Aktualności - Skarby architektury, czyli Praga dla miłośników sztuki

Skarby architektury, czyli Praga dla miłośników sztuki

05.08.2015
Artykuły

Czeskie spotkania z historią sztuki

Praga jest rajem dla miłośników historii sztuki. Zachowało się tu przede wszystkim sporo cennych zabytków z okresu średniowiecza. W gronie najcenniejszych budowli miasta znajduje się zatem rotunda św. Marcina na Wyszehradzie, której historia sięga XI stulecia. Średniowiecznym zbytkiem przyciąga też kompleks Zamku Praskiego, w przypadku którego skarbem wyjątkowo cennym staje się bazylika św. Jerzego oraz katedra św. Wita. Nie brak też średniowiecznych pamiątek związanych ze sztuką świecką. W tym gronie wyróżnia się Stary Pałac Królewski, z kolei na starówce o wiekach średnich przypomina piękny zespół Ratusza Staromiejskiego. Bardzo dobrze jest też w Pradze reprezentowana sztuka renesansu, w przypadku której wyróżniają się rezydencje i pałace najbogatszych mieszczan żyjących przed wiekami na terenie czeskiej stolicy.

Spotkania z barokiem

kościół św. mikołaja

Doskonale prezentuje się praski barok. Na Małej Stranie można zatem zobaczyć kościół św. Mikołaja, uznawany za najwspanialszy przykład tego właśnie stylu w Pradze. Zachwyca też Klementinum - wielki zespół, którego najbardziej znanymi elementami są: Wieża Astronomiczna oraz Sala Biblioteczna z unikalną kolekcją globusów. Zamek Praski oraz Mała Strana gwarantują z kolei wiele pięknych widoków na barokowe ogrody Pragi. Także w pobliżu najpiękniejszych rezydencji pałacowych tego miasta można ujrzeć miejsca, będące wyjątkowo cennymi przykładami zastosowania sztuki barokowej w architekturze ogrodu. I w tym przypadku turyści mogą liczyć na moc wyjątkowych wrażeń, dzięki czemu ich wspomnienia z wycieczki do Pragi będą jeszcze wspanialsze.

Najsłynniejsza atrakcja architektoniczna

Nie można oczywiście zapomnieć o cudownym moście Karola. Ten najstarszy zachowany most kamienny świata, o pokaźnej rozpiętości przęseł, początkowo nazywany był Kamiennym lub Praskim Mostem. Mająca prawie 516 metrów przeprawa przez Wełtawę zaliczana jest do najpiękniejszych atrakcji Pragi, a zdjęcie na nim to obowiązkowy element każdej, praskiej podróży. Most Karola zachwyca niezależnie od pory dnia i pogody. Niezapomniane, nostalgiczne wspomnienia wiąże ze sobą nawet zalany strugami deszczu.

most karola

Nowsze trendy w praskiej architekturze

Secesja, z którą można się zapoznać m. in. podczas wizyty w rejonie Pałacu Przemysłowego oraz klasycyzm, którego doskonałym przykładem jest Teatr Stanowy – oto kolejne ciekawe przykłady architektury, jakimi może nas oczarować Praga. Neorenesansowy budynek Muzeum Narodowego oraz neogotycki kościół św. Ludmiły są z kolei wielkimi atrakcjami dla tych, którzy kochają architekturę historyzującą. Tego typu zabytki są nie tylko ważnymi elementami w miejskim krajobrazie, ale też symbolami przywiązania mieszkańców czeskiej stolicy do tradycji i historii.

Praga to miasto wyjątkowe, a zabytki architektury stanowią tu unikalną kolekcję budowli z różnych okresów historycznych. Wycieczki po czeskiej stolicy cieszą się dzięki temu ogromnym zainteresowaniem, a biura podróży starają się przyciągać turystów coraz ciekawszymi programami. Odkrywanie Pragi to niezwykła przygoda i wspaniałe doświadczenie, a wspomnienia z takiej wyprawy na długo pozostaną w pamięci każdego turysty biorącego w niej udział.

Artykuł przygotowany we współpracy
z miłośnikami antyków i historii sztuki pracującymi na co dzień w antykwariacie Antyczek.
Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje