To skandynawskie państwo kusi swoją niedostępnością oraz magiczną aurą wyrosłą na epoce Wikingów. Podróżników przyciąga możliwość obcowania z dziką naturą oraz zachwyca otwarta przestrzeń potęgująca uczucie wolności. Kraj ten zdumiewa zróżnicowanym krajobrazem, mnogością jezior oraz możliwością obcowania z reniferami. Po pierwszym spotkaniu z fenomenami norweskiej przyrody już zawsze zapragniesz wracać na północ Europy.
Dzień polarny
Po długich miesiącach zimowych, w poszukiwaniu potężnej dawki słońca, warto udać się na północ Norwegii. Tam, za granicą koła podbiegunowego, występuje dzień polarny. Wówczas tarcza słoneczna nie chowa się za linię widnokręgu przez 24 godziny. Takie całodniowe naświetlanie to doskonały zastrzyk energii dla wszystkich istot żywych. Długość trwania dnia polarnego zależy od tego jak daleko na północ się wybierzemy. Najlepszym miejscem do obserowania białych nocy jest Przylądek Północny z osadą Hammerfest, która jest najdalej wysuniętym na północ miastem świata. Podczas dni polarnych warto wykorzystać dodatkową ilość światła, aby oddać się pasjonującym rozrywkom. Niezwykle popularnym wśród turystów zajęciem jest gra w golfa nieopodal oceanu. Można również wziąć udział w spływach kajakowych, wycieczkach rowerowych czy rejsach statkiem wzdłuż wybrzeża.
Zorza polarna
To jedno z najbardziej zapierających dech w piersiach zjawisk natury. Światło zorzy polarnej najlepiej widoczne jest późną jesienią oraz wczesną wiosną na północy Norwegii bądź na wyspach Svalbard. Oczywiście dużo zależy od pogody. Kiedy pada śnieg magiczna aurora może w ogóle się nie pojawić. Aby zapewnić sobie jak najlepszy spektakl należy wybrać dzień poza pełnią księżyca oraz miejsce mało oświetlone. Zorzę polarną można podziwiać z pokładu statku, podczas jazdy psim zaprzęgiem bądź szalejąc na skuterach śnieżnych.
Fiordy
Na terytorium Norwegii znajduje się największe na świecie nagromadzenie fiordów. Ten rodzaj zatoki mocno wcinającej się w głąb lądy jest w całości dziełem natury. Ukształtował się podczas cofania się lodowców. Ten dziewiczy kawałek Europy charakteryzuje się łagodnym klimatem, który jest dziełem prądu zatokowego Golfsztrom. Wody fiordów obfitują w bogactwo ryb, morświnów oraz fok. Fiord Geirangerfjord słynie przede wszystkim z niezwykłych wodospadów oraz majestetychych, ośnieżonych szczytów górskich. Sognefjord to najgłębszy fiord norweski (osiąga 1 308 metrów głębokości). Dzięki temu po jego wodach mogą pływać nawet duże statki, co zwiększa możliwości eksporacyjne tego rejonu.
Lofoty
Ten archipelag wysp położony jest na Morzu Norweskim u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii. Jego rozpiętość wynosi 112 km. Ten niezwykle malowniczy obszar tworzą masywy skalne wysokie na kilkaset metrów wystające z morskich odmętów. Te niezwykłe okoliczności przyrody oferują dużo możliwości spędzenia wolnego czasu. Od połowy października do połowy stycznia możesz wyruszyć na pokładzie statku pasażerskiego na obserwację fok, orłów bielików oraz orek. Wody Lofotów to doskonałe miejsce do uprawiania sportów. Spływy pontonami bądź kajakami wzdłuż wąskich cieśnin i malowniczych wysepek zapewnią niezapomniane wrażenia. Latem warto wybrać się na piesze wędrówki lub wyprawy rowerowe połączone z noclegiem pod gołym niebem.
Nasze wyprawy do Norwegii