Rumunia jest troszkę zapomnianym przez turystów krajem. A szkoda, gdyż przepełniona legendami o wampirach, ma wiele do zaoferowania podróżnym. Znajdziemy tu zarówno trasy rowerowe, głębokie wąwozy, lodowe jaskinie jak i cerkwie, budowle obronne oraz małe miasteczka z historyczną zabudową.
Sighisoara
To małe miasteczko położone w Transylwanii tchnie średniowiecznym duchem. Znajdziemy tu cytadelę, mury z basztami krytymi kolorową dachówką oraz zabytkową starówkę. Spacer wąskimi, stromymi uliczkami wzdłuż których ciągną się malownicze, ale trochę zaniedbane kamienice, sprawi, że każdy poczuje klimat miasta. Tutaj w XV wieku urodził się sławny Wład III Palownik, zwany Drakulą, o którym krążą niezwykłe legedny. Każdy zainteresowany może obejrzeć dom, w którym przyszedł na świat (obecnie mieści się tam restauracja).
Zamek Poenari
Położony jest na Wołoszczyźnie, w okręgu Ardżesz. Zamieszkiwał go sam Wład Palownik, który uśmiercał wrogów poprzez wbijanie ich na pal (stąd przydomek). Zamek znajduje się na wzgórzu. Aby dostać się na jego baszty należy pokonać trasę przez las, a następnie wspiąć się po 1480 schodach. Budowla zamieszkiwana była do XVI wieku. Obsunięcia ziemi spowodowały, że obecnie zamek popada w ruinę.
Bukowina
Region ten słynie z bogato zdobionych cerkwi, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynie nie są duże i w przeszłości, podczas nabożeństw, do środka mogli wejść duchowni i wszyscy należący do wyższych warstw społecznych. Dla niepiśmiennych chłopów freski prezentujące biblijne sceny były swoistym modlitewnikiem.
Maramuresz
Ta kraina położona w północnej Rumunii. Tutaj odbywają się tradycyjne imprezy folklorystyczne. Jedną z najciekawszych jest Sâmbra Oilor, która orgaznizowana jest na cześć wiosennego wyjścia pasterzy ze stadami owiec w góry. W pierwszą niedzielę maja na ustawionej scenie prezentują się zespoły taneczne. Można również podziwiać mieszkańców ubranych w ludowe stroje.
Săpânţa
Ten niezwykły cmentarz zachwyca kolorowymi nagrobkami. Ich pomysłodawcą był młody rzeźbiarz Stan Ioan Pătraş, który wykonywał barwne nagrobeki z ironicznymi, rymowanymi napisami. Nablice malowane są na różne kolory. Każdy ma swoje znaczenie: czerwony - pasja, zielony - życie, czarny - śmierć, żółty - płodność. Jednak zdecydowanym królem barw jest charakterystyczny odcień niebieskiego.
Delta Dunaju
Ujście Dunaju zajmuje niebagatelny obszar - 6000 km2. Delta jest miejscem bytowania 300 gatunków ptaków. Ponadto rośnie tutaj ponad 1200 gatunków roślin. Delta jest prawdziwą gradką dla wszystkich miłośników przyrody. Została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery.
Pałac Peleş
Ta historyczna letnia rezydencja rumuńskich królów leży w centralnej części kraju w mieści Sinaia. Wzniesiona została w II połowie XIX wieku. Pałac zachwyca bogatymi wnętrzami, na które nie szczędzono pieniędzy. Marmury, drewno, wysokiej jakości dywany i rzeźby zapierają dech w piersiach. Obecnie w pałacu znajduje się muzeum.