Zorientowani od 2013 roku

Aktualności - Weekendowe oblicze wody

Weekendowe oblicze wody

09.02.2016
Artykuły

Kiedy pozostawimy już za sobą wszystkie pracujące dni i zawodowe zobowiązania zaczynamy snuć weekendowe plany. Jak tym razem zagospodarować wolny czas? Gdzie skierować swoje kroki? W jakie miejsce się udać?

Górskie szlaki oraz leśne ścieżki kuszą niedostępnością oraz urastają do miana trekkingowego bądź rowerowego wyzwania. Parki przyciągają biegaczy i wszystkich zwolenników rekreacji na świeżym powietrzu. A może dawka ekstremalnych doznań? Nic prostszego. Spływy kajakowe, pola paintballowe oraz trasy off-roadowe czekają na chętnych.

Bez względu na to jak zdecydujemy się spędzić weekend, w mieście czy na krótkim wyjeździe, każdemu z nas będzie towarzyszyła jedna rzecz – woda. I tutaj pojawia się dylemat. W czym zabrać ze sobą płyn na weekendową eskapadę? Zostać przy sklepowej butelce? A może zainwestować w bidon czy manierkę?

Puste plastikowe butelki, w których sprzedawana jest woda stanowią prawdziwe zagrożenie dla środowiska naturalnego. Pozostawione w lesie bądź parku i niepoddane recyklingowi rozkładają się aż 800 lat. Dodatkowo podczas produkcji PET wydzielane są szkodliwe substancje. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju bidony, manierki czy butelki wielokrotnego użytku.

Bidony

Na rynku dostępny jest szeroki asortyment różnego rodzaju bidonów. Różnią się między sobą materiałem wykonania, pojemnością, kształtem.

Bidony wyprodukowane ze stali nierdzewnej nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia oraz nie wpływają na zmianę smaku wody. Warto wybrać model, do którego produkcji użyto wysokiej jakości stali. Dzięki temu wnętrze z pewnością nie będzie wyłożone dodatkowymi materiałami. Zwykle wyposażone są w wygodny dzióbek do picia bądź stalową nakrętkę, którą można w dowolnej chwili wymienić na inną. I co ważne stalowe bidony są wytrzymałe na uderzenia.

Ciekawym gadżetem są bidony zwijane. Charakteryzują się dużą funkcjonalnością. Po opróżnieniu wystarczy go zwinąć i schować do plecaka bądź kieszeni. Jest lekki i nie zajmuje wiele miejsca. Większość modeli posiada karabińczyk, który umożliwia umocowanie bidonu w dowolnym miejscu, natomiast po opróżnieniu zabezpiecza rulonik przez rozwinięciem. Decydując się na zakup takiego modelu warto wybrać ten wykonany z materiału podlegającemu recyklingowi. Praktycznym dodatkiem będzie również korek z zawieszką uniemożliwiający jej zgubienie.

zdj. vapur.us

Osoby, którym zależy na tym, aby woda utrzymała przez kilka godzin niską temperaturę, powinny wyposażyć się w bidon z wkładem chłodzącym. Taki żelowy, nietoksyczny wkład, przed udaniem się na wyprawę, należy przez co najmniej 4 godziny schładzać w zamrażalniku. Przed zakupem warto upewnić się czy bidon wykonany jest z materiałów bezpiecznych dla zdrowia. Dużym udogodnieniem są chropowate elementy zabezpieczające przed wyślizgnięciem się bidonu oraz dwa typy ustnika. Rurka umożliwia picie bez konieczności przechylania pojemnika, a tradycyjny dzióbek chroni przed wylaniem się płynu.

Butelki

Ciekawą alternatywą dla bidonów mogą być butelki wielokrotnego użytku produkowane przez firmę Lifefactory. Wykonane są ze szkła, które nie jest toksyczne i w całości może zostać poddane recyklingowi. Dodatkowo szkło nie wpływa na zmianę smaku wody oraz nie pozostawia nieprzyjemnego posmaku. Butelkę przed stłuczeniem bądź uszkodzeniem chroni silikonowy rękaw, a funkcjonalna rączka ułatwia przenoszenie. W zależności od modelu produkt posiada słomkę bądź ustnik, który zamykany jest silikonową nakładką. Dodatkowo szeroka szyjka umożliwia dodanie do wody kostek ludu bądź ziół. Butelki można myć w zmywarce.

Manierki

Na weekendowe wojaże oprócz butelek i bidonów można zabrać manierkę turystyczną. Tutaj mamy do wyboru przynajmniej kilka modeli.

Te najbardziej przypominające tradycyjne, wojskowe manierki wyprodukowane są z tworzywa wytrzymałego na przetarcia, wgniecenia, pęknięcia oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie materiał ten jest przystosowany do kontaktu z płynami. Zakrętka połączona z wlewem uszczelniona jest dodatkowo gumą. Manierka sprzedawana jest wraz z pokrowcem ułatwiającym kamuflaż. Jego wnętrze pokrywa termoizolacyjne futerko chroniące wodę przed przegrzaniem czy zamarznięciem. Natomiast metalowe klamry umożliwią umocowanie manierki do plecaka czy pasa.

Ciekawym produktem są manierki stylizowane na tradycyjne skórzane bukłaki. Wykonane są z bezpiecznego dla zdrowia i odpornego na przebicia czy wszelkie uszkodzenia tworzywa. Korek zapobiegający przeciekaniu przystosowany został do otwierania jedną ręką. Manierka umieszczona jest w pokrowcu z regulowanym paskiem, który można zawiesić na ramieniu.

zdj. www.psfk.com

Na weekendowe wyprawy każdy chętne może wyposażyć się także w manierki wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Nakrętka przymocowana jest do gwintu, dzięki czemu z pewnością nie zgubi się w trakcie wędrówek czy rowerowych zjazdów. Ważną rzeczą jest fakt, że zaprojektowany uchwyt umożliwia przypięcie karabińczyka.

Nasze propozycje na aktywne spędzenie weekendu.
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje