Aktualności - Czym kusi Madera?

Czym kusi Madera?

23.01.2019
Artykuły

Madera to portugalski archipelag na Oceanie Atlantyckim. Nazwę Madera nosi też największa jego wyspa ze stolicą Funchal położoną na południowym wybrzeżu. Żeby na nią dolecieć z Lizbony musicie pokonać około tysiąca kilometrów – to około półtorej godziny lotu samolotem. Kiedy już tam wylądujecie i staniecie na ziemi przyjrzyjcie się jej uważnie. Pewnie tego nie zauważycie na lotnisku, ale później już na pewno, Madera to szczyt jednego z najwyższych wulkanów świata.  Robi wrażenie, prawda?

Unikalne miejsce

To właśnie ta unikalność przyciąga turystów na Maderę – odkrytą w 1418 roku przez portugalskiego podróżnika Joao Goncalves Zarco. Dla Polaków wycieczki na tę wyspę organizuje Zorientowani Travel Club, który dobiera wyjątkowe atrakcje dla swoich klientów na całym świecie. Na Maderze zachwycić nas może bogactwo przyrody (większość terenów wyspy to obszary chronione, a lasy wawrzynowe trafiły nawet na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO) i wspaniałe atrakcje turystyczne. Do tego jest tam bardzo bezpiecznie – archipelag jest w zasadzie wolny od przestępczości, nie odnotowuje się tutaj żadnych występków. Madera nazywana jest wyspą wiecznej wiosny ze względu na łagodny klimat. Aura zmienia się tam nieznacznie w ciągu roku. Średnia temperatura w lecie wynosi około 26 stopni Celsjusza, a w zimie około 20 st. C.

Góry Madery

Pieszo czy samochodem?

Wspaniałe widoki Madery możecie poznać wybierając się na wyprawę trekkingową. Dobrze jest ruszyć ze schroniska górskiego pod szczytem Pico do Juncal (1800 metrów nad poziomem morza). A później we wspaniałą podróż do najwyższego na Maderze Pico Ruivo (1862 m. n.p.m.) i dalej przez przełęcz Encumeada, płaskowyż z robiącym wrażenie pejzażem wiatraków – tak zwany Campo Grande, lasy eukaliptusów i bambusa aż na plażę w Ribera.  - Wrażenia z takiej wyprawy pozostaną w nas na wiele, wiele tygodni i będą okazją do licznych opowieści. I nie chodzi tylko o atrakcyjne krajobrazy, ale także o lokalną kuchnię, którą bardzo chwalą sobie przybysze z Europy – opowiada Rafał Kubik przedstawiciel Zorientowani Travel Club.

Ci, którzy nie przepadają za pieszymi wędrówkami mogą się wybrać na zwiedzanie wyspy wynajętym samochodem. To także często wybierany sposób podróżowania po wyspie. Drogi na Maderze nie jednego przyprawiły o szybsze bicie serca i oszołomienie: w górę i w dół, kaskadami, tunelami, wśród wspaniałych krajobrazów. Tak jest chociażby na wiodącej wzdłuż oceanu starej, jednokierunkowej drodze 101 łączącej Porto Moniz z Ponta Delgade. Ci, którzy przejechali tę trasę, odwiedzając między innymi wspaniały wodospad Véu da Noiva w Seixal czy tajemniczą Kaplicę Calhau w São Vicente, mówią, że to jedna z najpiękniejszych dróg na świecie.

Atrakcje Madery

Atrakcje stolicy

Obowiązkowe jest także zwiedzenie stolicy Madery – Funchal. Mieszka tam około 100 tysięcy ludzi, to jest 1/3 wszystkich mieszkańców wyspy. Miasto zaskoczy Was liczbą miejsc, które warto odwiedzić. Chociażby XIX wieczny Teatr Miejski Baltazar Dias, miejski ogród, gdzie znajdziecie rośliny ze wszystkich stron świata, XVI wieczna katedra Se Cathedral, przed którą stoi pomnik Jana Pawła II, Fábrica de Santo António, w której od  ponad 100 lat produkuje się tradycyjne maderskie ciastka miodowe oraz Mercado dos Lavradores, słynne targowisko w budynku z 1930 roku, gdzie kupicie mnóstwo świeżych produktów. Warto zobaczyć też Stare Miasto, z tradycyjnymi restauracjami i nocnymi klubami, przejechać się kolejką linową ze Starego Miasta do Monte oraz wybrać się do przystani, gdzie spacer pozwoli się cieszyć wspaniałą nadmorską atmosferą. Koniecznie zobaczcie tam zabytkowy statek korsarzy, przed którymi kilkaset lat temu często bronili się mieszkańcy Madery. Miłośnicy futbolu powinni koniecznie odwiedzić muzeum słynnego piłkarza Cristiano Ronaldo, rodowitego mieszkańca Madery.

Atrakcje Madery

Piaszczyste plaże i wodne sporty

Wybrzeże Madery to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych – można spróbować nurkowania, windsurfingu oraz nart wodnych. Wielkie wrażenie robią też skaliste klify, z których szczęśliwcom udaje się zobaczyć przez lornetkę delfiny i wieloryby. Koniecznie zobaczcie też rybacką wioską Câmara de Lobos.

Oczywiście będąc na Maderze nie można odpuścić sobie zwiedzenia sąsiedniej, mniejszej wysepki Porto Santo, która oszałamia turystów wspaniałymi, piaszczystymi plażami.  Ciepły piach koralowcowy podobno leczy różne choroby, między innymi reumatyzm. Warto zobaczyć też Pico do Facho - jeden ze szczytów wulkanicznych, na którym palono ogniska żeby ostrzec w przeszłości mieszkańców Madery przed piratami.

Józef Piłsudski na Maderze

Oczywiście będąc w tej części świata nie zapomnijcie o spróbowaniu miejscowych win „Madera”, produkowanych w starych winiarniach – na przykład w Adegas de São Francisco, czyli składzie win świętego Franciszka. Być może w czasie zakrapianego alkoholem wieczoru, ktoś z miejscowych opowie Wam legendę o pobycie na wyspie polskiego króla Władysława III Warneńczyka, cudem rzekomo ocalałego podczas bitwy pod Warną albo historię o leczniczym pobycie Józefa Piłsudskiego w willi Quinta Bettencourt na Maderze w 1930 roku.

Jeżeli chcielibyście się wybrać na Maderę koniecznie zapoznajcie się z ofertą Zorientowanych.

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje