Zapach korzennych przypraw oraz słodkich pomarańczy unoszący się w powietrzu, kolędy rozbrzmiewające gdzieś w dali i tysiące drobnych światełek, oświetlających choinki i budynki. To już czas! Zbliża się Boże Narodzenie. Aby wczuć się w atmosferę tych świąt warto odwiedzić któryś z wielu jarmarków bożonarodzeniowych, które organizują nasi sąsiedzi.
Zapach korzennych przypraw oraz słodkich pomarańczy unoszący się w powietrzu, kolędy rozbrzmiewające gdzieś w dali i tysiące drobnych światełek, oświetlających choinki i budynki. To już czas! Zbliża się Boże Narodzenie. Aby wczuć się w atmosferę tych świąt warto odwiedzić któryś z wielu jarmarków bożonarodzeniowych, które organizują nasi sąsiedzi.
Już po raz 23. na placach: Głównym, Franciszkańskim, Prymasowskim, Hviezdoslava, Stefanika oraz na dziedzińcu Starego Ratusza w Bratysławie odbywać się będzie bardzo popularny wśród mieszkańców stolicy oraz turystów zagranicznych jarmark bożonarodzeniowy. Uroczyste otwarcie jarmarku nastąpi w piątek 18 listopada o godz. 16.00 zapaleniem choinki na Placu Głównym. Jednocześnie rozświetlona zostanie dekoracja świąteczna na bratysławskiej Starówce, która uatrakcyjni atmosferę kiermaszu bożonarodzeniowego.
W 148 specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane będą typowe regionalne potrawy i napoje oraz upominki. Podawane będą loksze (pieczone placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze – ciastka skwarkowe,placki ziemniaczane, langosze, chleb ze smalcem i cebulą, potrawy mięsne i rybne z grila oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz. Nie zabraknie również słodkich wypieków: strudle /jabłkowe, makowe, orzechowe, serowe/, trdelniki (słodkie ciasto drożdżowe z dziurą w środku), pierniki miodowe oraz oblatki. Zakazany będzie sprzedaż mocnych alkoholi i piwa.
Oprócz jedzenia na kiermaszu bożonarodzeniowym kupić będzie można upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia - wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liści kukurydzy, pszczelego wosku itd. Kiermasz czynny będzie codziennie w godz. 10.00 – 22.00 i potrwają do 23 grudnia 2016 r.
Dodatkową atrakcją jarmarku bożonarodzeniowego w Bratysławie będą dwa otwarte lodowiska na Placu Hviezdoslava oraz na Placu Prymasowskim. Wstęp na lodowiska będzie bezpłatny. Na miejscu będzie można wypożyczyć łyżwy. Lodowisko czynne będzie aż 3 miesiące.
Warto również odwiedzić tegoroczny bajkowy jarmark bożonarodzeniowy w Koszycach. Uroczyste otwarcie jarmarku nastąpi na Rynku Głównym 5 grudnia i potrwa do 6 stycznia 2017 r. W licznych, specjalnie udekorowanych stoiskach, podawane będą regionalne potrawy świąteczne, grzane wino i poncz. Dla uczestników jarmarku przygotowany zostanie atrakcyjny program kulturalny podczas którego występować będą znane słowackie zespoły muzyczne. W tym roku na Rynku dodatkowo ustawiona będzie “Żywa Szopka Betlejemska” oraz rzeźby z lodu. Jednocześnie informujemy, że w dniu 18.12.2016 o godz. 18.00 w Steel Arenie Koszyce odbędzie multimedialny koncert “Jan Paweł II – Wspomnienia na pierwszego słowiańskiego papieża”. W ponad dwugodzinnym podróżowaniu ścieżkami życiowymi Jana Pawła II wystąpi około 130 artystów.
Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze jest uważany za największy w Czechach. Odbywa się corocznie na Rynku Starego Miasta. W sobotę 26 listopada zostaną uroczyście zapalone lampki na choince. Na gości czeka ciekawy program i stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami. W magiczną atmosferę świąt wprowadzą nas kolędy śpiewane przez zespoły dziecięce. Imprezy potrwają do 1 stycznia 2017.
Czeski Krumlov należy do najpiękniejszych miast czeskich. Od 1992 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim.
zdj. Libor Sváček
Wyjątkowa świąteczna atmosfera towarzyszy jarmarkom bożonarodzeniowym w pięknym mieście Ołomuniec na Morawach Środkowych (78 km od Brna) od 20 listopada do 23 grudnia. Na gości czeka urozmaicony program kulturalny, między innymi wystąpienia muzyczne i teatralne dla dzieci i dorosłych, wspólne śpiewanie kolęd. Poznamy regionalne zwyczaje świąteczne, możemy podziwiać piękne szopki betlejemskie, rozmaite wyroby rzemieślnicze, spróbować przysmaków regionalnych i delektować się gorącym miodem pitnym czy grzanym winem.
zdj. © Jan Andreáš, archiwum MMOl
10-11 grudnia malowniczy skansen wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm szykuje tradycyjny jarmark świąteczny, na którym zakupimy tradycyjne wyroby rzemieślnicze, zapoznamy się z miejscowymi zwyczajami, a także z ekspozycją skansenu. Rožnov pod Radhoštěm leży w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť. Muzeum Wołoskie, najstarsze w swoim rodzaju w Europie Środkowej, należy do najatrakcyjniejszych zabytków sztuki ludowej.
zdj. www.vmp.pl
Od 10 do 18 grudnia 2016 możemy odwiedzić tradycyjne jarmarki świąteczne w mieście Hradec Kralove (84 km od Kłodzka), na Placu Masaryka. Na stoiskach znajdziemy wyroby rzemieślnicze, ozdoby świąteczne, ciasteczka adwentowe i inne przysmaki. 27 edycja jarmarków adwentowych odbędzie się także w tutejszym Muzeum Czech Wschodnich w dniach 25 – 27 listopada.
W pobliskich Třebechovicach pod Orebem (14 km od Hradca Kralove) znajdziemy Muzeum Szopek, w którym prezentowanych jest ponad 400 eksponatów, wykonanych z najróżniejszych materiałów, pochodzących ze wszystkich regionów Czech. Najcenniejszym z nich jest Szopka Probošta, unikatowa ruchoma szopka wykonana przez rzeźbiarzy ludowych Josefa Probošta, Josefa Kapuciána i autora mechanizmu Josefa Frimla. Jest to jedyna szopka w Czechach uznana za narodowy zabytek kultury. Dzieło, łącznie z mechanizmem, zostało wykonane z drewna ponad sto lat temu. Na powierzchni 7 x 3 x 2 metry znajduje się ponad 2000 drewnianych elementów.
zdj. archiwum TMB