Zorientowani od 2013 roku

Aktualności - Najpiękniejsze plaże Europy

Najpiękniejsze plaże Europy

14.06.2019
Artykuły

Wakacje nadal dla większości osób kojarzą się z odpoczynkiem na piaszczystej plaży, opalaniem i korzystaniem z ciepłego morza. I nawet jeśli jesteś wielbicielem aktywnego wypoczynku, a siedzenie w jednym miejscu nudzi Cię po 10 minutach, na pewno po całym dniu warto zregenrować siły właśnie na wybrzeżu. Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najpiękniejsze plaże w Europie. 

1. Zlatni Rat (Chorwacja)

Ta najpopularniejsza chorwacka plaża w wolnym tłumaczeniu oznacza "zloty róg" i znajduje się na wyspie Brac, w samym centrum miasta Bol. Jak w każdym miejscu chorwackiego wybrzeża woda jest tutaj krystalicznie czysta i ma piękny turkusowy kolor. Co ciekawe, sam kształt tej żwirowej plaży zmienia się w zależności od kierunku wiatru i co za tym idzie - fal. Jest to też jedyna plaża na świecie położona prostopadle do wybrzeża. Niewątpliwie Chorwacja ma się czym chwalić!

zlatni rat chorwacja

2. Elafonisos (Grecja)

Nazywana Karaibami Grecji - przepiękna plaża położona na wyspie o tej samej nazwie zachwyca przede wszystkim niecodziennym kolorem piasku - różowym. Co prawda jest go coraz mniej (z uwagi na ilość turystów), jednak nadal prezentuje się niesamowicie. Najlepiej wybrać się tutaj poza sezonem, kiedy odwiedzających jest mniej i można spokojnie przechadzać się po wydmach, ciepłym piasku i korzystać ze szmaragdowej wody.

elafonisos

3. Benagil, Algavre (Portugalia)

Wybrzeże Algavre słynie z pięknych plaż i malowniczych zakątków, jednak plaża w grocie Benagil jest najbardziej niesamowitą z nich. Swój wygląd zawdzięcza erozji, która utworzyła nad głowami turystów swego rodzaju "kopułę", tworząc tym samym bajeczny widok. Można tam dopłynąć kajakiem czy jeśli ktoś woli - wpław. Jedno jest pewne - warto!

algavre

4. Navagio (Grecja)

Jedna z najsłynniejszych plaż w Grecji (wyspa Zakynthos), swoją sławę zyskała nie tylko dzięki cudownemu otoczeniu wapiennych białych klifów czy złotemu piaskowi. Znana jest przede wszystkim z wraku statku, który leży tuż nad brzegiem morza. Ta największa atrakcja regionu to rzekomo pozostałość po przemytnikach z Turcji. Na razie jest zamknięta do odwołania, odkąd we wrześniu 2018 runął fragment otaczających plażę skał. Pozostaje trzymać kciuki za szybkie otwarcie!

navagio

5. Vik Beach (Islandia)

Przenosimy się w mniej wakacyjny kierunek - Islandię. Vik jest najprawdopodobniej najpopularniejszą plażą z czarnym piaskiem na świecie. Należy uważać na kąpiel w tym miejscu - wody są bardzo wzburzone. Dla wszystkich zimnolubnych jest to propozycja warta rozważenia.

vik

6. Sandwood Bay (Szkocja)

Wielka Brytania także może pochwalić się pięknymi plażami - jedną z nich jest Zatoka Sandwood w Szkocji. Podobnie jak na greckiej Elafonisos znajdziemy tu rzadki różowy piasek, ale również cały czas podmywane przez Ocean Atlantycki klify. Dotarcie do plaży nie należy do najprostszych - należy przejść ok. 6 km ścieżką pośród wrzosowisk i niejednokrotnie terenów podmokłych. Cóż, widok rekompensuje wszystko!

sandwood

7. As Catedrais (Hiszpania)

W wolnym tłumaczeniu "plaża katedr" znajduje się na północnym wybrzeżu Hiszpanii nad Zatoką Biskajską. Górują nad nią ogromne łuki skalne osiągające wysokość nawet 30 metrów. Przypominają one gotyckie katedry - stąd wzięła się nazwa plaży. Natura robi tu swoje - eroduje skały przy wybrzeżu tworząc jaskinie, groty czy małe zatoczki. Niesamowity klimat tworzy również piaszczysta plaża i różnorodne gatunki zwierząt skrywające się między skałami.

as catedrais

8. Plaża Kampen (Sylt, Niemcy)

O tym miejscu mogliście nie słyszeć, bo najczęściej wypoczywają tu bardzo zamożni Niemcy. Samo otoczenie przypomina polskie wybrzeże, pełne wydm, wysokich traw i sypkiego piasku. Długa na 40 kilometrów plaża po zachodniej części wyspy słynie z charakterystycznych białych wiklinowych koszy, które idealnie zasłaniając przed wiejącym wiatrem, przy okazji wyglądają estetycznie.

kampen

9. Goloritze (Sardynia)

Położona na Sardynii, w pobliżu miasteczka Baunei plaża to jedyna płatna plaża w naszym zestawieniu (ok. 6 euro płatne przy jedynym wejściu) i kolejna, do której trzeba dojść kilka kilometrów (ok. 4 km). Powstała 55 lat temu poprzez osunięcie się skał i od tego czasu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nad całą zatoką góruje Aguglia di Cala Goloritze, ogromna iglica (143 m), na którą od wielu lat wspinają się śmiałkowie.

goloritze

10. El Golfo (Hiszpania)

Niezwykła plaża na wyspie Lanzarote nie jest typowym miejscem do wielogodzinnego opalania się. Polecamy jednak zajrzeć tutaj, by zobaczyć ten magiczny krajobraz - kolejną czarną plażę w naszym zestawieniu. Swój kolor zawdzięcza lawie z pobliskiego wulkanu. Podczas wschodu słońca piasek mieni się tysiącem kolorów - bajka!

el golfo

Zdjęcie

Komentarze

  • Andaluzjazwiedzanie.pl 10.02.2021 23:09

    Świetne zestawienie najpiękniejszych plaż w Europie, choć jest ich tyle że selekcja musiała być trudna. Każdy kraj ma swoje perełki, w Andaluzji, najpopularniejszym kierunku turystycznym Hiszpanii są setki plaż i tysiące kilometrów wybrzeża skąpanego w słońcu cały rok. Po więcej zapraszam tutaj: http://andaluzjazwiedzanie.pl/plaze-w-andaluzji/

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje