Aktualności - Najciekawsze nekropolie świata

Najciekawsze nekropolie świata

08.04.2017
Artykuły

Niektóre z nich przypominają prawdziwe dzieła sztuki. Ciągną się wzdłuż starych alejek i każdemu przybyłemu opowiadają swoją historię. Inne w trochę żartobliwy sposób odnoszą się do śmierci, jakby chciały przypomnieć, że nie jest ona końcem wszystkiego. Zapraszamy w podróż po niezwykłych cmentarzach świata z jeszcze bardziej zachwycającymi nagrobkami.

Necropolis Cristobal Colón (Cmentarz Krzysztofa Kolumba)

To jedna z największych nekropolii świata. Zajmuje obszar 56 ha i w 53 tys. grobów spoczywa ponad 2 mln ludzi. Budowę cmentarza rozpoczęto ok. 1860 roku, a pracami kierował młody architekt Calixto de Loira y Cardosa. Nekropolia robi niesamowite wrażenie. Cała spowita jest w bieli, gdyż wszystkie nagrobki i posągi wykonane są z białych materiałów. Podczas spaceru nie można oderwać wzroku od mauzoleów wzorowanych na greckich świątyniach, neogotyckich kaplic, kolumn, misternie wykonanych figur aniołów, kobiet chowających głowy w kapturach czy dzieci. Każdy z tych nagrobków ma swoją historię. Każdy opowiadał o stracie jaka dotknęła rodzinę zmarłego.

Cmentarz Staglieno

Zamyślony anioł, sternik własnej łodzi czy kobieta w tańcu ze śmiercią. To tylko niektóre rzeźby jakie można zobaczyć na cmentarzu Staglieno we włoskiej Genui. Nekropolia ta, zajmująca obszar 160 hektarów, założona została w 1851 roku. Na odwiedzających duże wrażenie robią majestatyczne pomniki oraz monumentalne kaplice grobowe w neoklasycystycznym stylu. Tutaj czas już dawno się zatrzymał, a rzeźby zatroskanych rodziców i rozmodlonych starców trwają wiecznie.

Nekropolia Père-Lachaise w Paryżu

To punkt obowiązkowy podczas wizyty w stolicy Francji. To tutaj spoczywa Fryderyk Chopin, Jim Morrison, Honoriusz Balzac czy para kochanków z XII wieku – Abelard i Heloiza. Cmentarza założony został w 1804 roku w ogrodach, które przylegały do willi Mont-Louis. Budynek król Ludwik XIV podarował swojemu spowiednikowi jezuicie - François de Lachaise. Obecnie pochowanych jest tu ponad 300 tys. osób, a niektóre nagrobki to prawdziwe dzieła sztuki baroku, secesji czy neogotyku. Wszystko za sprawą tego, że w poprzednich wiekach bardzo popularną praktyką było samodzielne projektowanie miejsca swojego pochówku.

Wesoły cmenatrz w Rumunii

Na północy Rumunii (niedaleko granicy z Ukrainą) w miejscowości Săpânţa znajduje się niezwykły cmentarz. Wszystko zaczęło się w 1935 roku kiedy młody rzeźbiarz Stan Ioan Pătraş wykonał kolorowy nagrobek z ironicznym, rymowanym napisem. Pomysł tak bardzo spodobał się mieszkańcom, że mężczyzna w swoim życiu zrobił prawie 700 nagrobków. Tablice malowane są na różne kolory. Każdy ma swoje znaczenie: czerwony - pasja, zielony - życie, czarny - śmierć, żółty - płodność. Jednak zdecydowanym królem barw jest charakterystyczny odcień niebieskiego. Poszczególne tablice doskonale odzwierciedlają zmarłą osobę. Pokazują kim była za życia, jak zmarła, czym się zajmowała. Przechadzając się po cmentarzu możemy natrafić na groby pasterzy, nauczycieli, wojskowych, dzieci, gospodyń domowych czy górników.

Nekropolia w La Paz

Bardzo ciekawy zwyczaj panuje na boliwijskim cmentarzu w La Paz. Otóż listopada zapełnia się on całymi rodzinami ubranymi w kolorowe, odświętne stroje. W dłoniach trzymają przyozdobione kwiatami czaszki swoich bliskich. Dia de Los Natitas można uznać za rozpoczęte! Boliwijczycy wierzą, że w czaszkach mieszkają dusze przodków. Jeżeli są dobrze traktowane przynoszą swoim krewnym dobrobyt, szczęście, wszelką pomyślność czy miłość. Natomiast jeśli czaszce nie okazuje się należytego szacunku może zesłać nieszczęścia oraz spowodować rozpad rodziny. Mieszkańcy Boliwii czaszki swoich zmarłych przechowują w domach (niektórym nawet towarzyszą w pracy). Raz w roku przynoszone są na cmentarz. Aby oddać cześć zmarłemu jego czaszkę przyozdabia się wiankami, kapeluszami, okularami. Do pomalowanych ust koniecznie należy włożyć papierosy, które zapewniają spokój i wytchnienie. Nie może się także obejść bez liści koki mającymi pomóc w przejściu między światem żywych i umarłych.

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje