Zorientowani od 2013 roku

Aktualności - 7 Nowych Cudów Świata

7 Nowych Cudów Świata

02.06.2014
Artykuły

Typowanie nowej listy 7 cudów świata to zadanie tyleż karkołomne co mocno kontrowersyjne. Podjął się go jednak podróżnik i filmowiec Bernard Weber i szwajcarska firma New Open Word Corporation.

Spośród 177 kandydujących obiektów wybrano najpierw 20 (egipskie piramidy zostały wycofane z głosowania) bazując na głosach internautów z całego świata. Pamiętamy ogólnopolską gorączkę jaka towarzyszyła promowaniu Mazur do podobnej listy 7 cudów natury. Podobna gorączka była udziałem innych narodowości, gdy chodziło o umieszczenie na końcowej liście budowli z ich kraju. Centralnie sterowane kampanie zachęcały do masowego oddawania głosów na swoje cuda, do gry włączyli się politycy i dyplomaci. W związku z tym głosowanie było krytykowane przez liczne autorytety i media. Jednak nowa lista cudów powstała a informacja o niej obiegła światowe media, dodając splendoru znajdującym się na niej obiektom. W finałowym głosowaniu, które miało miejsce między 2006 a 2007 rokiem oddano 90 milionów głosów.

Poniżej zamieszczamy listę zwycięzców:

Machu Picchu, Peru - najlepiej zachowane miasto Inków leży w odległości 112 km od Cuzco. Starożytne miasto nigdy nie zostało zdobyte przez hiszpańskich najeźdźców, a potem popadło w prawie całkowite zapomnienie. Miasto-twierdza zostało zbudowane z jasnego granitu.

Nasza wyprawa do Peru.

Wielki Mur, Chiny - system umocnień naturalnych i wzniesionych ludzką ręką, osłaniających północne Chiny przez ludami północy. Zsumowana długość wybudowanych odcinków przekraczała 6 tys. km, a jego budowa trwała ok. 17 wieków. Dla wielu jest to symbol wytrwałości i uporczywości w dążeniu do celu.

Nasze wyprawy do Chin.

Posąg Chrystusa Zbawiciela, Rio de Janeiro, Brazylia - imponujący posąg górujący nad jednym z najpiękniej położonych miast świata, rozkładającym się malowniczo pomiędzy granitowymi wzgórzami nad zatoką Guanabara.

Nasze wyprawy do Brazylii.

Chichen Itza, Meksyk - ruiny miasta Majów oraz Tolteków, leżące na Jukatanie, blisko plaż Cancun. Punktem dominującym jest Świątynia Kukulcan, albo inaczej El Castillo. Jedną z najbardziej intrygujących budowli jest Juego de Pelota - największe i najlepiej zachowane boisko do brutalnej gry w piłkę.

Nasze wyprawy do Meksyku.

Koloseum, Rzym - ruiny wielkiego Amfiteatru Flawiuszów, który mógł pomieścić ok. 50 tys. ludzi. Koleseum stało się nieodłącznym elementem krajobrazu i tożsamości Wiecznego Miasta. Niegdyś miały tam walki gladiatorów i igrzyska a obecnie to miejsce najważniejszej drogi krzyżowej, która rokrocznie odbywa się pod przewodnictwem papieża.

Nasze wyprawy do Włoch.

Petra, Jordania - najważniejsza atrakcja turystyczna całej Jordanii. W języku greckim jej nazwa oznacza "skałę". To ruiny tajemniczego miasta stworzonego przez plemię Nabatejczyków, z ogromnymi skalnymi grobowcami w niezwykłej scenerii pustynnych gór i fantastycznych skał.
Tadź Mahal, Agra, Indie - mauzoleum ku czci żony mogolskiego cesarza Szahdżahana, nazywany "świątynią miłości". Białe marmury, baniasta kopuła i minarety tworzą idealnie symetryczną, przepiękną budowlę, przy której przez 22 lata pracowało 20 tys. robotników i rzemieślników.

Nasze wyprawy do Indii.

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje