Włoski Milan to nie tylko piłka nożna, moda i La Scala. To również ogromny potencjał gospodarczy, zachwycająca architektura i niesamowita historia. Mediolan dzięki tanim połączeniom lotniczym jest dla nas dzisiaj dostępny jak nigdy dotąd - nie przegapcie tej okazji i koniecznie odwiedźcie stolicę Lombardii!
Włoski Milan to nie tylko piłka nożna, moda i La Scala. To również ogromny potencjał gospodarczy, zachwycająca architektura i niesamowita historia. Mediolan dzięki tanim połączeniom lotniczym jest dla nas dzisiaj dostępny jak nigdy dotąd - nie przegapcie tej okazji i koniecznie odwiedźcie stolicę Lombardii!
Oto Mediolan
Położony w północnych Włoszech Mediolan jest najważniejszym ośrodkiem przemysłowym kraju i jednocześnie najdroższym miastem Włoch oraz jednym z najdroższych na świecie. Miasto jest także uważane za światową stolicę mody i idealne miejsce na zakupy. Dwa razy do roku odbywa się tutaj Fashion Week, na który zjeżdżają najsłynniejsi projektanci świata oraz masa turystów, a wystawa Expo 2015, która została zorganizowana w Mediolanie przyciągnęła aż 21 milionów odwiedzających!
Historia Mediolanu sięga XVII wieku p.n.e. Tradycja katolicka jest tutaj bardzo żywa. Patronem miasta jest święty Ambroży. 7 grudnia mediolańczycy uroczyście obchodzą dzień swojego świętego - mają nawet z tego powodu wolne od pracy. Jednym z symboli Mediolanu jest La Madonnina - figura Matki Boskiej umieszczona na szczycie głównej wieży katedry w Mediolanie. Zgodnie z tradycją i ze względu na szacunek dla La Madonniny żaden budynek w mieście nie mógł górować nad świętym posągiem, czyli nie mógł mieć więcej niż 108,5 metra wysokości. Gdy złamano to prawo, na szczycie nowopowstałego wieżowca Pirellone o wysokości 127 metrów ustawiono kopię La Madonniny.
Architektoniczne symbole Mediolanu
Jednym z najbardziej znanych zabytków Mediolanu jest Galeria Vittorio Emanuele II. Zdjęcia jej wnętrz znajdziecie praktycznie w każdym artykule poświęconym zwiedzaniu Mediolanu. Jest to elegancka i wytworna galeria handlowa, wzniesiona w latach 1865-77. Galeria została wybudowana na planie krzyża, a jej skrzydła pokryto przepięknym szklanym dachem. Obiekt nazwano imieniem pierwszego króla zjednoczonych Włoch (choć początkowo miała nosić imię cesarza Austrii - Franciszka Józefa). Z Galerią Vittorio Emanuele II wiąże się ciekawa tradycja - na mozaikowej posadzce znajduje się wizerunek byka, podobno by zapewnić sobie w życiu szczęście wystarczy stanąć na jego jądrach i obrócić się wokół własnej osi.
Czy pamiętacie królową Bonę Sforzę? To właśnie jej rodzina władała Castello Sforzesco czyli Zamkiem Sforzów, który mieści się w centrum Mediolanu. W czasach renesansu znajdował się tutaj jeden z najpotężniejszych dworów w Europie. Dziś ta monumentalna ceglana budowla stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Na terenie zamku znajduje się kilka muzeów: Pinakoteka Zamku Sforzów, Muzeum Sztuki Antycznej, Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Egipskie oraz Muzeum Prehistoryczne.
zdj. mariocutroneo/Flickr
Cimitero Monumentale di Milano to coś więcej niż cmentarz. To prawdziwe dzieło sztuki. To jeden z dwóch największych cmentarzy Mediolanu. Cimitero Monumentalo utworzony z myślą o najbogatszych mieszkańcach miasta, widać na każdym kroku bogato zdobione grobowce, przepiękne rzeźby i hojnie udekorowane pomniki dosłownie zapierające dech. Na Cimitero Monumentale zostali pochowani zasłużeni dla miasta i kraju Włosi tacy jak Alessandro Manzoni (autor arcydzieła włoskiej powieści historycznej zatytułowanej “Narzeczeni”), czy laureat Nagrody Nobla – poeta Salvatore Quasimodo.
zdj. Marco/Flickr
Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie (Il Duomo di Milano) to niewątpliwie jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Jest to piąta pod względem wielkości chrześcijańska świątynia na świecie. Katedra może pomieścić jednocześnie aż 40 tysięcy wiernych! Widok jej niesamowitej, majestatycznej fasady z białego marmuru potrafi wprawić w zachwyt. Ale to nie wszystko - niesamowitym doświadczeniem jest także wizyta na dachu katedry, z którego widać całe miasto, a przy dobrej pogodzie także Alpy i Nizinę Padańską. Wejście na dach jest odpłatne - wchodzący schodami płacą 5 Euro, a wjeżdżający windą 7 Euro. Budowę świątyni rozpoczęto w 1386 roku, by zakończyć ją dopiero w 1813 roku. Warto zobaczyć majestatyczne wnętrze budowli, któremu uroku dodają światła wpadające do środka przez ogromne, przepiękne witraże.
zdj. David Davies/Flickr
Mało kto zdaje sobie sprawę, że właśnie w Mediolanie znajduje się jedno z najbardziej znanych dzieł malarskich na świecie, mianowicie obraz Leonarda da Vinci "Ostatnia wieczerza". To słynne malowidło ścienne zdobi wnętrze klasztoru przy Bazylice Santa Maria delle Grazie. "Ostatnia wieczerza" to bardzo intrygujący obraz - jego autorowi przypisuje się ukrycie na malowidle wielu tajemniczych symboli. Niektóre z nich zostały opisane przez pisarza Dana Browna w światowym bestsellerze "Kod Leonarda da Vinci".
zdj. juan carlos peaguda/Flickr
Operowa mekka Mediolańska
La Scala to najsłynniejsza opera we Włoszech i jedna z najsłynniejszych na świecie. Inauguracja opery miała miejsce 3 sierpnia 1778 roku. Jej nazwa opery pochodzi od kościoła Santa Maria della Scala, w miejscu którego stanął gmach teatru operowego. Zaciekawić was może informacja, że w muzeum przy La Scali znaleźć można pośmiertny odlew dłoni Chopina.
zdj. Fiona Bradley/Flickr
Piłkarska potęga
Każdy szanujący się kibic piłki nożnej wie, że Mediolan jest siedzibą dwóch znakomitych klubów piłkarskich: A.C. Milan oraz Inter Mediolan. Dwóch największych rywali w lidze włoskiej dzieli pomiędzy sobą jeden stadion. To tak jakby Legia Warszawa dzieliła stadion z Polonią - trudne do wyobrażenia... Stadion ten to jeden z największych stadionów piłkarskich na świecie - słynny San Siro. Zbudowano go w latach 20. XX wieku i obecnie (po kilku przebudowach) mieści około 85 tysięcy widzów. Mediolańczycy to ogromni fani piłki nożnej i swoich dwóch wielkich klubów, dlatego przyjezdnym ciężko zdobyć bilety na mecze na San Siro. Nieliczne wejściówki mogą być dostępne jedynie u koników, ale niestety po niebotycznych cenach.
zdj. Gilbert Sopakuwa/Flickr
Jesteście pewnie ciekawi jak najłatwiej dostać się z Polski do Mediolanu? Możecie oczywiście wybrać się samochodem, ale na pewno szybciej i być może nawet taniej będzie się wybrać tanimi liniami lotniczymi. Ceny połączeń do Bergamo są często dostępne w świetnych cenach, a dojazd z lotniska Bergamo do Mediolanu jest łatwy, szybki i tani. Lotnisko to znajduje się około 50 km od Mediolanu. Możecie oczywiście wziąć taksówkę, ale taki luksus będzie was kosztował minimum 50 Euro w 1 stronę. Znacznie taniej będzie podróżować pociągiem, jednak najpierw będziecie musieli się dostać autobusem z lotniska do stacji kolejowej. Koszt autobusu, który zawiezie was do dworca to około 2 Euro, a pociągu do Mediolanu to około 5 Euro - w sumie powinniście zapłacić jakieś 7 Euro. Optymalnym rozwiązaniem pozostaje transport autobusem. Przed terminalem lotniska bez problemu znajdziecie autobusy jadące do Mediolanu - koszt przejazdu w 1 stronę wynosi od 5 do 10 Euro (w zależności od przewoźnika).
Zatem wsiadajcie do samolotu i przybywajcie do Mediolanu!