Aktualności - Top 10 niezwykłych miejsc na Wyspach Owczych

Top 10 niezwykłych miejsc na Wyspach Owczych

22.06.2017
Artykuły

Niczym nieskrępowana przyroda, ogromne przestrzenie wypełnione wiatrem i małe domki, których dachy porasta trawa. To Wyspy Owcze należące do Danii. Jeśli nie przepadacie za upałami i wolicie zdecydowanie trochę chłodniejszą aurę polecamy wyprawę do tego kraju. Zamieszkują go Farerowie - lud pochodzenia normandzkiego w liczbie ponad 48 tys. Co ciekawe mieszkańców wysp jest mniej niż owiec. Z tymi zwierzętami związana jest jednostka powierzchni zwana mørk. Jeden mørk pozwala na wykarmienie 32 owiec.

Co warto zobaczyć na Wyspach Owczych:

Mykines

To wyspa, na której znajduje się tylko jedna wioska. To doskonałe miejsce dla miłośników trekkingów i fauny. Wszystko dlatego, że na Mykines można zobaczyć dużą kolonię maskonurów oraz innych ptaków morskich.

Torshavn

To miasto stołeczne. Niezwykle ciekawa jest starówka - Tinganes – z drewnianymi budowlami krytymi trawą. Tutaj skosztujecie również prawdziwej farerskiej kuchni, czyli mięsa wielorybów, owczej głowy, suszonych ryb czy dorszowych języków. Warto również kupić sweter z dużą zawartością lanoliny.

Kirkjubour

To wioska, która w czasach średniowiecznych miała bardzo duże znaczenie – tutaj mieściła się siedziba biskupstwa. Obecnie można zwiedzić kościół św. Olafa z XII wieku oraz ruiny gotyckiej katedry św. Magnusa. Dodatkową atrakcją są farerskie kościoły z ciężkimi okiennicami oraz trawiastymi dachami.

Klasksvik

To drugie pod względem wielkości miasto na Wyspach Owczych. Największym jego atutem jest piękna położenie: pomiędzy górami i nad wodą.

Klify Vestamny

Znajdują się na wyspie Streymoy. Najlepiej obserwować je z perspektywy łodzi. Olbrzymie klify, ocean o intensywnej barwie i tysiące ptaków – to musi robić wrażenie.

Nólsoy

Wyspa znana jest z największej na świecie koloni nawałników. Tutaj znajduje się także jedyna osada o nazwie Nolsoy oraz latarnia morska z XVIII wieku.

Hestur

Cechą charakterystyczną tej wyspy jest dość duża kolonia nurzyków, które skolonizowały zachodnią, skalistą część wyspy.

Jezioro Sorvágsvatn

To największe jezioro całego kraju. Położone jest na wyspie Vagar. Swoją powierzchnią zajmuje obszar 3,56 km². W jego okolicy można zobaczyć 45-metrowy wodospad Bosdalafossur.

Gásadalur

Wioska, którą zamieszkuje tylko kilkunastu stałych mieszkańców. Zasłynęła z tego, że klify porośnięte trawą, które usytuowane są w niewielkim oddaleniu od osady, znalazły się na znaczku pocztowym.

Gjógv

To wieś licząca sobie ponad 400 lat. Usytuowana jest na krańcu wyspy Eysturoy. Jej nazwa tłumaczona jest jako „wąwóz” i nawiązuje do rozpadliny wypełnionej wodą morską, która znajduje się nieopodal osady.

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje