Aktualności - Najpiękniejsze stolice Europy Środkowej - wiosna w Pradze i Budapeszcie

Najpiękniejsze stolice Europy Środkowej - wiosna w Pradze i Budapeszcie

19.04.2015
Artykuły

Zarówno Praga, jak i Budapeszt, są miastami o wielowiekowej tradycji. Znajdziemy w nich także mnóstwo atrakcji i ciekawych miejsc do zobaczenia. Różnorodność form spędzania czasu i rozrywek jest tutaj ogromna.

Praga - światowe miasto tuż za miedzą

Czeska Praga ma dla turystów wiele do zaoferowania - zarówno w dzień, jak i po zmroku. Nie bez powodu nazywa się ją jednym z najpiękniejszych miast w Europie Środkowej. Zlokalizowana jest w odległości niespełna 120 km od granicy z Polską.

Fot. Flickr/Miroslav Petrasko

Znajdź nocleg w Pradze

Niezwykłe zabytki

Na terenie Nowego Miasta warto udać się na słynny Plac Wacława. Jest to długi bulwar, wzdłuż którego rozciąga się wiele budowli z XIX i XX wieku - warto w tym miejscu nadmienić, że Praga jest bogata w zabytki secesyjne. W centralnej jego części zobaczymy pomnik św. Wacława.

W pobliżu znajduje się Most Karola, miejsce w Pradze kultowe. Zdobi go kilkadziesiąt posągów świętych. Można tu także spotkać wielu artystów - malarzy sprzedających obrazy, karykaturzystów oraz muzyków, grających na swych instrumentach z niezwykłą wirtuozerią. Na drugim końcu mostu rozpościera się już Mała Strana. Spacer jej barwnymi, ciekawymi uliczkami to niewątpliwa przyjemność.

Kiedy jest się w Pradze, koniecznie trzeba odwiedzić słynne Hradczany. To tutaj obejrzymy przepiękną gotycką katedrę św. Wita. W jej wnętrzu znajduje się mnóstwo misternie wykonanych witraży, krypta ze szczątkami władców oraz insygnia koronacyjne. Warto wdrapać się na stumetrową wieżę - co prawda do pokonania jest ponad 300 schodków, ale to, co zobaczymy, zrobi oszałamiające wprost wrażenie. To bowiem jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście. Na Hradczanach znajduje się też bazylika św. Jerzego. We wnętrzu świątyni zobaczymy grobowiec czeskiego księcia Wratysława. Wielbicielom niecodziennych wrażeń na pewno przypadnie do gustu Wieża Dalibora, niegdyś więzienie. Aktualnie można tam obejrzeć przeróżne narzędzia tortur. Słynna Złota Uliczka także jest godna uwagi - w pięknych kolorowych budynkach mieszczą się urocze sklepiki, często odbywają się tam wystawy.

Nie sposób nie pójść także na Stare Miasto. Staromiejski Ratusz jest bardzo specyficzną budowlą, złożono go bowiem z kilku istniejących wcześniej budynków. Atrakcją tego miejsca jest Orloj, astronomiczny zegar z XV wieku.

Warto zobaczyć także metronom, wybudowany nie tak dawno, bo w 1991 roku. Na wzgórzu Petrin zaś czeka na nas Labirynt Luster oraz wspaniały ogród różany.

Fot. Flickr/Miroslav Petrasko

Praga - rozrywkowe miasto

Praga to także znakomite miejsce dla wielbicieli wieczornych rozrywek. Mnóstwo tu klubów muzycznych, warto wspomnieć choćby o Lucerna Music Bar, Futurum czy Duplex. Poza centrum także jest wiele interesujących punktów dla fanów clubbingu, bywalcy polecają szczególnie Mecca, Clubovna albo Face to Face. Warto udać się do kultowego już baru koktajlowego Techtle Mechtle, który otwarty jest przez całą noc.

Na Starym Mieście mamy do dyspozycji mnóstwo modnych barów - Bombay czy Zapa Bar oferują znakomite drinki i miłą atmosferę. W Hemingway Bar można spróbować alkoholi z najwyższej półki, w Jet Set jest zaś ogromny wybór koktajli.

Będąc w Pradze polecamy szczególnie jedną z najsłynniejszych praskich restauracji rozsławionych w powieści Jarosława Haska "Przygody dobrego wojaka Szwejka" - jest to restauracja Pod Kielichem (U Kalicha). Można tutaj, oprócz tradycyjnych potraw i czeskiego piwa, zaopatrzyć się w pamiątki związane z najsławniejszym, choć będącym tylko postacią literacką, czeskim żołnierzem.

Fot. Flickr/Miroslav Petrasko

Dla spragnionych kultury

Trzy główne praskie muzea - Galeria Narodowa, Muzeum Narodowe oraz Galeria Miejska specjalizują się w różnych formach sztuki. Można tu obejrzeć zarówno dzieła współczesne, jak i wielowiekowe wystawy. Co ciekawe, w tym mieście znajduje się też Muzeum Franza Kafki, którego odwiedzenie będzie dla wielbicieli jego twórczości obowiązkowym punktem programu.

Warto udać się także do jednego z kin wyświetlających filmy spoza głównego nurtu, które można określić mianem kin z niszowym repertuarem - Aero lub Mat.

Fot. Flickr/Miroslav Petrasko

Budapeszt - miasto, które nie śpi

Budapeszt to niezwykle interesujące miejsce dla każdego fana wielkomiejskich rozrywek, zwiedzania i dobrej zabawy. To z jednej strony jedno z najprężniejszych miast przedwojennych Austro-Węgier, a z drugiej strony nowoczesna i prężnie rozwijająca się stolica jednego z państw Europy Środkowej.

Fot. Flickr/Miroslav Petrasko

Znajdź nocleg w Budapeszcie

Zabytki - powiew cesarstwa

Budapeszt to dwa połączone ze sobą miasta Buda i Peszt charakteryzujące się odmienną, historią i zabudową. Wspólnie tworzą tętniącą życiem stolicę Węgier - jedno z bardziej rozpoznawalnych miast Europy Środkowej.

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Budy - bogatszej, części z zabytkami nawiązującymi do królewskiej przeszłości stolicy. My szczególnie polecamy na początku wejście na Wzgórze Zamkowe, gdzie warto zwiedzić Basztę Rybacką zlokalizowaną na Starym Mieście, z której będziemy mieć fantastyczny widok na panoramę całego miasta rozłożonego po obu stronach Dunaju.

Wzgórze Zamkowe wraz ze Starym Miastem to urokliwe i niezmiennie przyciągające turystów miejsce. Położone nad Dunajem skupia najważniejsze zabytki położone w Budzie: Zamek Królewski, plac św. Trójcy wraz z kościołem św. Macieja i pomnikiem św. Stefana. Tutaj także znajduje się Pałac Sandor będący siedzibą prezydenta Republiki Węgierskiej, pałac Disz, Teatr Zamkowy czy Plac Bramy Wiedeńskiej. Dodatkowym atutem okolic Starego Miasta są obiekty niezwykle ciekawe pod względem oddziaływania różnych kultur i tradycji - widać tu bowiem wyraźne wpływy tureckie, austriackie, węgierskie i żydowskie.

Na Wzgórzu Zamkowym amatorom muzeów polecamy Muzeum Historii Budapesztu, które zlokalizowano w Zamku Królewskim oraz Galerię Narodową.

Peszt to odmienna część Budapesztu. Historycznie starszy od Budy jest dzielnicą biedniejszą i jednocześnie o charakterze bardziej przemysłowym. Jego najważniejszym pod względem architektonicznym i najbardziej rozpoznawalnym punktem jest unikalny budynek Parlamentu położny na brzegu Dunaju przy placu Kossutha.

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest słynna Bazylika św. Stefana, która zaskoczy zwiedzających swoim przepychem. Mnóstwo tu złota, zdobień, przeróżnych kolorów i wzorów.

Interesująca, z punktu widzenia turystów pragnących zasmakować atmosfery miasta, jest promenad naddunajska, z której można podziwiać największe zabytki Budapesztu zlokalizowane po obu stronach Dunaju. Wzdłuż tej ulicy miniemy Most Łańcuchowy, halę koncertową Vigado, ruiny rzymskiej twierdzy obronnej Kontra Aquicum czy Śródmiejski Kościół Parafialny. Vaci utca to najsłynniejszy deptak Budapesztu pełen ekskluzywnych sklepów i restauracji - mekka dla pasjonatów zakupów.

Doskonałym miejscem dla turystów są okolice gmachu Opery - tutaj wszystko prezentuje się zachwycająco - mnóstwo tu zadbanych secesyjnych kamienic, placyków, i zielonych, małych parków. To częste miejsce występów ulicznych artystów, beatboxerów czy zespołów folklorystycznych. Zawsze można spotkać tu ciekawe, barwne osoby.

Interesujące pod względem wypoczynku są tereny przy placu Vorosmarty mówi się często, że to zielone serce miasta. Warto odwiedzić w tym miejscu cukiernię Gerbeaud, gdzie serwują desery przygotowywane zgodnie z tradycyjnymi, wielowiekowymi przepisami. Na środku placu znajduje się zejście do najstarszej na kontynencie europejskim linii metra - warto wiedzieć, że kilka lat temu została ona wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.

Doskonałym miejscem wypoczynku jest z pewnością Lasek Miejski zwany Varosliget. To piękny, bardzo klimatyczny park z mnóstwem oczek wodnych, pawilonów i alejek.

Fot. Flickr/Miroslav Petrasko

Dla amatorów natury i kultury

Zoo w Budapeszcie warte jest zobaczenia. Istnieje ono od 1866 roku, jest zatem jednym z najstarszych tego typu obiektów na świecie. Tuż obok znajduje się palmiarnia, gdzie zebrano przedstawicieli gatunków roślin z całego świata - począwszy od amazońskiej dżungli, skończywszy na australijskiej pustyni.

Innym, wartym odwiedzenia obiektem, jest oceanarium, oddane do użytku kilkanaście lat temu. Robi ono ogromne wrażenie na zwiedzających. Jest największym tego typu budowlą w Europie Środkowo - Wschodniej. W akwariach zebrano ogromność różnorodność gatunków. Obowiązkowy punkt programu to odkryty basen z rajami.

Warto wiedzieć, że Budapeszt to także znany ośrodek uzdrowiskowo - wypoczynkowy - w tym mieście znajdziemy aż 123 źródła wód termalnych. Tutaj baseny, liczne miejsca przeznaczone do kąpieli leczniczych to kolejny i niepowtarzalny rodzaj atrakcji czekających na turystów. Wizyta w tego typu miejscu sprawi, iż z powodzeniem zrelaksujemy się po całym dniu zwiedzania.

W mieście znajdziemy także sporo kin - zarówno multipleksów, w których obejrzymy kasowe produkcje, jak i tych mniejszych, niszowych, specjalizujących się w produkcjach niekomercyjnych.

Fot. Flickr/Miroslav Petrasko

Nocne życie miasta

Budapeszt nocą tętni życiem- to świetna wiadomość dla wszystkich wielbicieli wieczornych rozrywek, tańca i zabawy. Często nazywany jest nawet największą dyskoteką Europy.

A38 to niezwykle modny klub, który zbudowano w dość niecodziennej lokalizacji. Znajduje się on bowiem na barce zacumowanej na Dunaju. Innym popularnym miejscem dedykowanym amatorom muzyki techno i trance jest Colloseum. Wielbicielom latynoskich rytmów z pewnością przypadnie do gustu Trocadero Cafe - lokal niezbyt duży, jednak pełen dobrej muzyki i kolorowych drinków. Club Seven ulokowano w piwnicy jednej z kamienic. Posłuchamy tu jazzowych koncertów. Wejście przypomina niewielką witrynę kawiarni, w środku jednak kryje się parkiet, scena i bar.

Dodatkową atrakcją jest bogate życie nocne pełne nocnych klubów. Amatorzy gier mogą korzystać z rozrywek udostępnianych przez 10 kasyn zlokalizowanych zarówno w wielkich hotelach, jak i tradycyjnych kasynach.

Fot. Flickr/Miroslav Petrasko

Praga i Budapeszt to doskonałe punkty na mapie miejsc godnych odwiedzenia. Z powodzeniem można w nich przywitać wiosnę wśród bogatego życia nocnego, ciekawych zabytków i atrakcji kulturalnych. Każdy w tych miastach będzie mógł znaleźć coś dla siebie!

Nasze wyprawy do Czech i na Węgry.

 

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje