Aktualności - Zadbaj o swoje zdrowie podczas podróży

Zadbaj o swoje zdrowie podczas podróży

08.08.2018
Artykuły

„Nigdy nie wahaj się pojechać daleko, za morza, granice, przemierzaj kraje, obalaj przesądy”, mówił pisarz Amin Maalouf. Jednak dalekie wyjazdy wymagają odpowiedniego przygotowania, dzięki któremu w naszej pamięci zapiszą się najpiękniejsze wspomnienia.

Dalekie podróże od zawsze wzbudzały ogromne zainteresowanie. Fascynuje nas to, co nowe i inne. Różnice językowe, kulturowe, obyczajowe sprawiają, że wyjazd bogaci nas w nowe doświadczenia  i emocje oraz poszerza dotychczasową wiedzę. Coraz częściej wybieramy inne niż Europa kontynenty. Tajlandia, Meksyk, Malediwy, Kenia, Chiny czy Kuba – ostatnio coraz częściej podróżujemy właśnie do tych egzotycznych miejsc. Jednak dalekie podróże niosą ze sobą także duże ryzyko.

1. Tropikalne choroby

Saszele, Malediwy czy Bali i inne tropikalne wyspy zdecydowanie mają niesamowity urok. Lazurowa woda, błękitne niebo, oryginalne domki z liści palmowych sprawiają, że miejsca te przez wielu oceniane są jako rajskie. Jednak ze względu na panujący tam klimat często choruje się na tropikalne choroby. Do najczęstszych zalicza się: malarię, filariozę, dengę, leiszmanioza, czy żółtą gorączkę, które przenoszone są przez komary. Większość tych chorób występuje w krajach Ameryki Środkowej i Południowej.

Malaria jest choroba pasożytniczą, która możemy się zarazić nie tylko przez moskity, lecz także podczas przetaczania krwi lub zanieczyszczone strzykawki i inne narzędzia medyczne. Febra atakuje układy pokarmowy, nerwowy i oddechowy. Objawami są nawracające wysokie gorączki.

Z kolei filarioza przyczynia się do kłopotów z układem limfatycznym. Dochodzi do zwolnienia przepływu limfy w naczyniach krwionośnych. Bakteryjne zapalenie naczyń chłodnych prowadzi do  stopniowego niszczenia naczyń limfatycznych i wysokiej gorączki.

Zarażenie dengą jest o tyle niebezpieczne, że choroba w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Mogą pojawić się objawy w postaci wysypki oraz kłopoty z drogami oddechowymi.

Komary przenoszą pasożyty wywołując bardzo niebezpieczną leiszmaniozę, która na początku  objawia się grudką na ciele o średnicy 2cm. Później dochodzi do owrzodzenia okolic błon śluzowych, uszkodzeń tkanek nosa, warg, krtani.

Z kolei zażółcona skóra, nudności, osłabienie, dreszcze, zapalenie spojówek świadczą o zarażeniu żółtą gorączką. To także przenoszona przez komary choroba, która może doprowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby, a także krwawienia z układu pokarmowego.

Chorób tropikalnych jest o wiele więcej. Są one bardzo groźne, ponieważ mogą zagrażać naszemu życiu. Jeśli nie jesteśmy zaszczepieni lub nie przyjęliśmy profilaktycznych leków wystarczy jedynie ukąszenie zarażonego komora, aby zachorować.

2. Udar cieplny i oparzenia słoneczne

Jak wiemy, tropikalny klimat niestety nie służy większości z nas. Jesteśmy przyzwyczajeni do pogody w Polsce, której temperatura nie przekracza 40 stopni, z tego względu ciężej jest nam się zaaklimatyzować w egzotycznym miejscu. Wielu turystów z powodu zbyt długiego przebywania na Słońcu dostaje udaru cieplnego. Powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że także nasza skóra nie jest przyzwyczajona do tak silnego działania promieni słonecznych. Dlatego wielu z nas, nawet pomimo stosowania filtrów zmaga się z silnym poparzeniem skóry. Niekiedy bywa i tak, że poparzenie jest tak poważne, że trzeba niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej.

Nie ryzykuj podróżowania bez szczepień i ubezpieczenia turystycznego

Chociaż odległa podróż może być fascynująca i pełna przygód, to jednak bez odpowiedniego przygotowania jesteśmy narażeni na poważne choroby. Rodzaj szczepienia zależy od miejsca, które wybieramy na naszą podróż. Jednak niezależnie od destynacji i długości wyjazdu powinniśmy zawsze pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Wcale nie musimy zachorować na tropikalną chorobę, dostać udaru cieplnego czy poparzyć skórę Słońcem. Możemy zatruć się posiłkiem, skręcić nogę podczas wycieczki lub poślizgnąć się na schodach. Wtedy niezwłocznie będziemy musieli skorzystać z porady lekarskiej, a może nawet udać się do szpitala czy skorzystać z transportu medycznego. Obecnie firmy ubezpieczeniowe oferują dla klientów różnorodne i bogate oferty polisy turystycznej, także dla rodzin.

Uczyń swoją podróż niezapomnianą i wyjątkową. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie do wyjazdu to kluczowa sprawa, która zapewni Ci spokój i komfort na czas urlopu.

Artykuł powstał we współpracy z naszym zufanym partnerem od ubezpieczeń turystycznych - Signal Iduna Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl