej, aktywnej i przygodowej, z poszanowaniem lokalnych wartości i obyczajów oraz środowiska naturalnego.
Nasze oferty przygotowane są przez specjalistów i prawdziwych pasjonatów. Stawiamy na wysoką jakość: tylko sprawdzone miejsca, tylko sprawdzeni piloci. Jeśli nie interesują cię wczasy all inclusive – trafiłeś do właściwego miejsca!
Cały nasz zespół łączy miłość do podróży, nie ważne czy na miesiąc, czy tylko na weekend - jeśli tylko masz czas, my pomożemy zrealizować Twoje marzenia.