Aktualności - Kiedy cała Japonia spogląda na kwitnące wiśnie

Kiedy cała Japonia spogląda na kwitnące wiśnie

29.03.2016
Artykuły

Przychodzi taki moment w roku, gdy Japonia maluje się w różowych barwach, a w powietrzu wyczuwa się cudowne podekscytowanie.

Kiedy zimowe miesiące odchodzą już w zapomnienie nastaje okres cudownego wyczekiwania. Japończycy z coraz większym rozemocjonowaniem zerkają na okoliczne wiśniowe drzewa, a podróżnicy chętniej przybywają do Japonii wiosenną porą. A cała magia tego okresu tkwi w tym, że tak naprawdę nigdy nie można mieć do końca pewności, kiedy drzewa zaprezentują się w swoim całym różowawym majestacie.

Mistyczny kwiat

Sakura (kwiat wiśni) w kulturze japońskiej urosła do rangi jednego z ważniejszych symboli. Delikatne i kruche płatki, które nikną wraz z podmuchem pierwszego wiatru, uchodzą za metaforę życia. Ludzka egzystencja, choć obfituje w piękne momenty, jest ulotna i krucha. Stanowi jedynie pewną tymczasowość.

Podczas II wojny światowej japońscy lotnicy, przed podjęciem samobójczej misji, malowali kwiaty wiśni na swoich samolotach. Ten rytuał pozwalał wierzyć, że polegli piloci odrodzą się właśnie pod postacią wiśniowych kwiatów. Ozdoby z przedstawieniem tych roślin niezmiernie często wpinają we włosy gejsze. Finezyjne płatki zdobią przedmioty codziennego użytku; od talerzyków po kimona. Kwiaty wiśni zapisały się na wieczność w poezji. Artyści sławili piękno tych szczególnych roślin. I co ciekawe Sakura to popularne imię nadawane dziewczynkom.

Za wiśniowym frontem

Cały proces rozkwitania wiśni uzależniony jest od kilku czynników. Oczywiście największe znaczenie mają tutaj warunki atmosferyczne oraz położenie geograficzne. Sakura zensen, czyli wiśniowy front przesuwa się w kierunku północnym. Na Okinawie, gdzie panuje klimat subtropikalny kwitnące drzewa można podziwiać już w styczniu. Tymczasem na wyspie Hokkaido, która jest najzimniejszym regionem Japonii, różowe kwiaty pojawiają się dopiero w maju. Każdego roku mieszkańcy z podekscytowaniem śledzą specjalne prognozy pogody i planują swój urlop zgodnie z ich przewidywaniami. Rzecz jasna ze sprawdzalnością bywa różnie. Ciepła oraz słoneczna aura może znacznie przyspieszyć proces kwitnienia. A nasilony wiatr czy intensywny deszcz powoduje, że płatki opadną szybciej. Należy wiedzieć, że drzewa kwitną w różnym tempie. Za początek tego procesu uznaje się moment, kiedy na gałęziach rozwinie się co najmniej pięć kwiatów. Drzewa w całej swojej okazałości prezentują się tydzień po ukazaniu się pierwszych płatków. Natomiast już w kolejnym tygodniu zaczynają przekwitać.

Prognoza dla Japonii

Firma meteorologiczna Weather News, posiadająca swoją siedzibę w Chibie na wyspie Honsiu, już 18 lutego przedstawiła wiśniową prognozę pogody. Biorąc pod uwagę łagodną zimę we wschodniej oraz północnej Japonii, sakurę na tym obszarze będzie można obserwować wcześniej niż w poprzednich latach. Już 21 marca drzewa obsypią się kwiatami w okolicach tokijskiego chramu Yasukuni (szintoistyczne miejsce kultu). Oznacza to, że stolica Japonii pierwszy raz od ośmiu lat zainicjuje kwitnienie wiśni. Następnie wiśniowy front powędruje w kierunku ogrodu Sankeien położonego w Jokohamie oraz parku Nishi umiejscowionego w Fukuoce (portowe miasto na wyspie Kiusiu). Zachodnia część Japonii zmagała się z dość zmienną pogodą. Drzewa pozostawały w okresie uśpienia zbyt krótko i nie są gotowe na wcześniejsze kwitnienie. W związku z tym mieszkańcy Hiroszimy, Kioto czy Osaki (wszystkie miasta leżą na wyspie Honsiu) mogą podziwiać sakurę na przełomie marca oraz kwietnia. Tymczasem na Hokkaido pąki rozwiną się dopiero po 26 kwietnia.

il. http://mainichi.jp/

Od bieli śniegu po odcienie zieleni

W Japonii wiśniowe drzewa można spotkać właściwie w każdym parku. Czasami rosną samotnie na skwerach a innym razem tworzą prawdziwe wielotysięczne skupiska. Japończycy rozróżniają ich ponad 100 gatunków. Między sobą różnią się zabarwieniem płatków. Do tych najbardziej popularnych zaliczane są białe, a także te w odcieniach jasnego różu.

Uważni obserwatorzy mogą dostrzec kwiaty nieco ciemniejsze, a nawet żółte czy zielone. Są gatunki, których płatki przechodzą prawdziwą metamorfozę i podczas kwitnienia zmieniają barwę. Japońskie wiśnie reprezentowane są przez gatunek Somei Yoshino o białych kwiatach lekko przyprószonych różem. Co ciekawe rozwijają się one szybciej niż liście, więc otulone nimi drzewa wyglądają jak pod śnieżną zasłoną.

Urok hanami

Kiedy już wiśniowe drzewa przejdą swoją metamorfozę Japończycy tłumnie wyruszają do parków, aby podziwiać rozwinięte kwiaty. Zwyczaj ten nosi nazwę hanami. Jego historia sięga VIII wieku, kiedy to cesarze w swojej siedzibie w Kioto organizowali uroczystości łączące oglądanie kwiatów oraz spożywanie sake. Hanami związana jest również z obrzędem, który inauguruje porę sadzenia ryżu. Mieszkańcy składali ofiary u korzeni wiśniowych drzew i rozpoczynali ucztę. Wierzono, że w momencie pojawienia się kwiatów, w drzewo wstępuje bóstwo, które oznajmia porę rozpoczęcia sadzenia ryżu. Miało ono także uchronić uprawy od klęsk żywiołowych, a także zapewnić pomyślne zbiory.

W najpopularniejszych parkach miejsce na hanami należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Zdarza się, że obszary, z których rozpościera się najbardziej spektakularny widok są dodatkowo płatne. Kiedy już odnajdziemy swój kawałek trawy na rozłożenie koca można rozpocząć świętowanie.

W niektórych parkach hanami przybiera postać festiwalu, który potrafi trwać do późnych godzin nocnych (często po zmroku drzewa się podświetlane). Na rozstawionych straganach dostępne są japońskie smakołyki. W podstawowym menu skomponowanym specjalnie na hanami nie może zabraknąć dango, czyli ryżowych kulek. Występują one w kilku wersjach: na słodko, na ostro bądź w obu tych wariantach jednocześnie (goma-dango obtoczone sezamem).

Jednak prawdziwą ekstrawagancją są dango ziemniaczane, z których słynie wyspa Hokkaido. Oczywiście jedzeniu zawsze towarzyszą trunki. Japończycy gustują w sake oraz piwie. To ostatnie sprzedawane jest w masu, czyli drewnianych pudełkach zarezerwowanych do transportu ryżu. Masu są większe niż tradycyjne szklanki, dzięki czemu redukują problem częstego przemieszczania się po kolejną porcję piwa. Podczas hanami, również w sklepach można wyposażyć się w sakurowe przekąski. Niech nikogo nie zdziwi, że nie będą one smakowały niczym owocowe delicje, gdyż cały wiśniowy wkład to jedynie płatki kwiatów bądź różowe opakowanie. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że japońskie drzewa nie owocują. Kiedy tylko ulecą z wiatrem ostatnie płatki cały zapach wiśni znika za horyzontem.

 


Grażyna Woźniczka-Bogucka - współtwórczyni biura podróży Polka Travel, organizującego m.in. wycieczki do JaponiiFascynuje ją kultura iberyjska, iberoamerykańska oraz afrykańska. Swoją pasję i wiedzę przekazuje tworząc do nietuzinkowe i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach programy oraz podróżując z turystami w najbardziej odlegle rejony świata.
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje