Wiele wątpliwości i pytań budzi kwestia dotycząca przedmiotów jakie możemy zabrać ze sobą w bagażu podręcznym do samolotu. Przepisy dotyczące przewozu różnego rodzaju przedmiotów mogą być różne w zależności od linii lotniczych oraz kraju, do którego się wybieramy. Pamiętajmy, że nawet niektóre dozwolone przedmioty operator kontroli bezpieczeństwa na lotnisku ma prawo usunąć z naszego bagażu podręcznego, jeśli wzbudzą jego wątpliwości.
Ze względu na bezpieczeństwo wprowadzono przepisy międzynarodowe, które określają jakie przedmioty mogą, a jakie nie mogą znaleźć się w transporcie lotniczym. Są rzeczy, które są dozwolone w bagażu rejestrowanym, ale których nie możemy umieścić w bagażu podręcznym (kabinowym).
Zacznijmy od zasad dotyczących przewożenia wszelkiego rodzaju płynów. Jeśli chodzi o napoje, alkohole czy kosmetyki (m.in. mleczka do ciała, balsamy, perfumy, dezodoranty czy lakiery) to dopuszczalna ich objętość wynosi nie więcej niż 100 ml. Pojemniki te powinny znajdować się w jednej zamykanej, przezroczystej torebce plastikowej o pojemności nieprzekraczającej 1 litra. Wspomniane produkty muszą swobodnie mieścić się w plastikowej torebce, a torebka musi być szczelnie zamknięta. Dozwolony również jest przewóz płynów, aerozoli i żeli zakupionych w porcie lotniczym lub na pokładzie samolotu pod warunkiem, że będą one umieszczone w zamkniętych torbach (STEBs), w których w widoczny sposób będzie umieszczony dowód potwierdzający ich zakup. W takim wypadku, tuż przed kontrolą bezpieczeństwa, wszystkie zakupione płyny, aerozole i żele należy wyjąć z bagażu i poddać kontroli oddzielnie od płynów w pojemnikach do 100 ml. Jeśli podróżujemy z przesiadką to istnieje możliwość braku kolejnej kontroli, ale pod warunkiem, że czas od momentu zapakowania ich w pierwszym porcie nie jest dłuższy niż trzy godziny i torebka nie została w żaden sposób naruszona. Jeśli czas będzie dłuższy, wszystkie płyny będą musiały przejść ponowną kontrolę bezpieczeństwa. W przypadku osób, które korzystają z soczewek, używają płynu i chciałyby zabrać go więcej niż 100 ml płynu, muszą zgłosić to osobno podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Podobnie jest z lekami. Płynne leki na receptę można przewozić w ilości większej niż 100 ml, jeżeli są niezbędne dla pasażera z przyczyn zdrowotnych. Tego rodzaju leki muszą być również zgłoszone osobno podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.
A co jeśli chcielibyście zabrać na pokład coś do picia bądź jedzenia? Najlepiej wybrać i kupić produkty w hali odlotów, zaraz po odprawie.
Jakie przedmioty nie powinny się znaleźć w bagażu podręcznym? Z pewnością te z ostrymi krawędziami, kolcami, czyli takie, które mogą być użyte jako broń. Substancje wybuchowe i łatwopalne również są zakazane. Broń kulkowa, amunicja czy pistolety mogą być przewożone, ale tylko w bagażu rejestrowanym i powinny być zgłoszone przewoźnikowi w trakcie odprawy. Zabronione jest przewożenie substancji chemicznych i toksycznych. Jednorazowe golarki mogą być dopuszczone o ile są oryginalnie zapakowane, ale już nieosłonięte golarki i ostrza nie mają prawa znaleźć się w bagażu podręcznym.
A co ze sprzętami sportowymi, biwakowymi czy muzycznymi? Jeśli chodzi o bagaż podręczny, to możemy zabrać latarkę kieszonkową, lornetkę, płetwy do pływania, rolki, termos i trapery. Dopuszczalne są instrumenty muzyczne, o ile ich gabaryty mieszczą się w ustalonych normach. Inne rzeczy jak łyżwy, namiot, szable czy wędki muszą być umiejscowione w bagażu rejestrowanym. W bagażu rejestrowanym możemy przewieźć również deskę surfingową, narty, rower, sprzęt do nurkowania, wózek dziecięcy.
Jeśli chodzi o urządzenia elektryczne to aparat fotograficzny i akcesoria fotograficzne, depilator, kamery, laptopy, suszarka, prostownica, mp3, ładowarki, a nawet żelazko turystyczne mogą znaleźć się w bagażu kabinowym.
Dopuszczalne są również artykuły medyczne takie jak ciśnieniomierz, insulina, laska do podpierania, ale bez ostrych krawędzi. Jeśli chodzi o wózki inwalidzkie oraz urządzenia zasilane bateriami, czy akumulatorami, to muszą być zgłoszone i skonsultowane z linią lotniczą.
Z innych rzeczy jakie możemy wziąć to e-papierosy (jednak nie można ich używać podczas lotu), klucze (jednak przedmiot podlega indywidualnej ocenie kontrolującego), pamiątki, ceramika, szkło, szklanki, garnki, zapalniczka, żarówka, parasolka bez ostrego zakończenia. Jeśli chodzi o sztućce, kwiaty, korkociąg, papierosy czy ozdoby choinkowe to są określone pewne normy do których trzeba się dostosować.
Pamiętajmy, że aby nasz bagaż mógł pomieścić rzeczy na których nam zależy, liczy się często technika ułożenia i składania. Największą popularnością cieszy się np. zwijanie ciuchów w ruloniki i układanie ich ściśle obok siebie. Ważne jest abyśmy rzeczy, które będziemy oddawać do kontroli, układali na wierzchu, a dokumenty podróżne włożyli do zewnętrznej kieszonki, aby móc je szybko odnaleźć podczas kontroli. Zwróćmy również uwagę, jakie wymiary bagażu podręcznego oraz jaka waga są odpowiednie dla konkretnej linii lotniczej, którą będziemy podróżować.