Uzbekistan to podwójnie śródlądowy kraj, co oznacza, że ani on, ani żaden z jego sąsiadów nie mają dostępu do morza. Na świecie są tylko dwa takie państwa, a drugim krajem śródlądowym poza Uzbekistanem jest Lichtenstein.
Uzbekistan ma dobrze rozwiniętą sieć transportu kolejowego, a pociągiem można dojechać do większości najważniejszych miast. Do pociągu warto wziąć szklankę lub kubek, ponieważ znajdują się w nich samowary z gorącą wodą, z których mogą korzystać pasażerowie. Szklanka więc może się przydać, aby napić się herbaty. W uzbeckich pociągach, podobnie jak do niedawna w Polsce, wciąż nie można korzystać z toalet podczas postoju na stacjach. Z tą różnicą, że w Uzbekistanie toalety są każdorazowo zamykane na klucz przez konduktora.
Po ulicach Uzbekistanu jeżdżą praktycznie same białe Chevrolety. Wynika to z faktu, że Chevrolet otworzył w kraju swoją fabrykę i ma właściwie monopol na produkcję pojazdów. Import zagranicznych samochodów jest skomplikowany i bardzo kosztowny, więc rzadko można tu spotkać auta innych marek. W Uzbekistanie większość samochodów jest na gaz - metan. Ze względu na duże ryzyko jego zapalenia się, na stację benzynową ma prawo wjechać tylko kierowca. Pozostali pasażerowie muszą wyjść z auta i poczekać przed stacją do końca tankowania.
Położone na zachodzie kraju jezioro Aralskie jest znane z katastrofy ekologicznej. Na skutek intensywnej uprawy bawełny i nadmiernego nawadniania pól w czasach ZSRR, jezioro praktycznie wyschło. Obecnie jezioro ma powierzchnię ponad 5-krotnie mniejszą niż jeszcze w latach 60 XX w. oraz zasolenie na poziomie 102 g/l . W jeziorze Aralskim żyją jednak organizmy. Dokładnie – jeden rodzaj skorupiaka - Artemia, która występuje w słonych jeziorach. Jej cysta stanowi podstawę diety dla milionów hodowlanych ryb i bezkręgowców i dlatego stanowi ważny produkt eksportowy.
Poziom nauki był bardzo wysoki w piętnastowiecznym Uzbekistanie. Do edukacji mieli dostęp chłopcy i młodzi mężczyźni, którzy pobierali nauki w medresach, szkołach religijnych prowadzonych przez muzułmańskich uczonych. Na poziomie podstawowym uczono gramatyki arabskiej, logiki, prawa szariatu, tradycji religijnych, literatury arabskiej i perskiej. Co ciekawe, islam nie zabraniał nauki jak chrześcijaństwo.
Jedząc posiłek w restauracji, zamiast przy tradycyjnym stole, można zasiąść na tzw. tapczanie. Ta drewniana kanapa o wymiarach około trzech na dwa metry i wysokości ok. 50 cm ma cztery nogi i niewielki stolik kawowy pośrodku. Tapczan jest nakryty haftowaną bawełnianą poduchą. Tapczany i ich tkaniny reprezentują sposób życia i wyrażają wiele cech szczególnych kultury uzbeckiej; są na przykład odbiciem statusu społecznego gospodarstwa domowego. W tradycyjnych rodzinach pikowane poduchy stanowią ważną część posagu dziewczyny: niezbędny element rozważań przed zawarciem jakiejkolwiek umowy małżeńskiej.
Powstaliśmy w 2012 r. z pasji do podróżowania, dla Was, ludzi aktywnych, ciekawych świata, szukających prawdziwych przeżyć.
Naszą misją jest promowanie turystyki kulturowej, aktywnej i przygodowej, z poszanowaniem lokalnych wartości i obyczajów oraz środowiska naturalnego.
Nasze oferty przygotowane są przez specjalistów i prawdziwych pasjonatów. Stawiamy na wysoką jakość: tylko sprawdzone miejsca, tylko sprawdzeni piloci. Jeśli nie interesują cię wczasy all inclusive – trafiłeś do właściwego miejsca!
Cały nasz zespół łączy miłość do podróży, nie ważne czy na miesiąc, czy tylko na weekend - jeśli tylko masz czas, my pomożemy zrealizować Twoje marzenia.