Aktualności - Chorwacja na talerzu

Chorwacja na talerzu

14.07.2015
Artykuły

Niewiele jest państw europejskich, które podobnie jak Chorwacja, zachwycają podróżnych różnorodnością doznań smakowych. W tym niewielkim krauj położonym nad Morzem Adriatyckim tradycja kulinarna kształtowała się przez wieki. Duży wpływ na nią miało samo usytuowanie geograficzne oraz burzliwa historia. Kuchnia nadmorska zdradza silne wpływy włoskie, a część lądowa zapożyczyła wiele z kuchni węgierskiej. Swój wkład mieli również Grecy, którzy zdradzili Chorwatom tajniki produkcji wina. Natomiast Osmanowie przeszczepili na chorwacki grunt danie zwane sarma (mięso mielone zawijane w liście winorośli bądź kapusty).

 

 

Kuchnia Dalmacji i Istrii

W tych dwóch regionach króluje kuchnia śródziemnomorska. Główną rolę odgrywają tutaj ryby oraz owoce morza. Te ostatnie zazwyczaj przyrządzane są z czosnkiem, oliwą z oliwek i natką pietruszki. Całość uzupełnia białe wino. Na przystawkę warto skosztować sałatkę z ośmiornicy bądź małże. Popularne jest także risotto z krewetkami barwione na czarno sepią pozyskiwaną z mątw. Wielbiciele ostryg w poszukiwania wyjątkowych doznań smakowych powinni udać się do miejscowości Mali Ston w Dalmacji lub w okolice Kanału Limskiego w Istrii. W obu regionach można spróbować dań przygotowywanych w peka, czyli żeliwnym naczyniu umieszczonym w rozrzażonych węglach. Dalmacja wyróżnia się sposobem przyrządzania potraw. Większość z nich jest duszona, ale używany jest również grill (często gradele – ruszt montowany nad żarem). Dalmacką specjalnością jest również zupa rybna i brudet - gulasz z owoców morza. Natomiast Istria znana jest z produkcji wyśmienitej oliwy z oliwek. I nic dziwnego, gdyż na powierzchni ok. 2800 km2 uprawia się, aż 1,5 miliona drzewek oliwnych. W Istrii bardzo często jada się domowy makaron. Fuži doskonale komponuje się z sosem truflowym, a pljukanci podaje się ze szparagami lub prosciutto. Kuchnia tych dwóch nadmorskich regionów pachnie ziołami. Dania doprawiane są rozmarynem, bazylią, szałwią, liściem laurowym.

 

 

Kuchnia kontynentalna

Kuchnia rejonów położonych w głębi lądu wykorzystuje sezonowe składniki. Dania są mieszanką potraw jadanych niegdyś przez ubogą ludność z bardziej wyrafinowanymi składnikami. Obowiązuje tutaj jedna zasada: posiłek musi być pożywny. Kuchnia bazuje przede wszystkim na mięsie, warzywach strączkowych oraz zbożu (wykorzystywane są również ryby słodkowodne). Duże znaczenie mają zupy przyrządzane z kurczaka lub wołowiny. Podawane są najczęściej z kluskami bądź domowym makaronem. Mieszkańcy tego regionu spożywają duże ilości mięsa. Medjimurje słynie z dania o nazwie tiblica. To nic innego jak wędzona wieprzowina przechowywana w drewnianej beczce. Warto spróbować także wołowiny pržolica. Po posiekaniu jest ona duszona z boczkiem oraz przyprawami i pieczona z warzywami. Natomiast specjalnością Zagorje jest wieprzowa polędwiczka faszerowana śliwkami oraz wzbogacana śmietaną.

 

 

Kuchnia Slawonii

Osobne miejsce na kulinarnej mapie Chorwacji zajmuje Slawonia.Wszystko za sprawą dania o nazwie kulen. To tradycyjna, wędzona kiełbasa wytwarzana z najlepszej gatunkowo wieprzowiny. Swój czerwony kolor zawdzięcza dodatkowi papryki. Warto dodać, że proces produkcji kiełbasy trwa co najmniej dziewięć miesięcy. W Slawonii bardzo lubiane są dania jednogarnkowe. Przoduje tutaj słynny čobanac. To gulasz przyrządzany najczęściej z jagnięciny. Najlepiej smakuje przygotowywany w żeliwnym kotle nad ogniskiem.

 

 

Z procentami

Najsławniejszym chorwackim napojem alkoholowym jest rakija. To mocny trunek poddawany kilkakrotnej destylacji. Charakteryzuje się lekko wyczuwalnym owocowym aromatem. Wedle zwyczaju w Chorwacji pije się mały kieliszek rakiji przed obiadem. W orginalnej produkcji trunek ten jest bardzo mocny. Zawiera nawet 50-70% alkoholu. Dlatego wytwórcy na potrzeby zagranicznych turystów wypuścili na rynek rakiję o zmniejszonej ilości alkoholu – do 40%. Najpopularniejsza jest rakija otrzymywana z winogron. Istnieją także gatunki aromatyzowane ziołami, kwiatami róży oraz pozyskiwane z moreli, śliwek czy gruszek.

 

 

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje