Aktualności - Zanim wyruszysz w góry

Zanim wyruszysz w góry

28.09.2016
Artykuły

Nikt nie powiedział, że udane wakacje to od razu konieczność wykupienia zagranicznej wycieczki. Także na terenie naszego kraju możemy liczyć na szereg atrakcji turystycznych. Do wyboru mamy takie kierunki wyjazdowe jak chociażby Tatry, Bieszczady, Mazury czy całe wybrzeże. Ważne jednak, aby do każdej wyprawy podejść z rozsądkiem. Priorytet staje się zatem odpowiedni sprzęt turystyczny.

Zanim wyruszysz w góry

Turystyka górska to jeden z popularniejszych sposobów na spędzanie w pełni aktywnych wakacji. Warto jednak pamiętać, aby do takiego wyjazdu przygotować się logistycznie. Na naszej liście rzeczy absolutnie niezbędnych powinien znaleźć się specjalistyczny sprzęt turystyczny. Mowa tu między innymi o odpowiedniej odzieży. Warunki pogodowe w górach są wyjątkowo zmienne, dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Przygotowując się zatem na pieszą wędrówkę po górach powinniśmy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w sprawdzone i wygodne obuwie trekkingowe. W naszym plecaku powinny znaleźć się także takie rzeczy jak mapa, turystyczna apteczka, gps czy latarka. Wybór sprzętu uzależniony jest także od pory roku, w jakiej planujemy zorganizować wyjazd. Zimą warunki w górach są trudne, dlatego nie jest to przygoda dla amatorów. Wówczas na taką wędrówkę warto zabrać ze sobą także ogrzewacze i termosy, które pozwolą utrzymać stabilną temperaturę ciała. Wszystko, to co pomoże bezpiecznie pokonać wyznaczona trasę.

Przygoda pod namiotem

Zaplanowanie ekwipunku na biwak może się okazać dość kłopotliwym zadaniem. Jednak niezbędny sprzęt turystyczny to przede wszystkim nieprzemakalny namiot, śpiwór czy karimata. Schronienie na polu namiotowym jest bowiem priorytetem, o który każdy turysta powinien się zatroszczyć. Jednocześnie wśród campingowych niezbędników powinny znaleźć się także inne przedmioty. A mianowicie scyzoryk wielofunkcyjny, latarka, apteczka, grill turystyczny, artykułu higieniczne oraz oddychająca odzież.

Sprzęt na survival

Czym właściwie jest survial? Otóż jest to umiejętność radzenia sobie w trudnych a wręcz kryzysowych sytuacjach. Wyspecjalizowany sprzęt turystyczny i umiejętność jego obsługi mogą okazać się niezbędne podczas prawdziwej przygody na łonie natury. Podstawowym elementem wyposażenia survivalowego są przede wszystkim produkty pomagające przenosić wodę. Mowa tu między innymi o różnego rodzaju menażkach. Jeśli zależy nam na przetrwaniu w trudnych warunkach przyrody, to powinniśmy pomyśleć także o wybraniu odpowiedniego krzesiwa, które pozwoli rozpalić nam ogień. W tak trudnych warunkach przydają się także takie sprzęty jak karimata, moskitiera, żywność liofilizowana czy kompas.

Bez plecaka ani rusz

Przygotowując się na górską wędrówkę, spływ kajakowy czy biwak zawsze powinniśmy zabrać ze sobą przynajmniej podstawowy sprzęt turystyczny. Takim niezbędnym wyposażeniem każdego miłośnika aktywnego wypoczynku jest oczywiście plecak. Jakie właściwości powinien on posiadać? Otóż plecaki turystyczne powinny charakteryzować się takimi elementami jak wentylowane plecy, skokowa regulacja pasa biodrowego, uchwyty na przykład na kije trekkingowe czy pokrowiec przeciwdeszczowy. Dodatkowe czynniki godne uwagi to także materiał, pojemność oraz waga, które powinny być dostosowane do kierunku naszej wyprawy oraz naszej postury ciała i kondycji fizycznej.
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl