Szczególną uwagę należy zwrócić na tężec. Do zarażenia tężcem może dojść wtedy, kiedy mamy kontakt z bakteriami Clostridium tetani. Ich nośnikiem najczęściej jest gleba. Bakteria może przedostać się do organizmu wraz z zanieczyszczoną ziemią, piaskiem, pyłem poprzez ranę bądź inne, nawet niewielkie uszkodzenie naskórka. Jeżeli dojdzie do zakażenia, należy oczyścić ranę oraz zastosować środek przeciwtężcowy. Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych. Bakteria Clostridium tetani może wytworzyć w ludzkim organizmie bardzo silne neurotoksyny, wywołujące silne bóle mięśni, prowadzące do zesztywnienia. W początkowej fazie choroby ból odczuwalny jest w górnych partiach ciała – na twarzy i szyi, następnie może zaatakować plecy oraz ręce i nogi. Aby uchronić się przed tężcem, w Polsce stosowane są obowiązkowe szczepienia, podawane dzieciom i młodzieży do 19 roku życia.
Innym niebezpieczeństwem występującym w Ameryce Południowej jest Choroba Chagasa, zwana trypanosomozą amerykańską. Chorobę tę wywołują pasożyty świdrowca przenoszone na ludzi i zwierzęta przez pluskwiaki, żywiące się krwią. Do zakażenia świdrowcami najczęściej dochodzi po spożyciu pokarmów zanieczyszczonych pluskwiakami. Innym powodem zachorowania może być transfuzja zakażonej krwi. Z chorobą tą można spotkać się głównie na terenach wiejskich. W miejscu ukąszenia pojawia się obrzęk zapalny, wyglądem przypominający niewielki guzek. Trypanosomoza amerykańska jest chorobą dwufazową. Ostra faza, trwająca około miesiąca - dwóch, przechodzi w fazę przewlekłą, w większości przypadków bezobjawową. Aby stwierdzić zakażenie, konieczne jest wykonanie badania krwi pod kątem występowania w niej pasożytów.
Kolejną chorobą pasożytniczą, na jaką narażeni możemy być w Ameryce Południowej, jest malaria (zimnica). Do zakażenia dochodzi po ukąszeniu przez samice komarów widliszków, które przenoszą do zdrowego organizmu krew zakażonej osoby. Choroba rozwija się w wątrobie. Objawy choroby mogą pojawić się w przeciągu kilku dni lub tygodni od ukąszenia, są to zazwyczaj dreszcze oraz wysoka gorączka. Po kliku godzinach objawy zmniejszają się, następnie znowu atakują. Zakażony mocno się poci, następnie mamy do czynienia z koleją fazą, gdzie temperatura ciała gwałtownie obniża się - z tego powodu malaria nazywana jest również zimnicą. Brak jest szczepionki na tę chorobę, dlatego ważna jest profilaktyka. Przed wyjazdem w tropiki należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie lekarstwa zapobiegające zimnicy.
Gorączka tropikalna Denga to kolejna choroba, jak występuje m. in. w Ameryce Południowej. Również i ta choroba wywoływana jest przez komary, których ukąszenie może doprowadzić do gorączki krwotocznej Denga - najcięższej odmiany tej choroby. Zainfekowani najczęściej nie wykazują objawów ale może też pojawić się nagle wysoka gorączka, ból głowy zlokalizowany za oczami, wysypka oraz ból mięśni i stawów. Do dnia dzisiejszego nie wynaleziono szczepionki na tę chorobę, dlatego należy profilaktycznie minimalizować ryzyko ukąszenia przez komary. Jeżeli już dojdzie do zakażenia, leczenie odbywa się warunkach domowych lub ambulatoryjnych i zależy od występujących objawów.
Portal Amerykańsko.pl wsparł nas merytorycznie.
Powstaliśmy w 2012 r. z pasji do podróżowania, dla Was, ludzi aktywnych, ciekawych świata, szukających prawdziwych przeżyć.
Naszą misją jest promowanie turystyki kulturowej, aktywnej i przygodowej, z poszanowaniem lokalnych wartości i obyczajów oraz środowiska naturalnego.
Nasze oferty przygotowane są przez specjalistów i prawdziwych pasjonatów. Stawiamy na wysoką jakość: tylko sprawdzone miejsca, tylko sprawdzeni piloci. Jeśli nie interesują cię wczasy all inclusive – trafiłeś do właściwego miejsca!
Cały nasz zespół łączy miłość do podróży, nie ważne czy na miesiąc, czy tylko na weekend - jeśli tylko masz czas, my pomożemy zrealizować Twoje marzenia.