Choć Jordania głównie kojarzy się z Petrą i Wad Rum, ten kraj jest nieprzebraną skarbnicą zabytków i skarbów natury. Na przestrzeni wieków swoje ślady zostawili tu Nabatejczycy, Rzymianie, Arabowie, krzyżowcy… Możemy śladem Mojżesza spojrzeć na okolicę z góry Nebo (biblijny patriarcha po 40 latach wędrówki po pustyni ujrzał stąd Ziemię Obiecaną), albo przemierzać korytarze potężnych twierdz rycerzy krzyżowych: Adżlunu i Keraku. Tu w okresie pierwszej wojny światowej działał słynny Lawrence z Arabii, brytyjski oficer T.E. Lawrence, a relację z wydarzeń, które doprowadziły do powstania państwa jordańskiego opisał w Siedmiu filarach mądrości.
Klejnotem Jordanii jest Dżerasz (Geraza). Niezwykłe miasto, jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miast na świecie. Biblijna osada Geraza, wspomniana w Ewangelii św. Marka, została założona prawdopodobnie około IV w. p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego lub jednego z jego generałów. Być może powstała jeszcze wcześniej, ale za Seleucydów osadnicy greccy rozbudowali ją i zamienili w typowe miasto hellenistyczne. Po Grekach władali nią Machabeusze z królestwa Judei, a od 63 roku p.n.e. Rzymianie. Rzymski historyk Pliniusz Starszy wymienia Gerazę jako jedno z miast Dekapolu, związku 10 miast hellenistycznych na terenie Transjordanii (czyli terenów na wschód od rzeki Jordan).
Miasto kwitło. Można było do niego wjechać przez wspaniałe, kilkuprzelotowe bramy miejskie, miało wszystkie udogodnienia dla mieszkańców: piękne, ozdobione posągami nimfeum (czyli publiczną fontannę, z której mieszkańcy mogli czerpać wodę), dwa teatry, hipodrom, łaźnie, akwedukty. Hołd bóstwom: Artemidzie (patronce miasta) i Zeusowi oddawano w monumentalnych świątyniach. W VI wieku w mieście powstało również kilka kościołów. Na przecięciu głównych ulic stanęły tetrapylony, budowle w kształcie skrzyżowanych łuków. Są dziś jednymi z nielicznych zachowanych przykładów tego typu budowli. Ulice ocieniały kolumnady, które otaczały również owalny rynek.
Stopniowy upadek miasta zaczął się w 614 r., gdy splądrowali je perscy Sasanidzi, a w 636 roku zdobyli Arabowie. Ostateczny cios zadała jednak natura, gdy w 749 r. miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi i opustoszało. Stopniowo pokryła je ziemia i na tym terenie powstało nowe miasto. Do dziś część starożytnych budowli ukryta jest pod współczesnymi zabudowaniami. W 1806 roku odkrył je niemiecki podróżnik Ulrich Seetzen. Regularne wykopaliska archeologiczne i częściowa rekonstrukcja pozwalają nam dziś przemierzać brukowane ulice i podziwiać kunszt starożytnych budowniczych.
Dżerasz leży około 50 km od stolicy kraju – Ammanu. To i inne niezwykłe miejsca w Jordanii możesz zobaczyć podczas wypraw ze Zorientowani Travel.
Powstaliśmy w 2012 r. z pasji do podróżowania, dla Was, ludzi aktywnych, ciekawych świata, szukających prawdziwych przeżyć.
Naszą misją jest promowanie turystyki kulturowej, aktywnej i przygodowej, z poszanowaniem lokalnych wartości i obyczajów oraz środowiska naturalnego.
Nasze oferty przygotowane są przez specjalistów i prawdziwych pasjonatów. Stawiamy na wysoką jakość: tylko sprawdzone miejsca, tylko sprawdzeni piloci. Jeśli nie interesują cię wczasy all inclusive – trafiłeś do właściwego miejsca!
Cały nasz zespół łączy miłość do podróży, nie ważne czy na miesiąc, czy tylko na weekend - jeśli tylko masz czas, my pomożemy zrealizować Twoje marzenia.