Upały w Polsce stają się normą, ale są regiony gdzie są one naprawdę nie do zniesienia. Przedstawiamy Wam 10 najgorętszych miejsc na Ziemi. Zdziwicie się, ale większość z nich nie leży wcale w Afryce. Najgorętszym państwem okazał się Iran, potem Australia i Chiny, a dopiero na czwartym miejscu kraj Czarnego Lądu - Libia. W każdym z tych miejsc słupek rtęci przekracza 50°C. Lepiej je omijać planując wakacyjną wyprawę.
1. Dasht-e Lut - Iran (70.7°C)
Na miejscu pierwszym naszego zestawienia znajduje się Pustynia Lut w Iranie. Obecnie pustynia wiedzie prym wśród najgorętszych miejsc na ziemi. W 2005 roku satelita NASA odnotował tu rekordowo wysoką temperaturę, wynoszącą aż 70.7°C!
2. Badlands - Australia (69.3°C)
Nieco ‚chłodniej’ jest w Australii, gdzie na rozległych pustynnych terenach zwanych ‚badlands’ czy ‚outback’, praktycznie niezamieszkanych przez ludzi, nie przeprowadza się dokładnych pomiarów temperatury. Prognozowanie pogody na takich terenach nie ma sensu, stąd brak tu stacji pomiarowych. Ale satelita NASA również w tym przypadku, odnotował w roku 2002 bardzo wysoką temperaturę, sięgającą 69.3°C. Miało to związek z wystąpieniem El Niño, zjawiska powodującego osuszenie powietrza oraz znaczny wzrost temperatury.
3. Kotlina Turfańska - Chiny (66.7°C)
Myśląc o Chinach, nie kojarzymy tego miejsca z ekstremalnie wysokimi temperaturami. Pasma górskie Tienszan w regionie Sinciangu rozdzielone są licznymi dolinami i kotlinami tektonicznymi, a najgłębszą z nich jest Kotlina Turfańska. W tych praktycznie niezamieszkałych rejonach również nie ma żadnej stacji meteorologicznej, ale satelita NASA zmierzył chiński rekord ciepła, który wynosi 66.7°C!
4. Al-Azizijja - Libia (58°C)
Dnia 13 września 1922 Al-Azizijja w Libii wpisała się na karty historii, jako najgorętsze miejsce na ziemi, gdzie zanotowano wówczas temperaturę wynoszącą 58°C. Po 90 latach Światowa Organizacja Meteorologiczna zakwestionowała ten wynik i ponowne analizy wykazały, że badacz tutejszej stacji meteorologicznej pomylił się i zawyżył temperaturę o 7 stopni. Nie ulega jednak wątpliwości, że w tym rejonie słupek rtęci sięga czasami okolicy 60°C.
5. Dolina Śmierci - USA (56.5°C)
Jednym z bardziej znanych miejsc na naszej liście, jest słynna Dolina Śmierci na pustyni Mojave w Kalifornii. Jest to najniżej położony, najbardziej suchy i najgorętszy region Ameryki Północnej, ale życie w tym miejscu jest możliwe. W nocy spotkamy na pustyni między innymi lisy, rysie oraz liczne gryzonie. Wystarczy odrobina deszczu, aby pojawiły się rośliny, tzw. ‚wildflowers’. Najwyższa odnotowana tu temperatura to 56,5°C.
6. Ar-Rab al-Chali - Arabia Saudyjska (56°C)
Pustynia Ar-Rab al-Chali w południowej części Arabii Saudyjskiej to nie tylko jedna z największych piaszczystych pustyń na świecie, ale również miejsce z rekordowo wysoką temperaturą. Z najwyższą zanotowaną temperaturą, wynoszącą 56°C znajduje się na miejscu szóstym naszej listy. Ar-Rab al-Chali to również jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie i praktycznie brak tu opadów deszczu.
7. Kibili - Tunezja (55°C)
Kibili to właściwie pustynna oaza w Tunezji. Miejscowość liczy około 18.000 mieszkańców, którzy każdego dnia muszą zmagać się z temperaturami dochodzącymi do 55°C. Historia miasta liczy już ponad 200.000 lat, a sposoby radzenia sobie z upałami przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
8. Timbuktu - Mali (54.5°C)
Kolejne miejsce na naszej liście to Timbuktu w Mali. Ze względu na ograniczoną dostępność miasta, Timbuktu postrzegane jest, jako odległe i egzotyczne miejsce z imponującą historią. Miasto położone jest na skraju Sahary, w otoczeniu wydm i dlatego temperatury osiągające tu 54.5°C nikogo nie dziwią. Pocieszenie i ochłodę niesie, oddalona o 20 kilometrów od miasta, rzeka Niger.
9. Tirat Cvi - Izrael (54°C)
Titat Cvi to religijny kibuc położony w Dolinie Bet Sze’an w północnej części Izraela. Teren położony jest w depresji Rowu Jordanu na wysokości 220 metrów p.p.m.. W 1942 roku odnotowano tu temperaturę 54°C. W latach późniejszych wynik uznano za wątpliwy, ale pewne jest, że w Tirat Cvi jest ‚piekielnie gorąco’.
10. Kotlina Danakilska - Etiopia (47°C)
Ostatnie miejsce na liście najbardziej gorących miejsc na ziemi, zajmuje Kotlina Danakilska w Etiopii. Między rokiem 1960 a 1966, średnia temperatura wynosiła tu 35°C, to najwyższa wartość średniej temperatury, kiedykolwiek zanotowana w historii. W zasadzie tutaj nigdy nie jest chłodno, a słupek rtęci często sięga 47°C.
Powstaliśmy w 2012 r. z pasji do podróżowania, dla Was, ludzi aktywnych, ciekawych świata, szukających prawdziwych przeżyć.
Naszą misją jest promowanie turystyki kulturowej, aktywnej i przygodowej, z poszanowaniem lokalnych wartości i obyczajów oraz środowiska naturalnego.
Nasze oferty przygotowane są przez specjalistów i prawdziwych pasjonatów. Stawiamy na wysoką jakość: tylko sprawdzone miejsca, tylko sprawdzeni piloci. Jeśli nie interesują cię wczasy all inclusive – trafiłeś do właściwego miejsca!
Cały nasz zespół łączy miłość do podróży, nie ważne czy na miesiąc, czy tylko na weekend - jeśli tylko masz czas, my pomożemy zrealizować Twoje marzenia.