Zorientowani od 2013 roku

Aktualności - Zima w górach - praktyczny poradnik

Zima w górach - praktyczny poradnik

31.01.2022
Artykuły

Zima w górach - praktyczny poradnik

 

O czym warto pamiętać, wybierając się na zimowy trekking? W co się ubrać? Jak spakować plecak? W jaki sprzęt zimowy się wyposażyć? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik dla wszystkich początkujących amatorów zimowych wędrówek.

 

Jeśli naszła Was ochota na rozszerzenie swojego portfolio trekkingowego o wędrówki w warunkach zimowych, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie. Co przede wszystkim zimą w górach jest najważniejsze? Odpowiedź jest całkiem prosta, ale też nieoczywista, najważniejszy jest zdrowy rozsądek, liczenie sił na zamiary i dawka pokory wobec sił przyrody. Nawet jeśli jesteś wytrawnym piechurem, zima w górach może Cię zaskoczyć, dni o tej porze roku są krótkie, można liczyć na maksymalnie 10 jasnych godzin. Warunki pogodowe mogą się diametralnie i szybko zmieniać.

Już przy wietrze o sile 15-25 km/h odczuwalna temperatura powietrza spada o 10° C a im wyżej w górę, tym zimniej, 0,6°C na każde 100 m. Szlaki, które znasz z letnich czy jesiennych wędrówek zimą mogą być zamknięte a ich oznaczenie inne od tego, do którego przywykłeś. Kopny śnieg znacznie wydłuża przejście zaplanowanej trasy, a oblodzona nawierzchnia może całkowicie je uniemożliwić. Nawet w niższych pasmach górskich jak Beskidy czy Karkonosze występuje duże zagrożenie lawinowe.

   

 

Jak przygotować się do zimowego trekkingu?

 Dobrze zaplanuj trasę, wykorzystaj do tego mapy, przewodniki, grupy i funpage w mediach społecznościowych.

 Sprawdź prognozę pogody na stronie IMGW.

 Wyrusz na trasę najwcześniej jak to możliwe, zima dni są krótkie i po zmroku łatwo zgubić szlak.

 Sprawdź które szlaki są otwarte zimą i jaki jest ich poziom trudności, np. informację o szlakach karkonoskich znajdziesz na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego, w tym rejonie szlaki otwarte są tylko od świtu do zmierzchu.

 Trasę dostosuj do możliwości fizycznych wszystkich uczestników.

 Zadbaj o odpowiedni sprzęt. Zawsze miej ze sobą  kije trekkingowe z dużymi talerzami. Jeśli na trasie może leżeć świeży śnieg, zaopatrz się w rakiety śnieżne, jeśli opadów nie było od dłuższego czasu, szlak najprawdopodobniej będzie śliski, wtedy przydadzą się raki. W bardziej stromy terenie przydatny może być czekan.

 Bądź przygotowany na zmienne warunki pogodowe, pomoże Ci w tym warstwowy system ubioru.

 Zainstaluj aplikację RATUNEKi zapisz numery telefonu do służb ratunkowych GOPR/ TOPR, 985 i 601 100 300.

 Zorientuj się, jak w danym regionie wygląda system ratunkowy, np.: na Słowacji ratowany turysta ponosi koszt akcji, dlatego warto mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne. 

 Unikaj samotnych wypraw.

   

 

Wiesz już, jakie są podstawy planowania zimowych wędrówek, co zatem zabrać ze sobą na wyjście  góry?

 

 Plecak turystyczny 20-40 l z pasem biodrowym

 mapa i kompas

 sprzęt dostosowany do warunków na trasie (kije z dużymi talerzami, rakiety, raki, czekan)

 ciepłą herbatę w termosie, unikaj alkoholu, który pozornie rozgrzewa, ale przede wszystkim osłabia organizm, postaw na naturalne rozgrzewacze jak imbir czy cynamon

 wysokoenergetyczne przekąski – gorzka czekolada, batony proteinowe, bakalie, orzechy

 podstawową apteczkę, wyposażoną w leki, które przyjmujesz na stałe oraz krem z filtrem SPV 50

 koc ratunkowy NRC

 latarka czołówka (trzymaj ją w wewnętrznej kieszeni, aby chronić baterię przed rozładowaniem)

 telefon + powerbank (trzymaj telefon w wewnętrznej kieszeni, aby chronić baterię przed rozładowaniem)

 zapasowe rękawiczki i skarpetki

 na całą grupę przyda się jedna maszynka gazowa i menażka

    

Plecak spakowany, przejdźmy zatem do ubioru. Jak już wspominaliśmy najlepszy jest warstwowy system ubioru na tzw: „cebulkę”. Dzięki warstwom możemy łatwo regulować grubość ubioru w zależności od warunków pogodowych i trasy.

 

Jak ubrać się na zimowy trekking?

 warstwa pierwsza – bielizna termoaktywna / koszulka + legginsy + skarpety /, może być syntetyczna, lecz w ostatnich latach widzimy powrót włókien z wełny merino, wełna jest antybakteryjna, w związku z tym można ja nosić parę dni z rzędu, jest też cieplejsza niż poliester. Na rynku można znaleźć nowoczesne mieszanki włókien: merino + poliester. Bezwzględnie unikaj bawełny, która nie odprowadza wilgoci, co prowadzi do wyziębienia organizmu

 warstwa druga – cienka bluza polarowa

 warstwa trzecia – grubszy polar/ sweter/ sweter puchowy / softschell

 warstwa czwarta – kurtka techniczna z wodoodpornej, oddychającej  membrany typu gora-tex, spodnie techniczne z wodoodpornej, oddychającej membrany typu gora-tex

• rozchodzone wodoodporne wysokie buty (zarówno otarcia jak i i przecieki prowadzą do odmrożeń)

stuptuty (uchronią przed wpadającym do butów śniegiem)

 rękawice polarowe / softschell

 rękawice z membraną

 komin

 czapka

 gogle (chronią oczy zarówno w czasie śnieżycy jak i mocnego słońca)

 

Podsumowując, przed wyruszeniem na zimowy szlak dobrze zaplanuj trasę, sprawdź pogodę, mierz siły na zamiary, nie szarżuj, znajdź dobrego kompana, nie bój się prosić o pomoc. Pamiętając o tych paru zasadach, zimowy trekking będzie wspaniałą przygodą. Jeśli przed pierwszą wyprawą czujesz, że potrzebujesz małej rozgrzewki, zapraszamy na Aktywny kurs turystyki zimowej w Karkonoszach, który od tego roku będzie odbywał się cyklicznie kilka razy w sezonie. Do zobaczenia na szlaku!

 

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje