Zorientowani od 2013 roku

Aktualności - Makaki japońskie - leniwe życie w gorących źródłach

Makaki japońskie - leniwe życie w gorących źródłach

07.10.2015
Artykuły

Kiedy myślimy o małpach, przed oczami pojawia nam się obraz futrzastych zwierzaków zwinnie przeskakujących z jednego drzewa na drugie. Tymczasem istnieje szczególny gatunek małp, który upodobał sobie zimniejsze klimaty. Mowa o małpach śnieżnych.

Nazywane są również makakami japońskimi, gdyż bytują jedynie na wyspach japońskich. Zasiedliły Ksiusiu, Honsiu, Yakushimę oraz Sikoku. Makaki są doskonale przystosowane do życia w trudnych warunkach klimatycznych. Prawie całe ciało zwierząt pokrywa gęste futro (włącznie z bardzo krótkim ogonem). Pozbawione owłosienia są jedynie pośladki, twarz oraz palce.

Makaki zamieszkujące na wyspie Honsiu swój czas spędzają w gorących źródłach. Kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera, małpy zanurzają sie w ciepłych wodach, których temperatura wynosi ok. 40-60°C. Szczególnie upodobały sobie gorące kąpiele w źródłach położonych w tzw. Dolinie Piekieł (Jigokudani) w prowincji Nagano. Ich ulubioną zabawą jest wskakiwanie do wody oraz lepienie kul ze śniegu i rzucanie ich w przestrzeń. Co ciekawe są w stanie uformować śnieżkę, której średnica wynosi nawet 60 cm. Taką biegłość w pracach manualnych osiągnęły za sprawą łapek z pięcioma palcami. Dzięki nim bez trudu zdobywają pokarm. Makaki należą do wegetarian. Zwykle żywią się owocami, korą drzew, orzechami, pąkami kwiatów, liśćmi, a także orzechami. Jedynie w trudnym okresie sięgają po mięczaki czy bezkręgowce. Pożywnienie przechowują w torbach policzkowych. Kiedy poczują się głodne uciskają policzki i pokarm trafia do jamy gębowej. 

Noclegi w regionie Nagano

Zwierzęta te grupują się w stada, którym przewodniczą samice. Według ścisłej hierarchii miejsce dominującej samicy zajmuje jedna z jej córek. Makaki łączą niezwykłe relacje. Osobniki bardzo przywiązują się do siebie, a kiedy nadchodzi niebezpieczeństwo stają w obronie słabszych. Wspólne więzi zacieśnia codzienna toaleta polegająca na przeczesywaniu futra w celu usunięcia brudu oraz pasożytów. Warto wspomnieć, że naukowcy zaobserwowali u makaków japońskich bardzo ludzką cechę charakteru – mściwość. Kiedy jeden zwierz przegra walkę, w ramach zemsty atakuje słabszego osobnika pochodzącego z kompanii swojego pierwszego rywala. Cudowne zdjęcia tym jakże fotogenicznym zwierzętom zrobił fotograf Jasper Doest.

Gdzie zobaczyć śnieżne małpy?

Jeśli macie chęć zobaczyć na żywo wyczyny małp śnieżnych koniecznie wybierzcie się do Japonii. Makaki można podziwiać w parku Jigokudani Yaen-kōen, w regionie Nagano, około 3 godzin drogi z Tokio. W Tokio należy przesiąść się na pociąg zmierzający do Nagano. Podróż zajmuje ponad 1,5 godziny. Z Nagano kolejny pociąg zawiezie nas do Yudanaka (ok. 1 h), skąd odjeżdża autobus do parku Jigokudani Yaen-kōen.

p.r.

Makaki fotogaleria

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Komentarze

  • Oliwia 10.03.2021 15:30

    Alw fajne

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje