Zorientowani od 2013 roku

Aktualności - Skarby Kopenhagi: czym może zachwycić stolica Danii?

Skarby Kopenhagi: czym może zachwycić stolica Danii?

06.07.2015
Relacje

Moda na kraje skandynawskie trwa w najlepsze, a turyści coraz chętniej urządzają wycieczki po ich najpiękniejszych miastach. W gronie kierunków coraz bardziej popularnych znalazła się i Dania, na terenie której miejsc godnych uwagi nie brakuje. W gronie miast, od których większość turystów zaczyna poznawanie tego kraju, znajduje się Kopenhaga. Duńska stolica może zachwycić. Czym?

 

 

Z kart historii

 

Stolica Danii może się pochwalić długą historią, która sięga XII wieku. W tym czasie z woli biskupa Roskilde powstało miasto, które miało zapewnić państwu ochronę przed słowiańskimi piratami. Założony na cyplu gród już w połowie XIII wieku otrzymał prawa miejskie, a 100 lat później stał się stolicą państwa. O tym, jak bogatym i otwarty na nowości miastem była (i jest w dalszym ciągu) Kopenhaga najlepiej świadczą jej zabytki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę w czasie wycieczki po mieście?

 

Najcenniejsze skarby duńskiej stolicy

 

Plac Ratuszowy jest jednym z tych miejsc, od którego większość turystów rozpoczyna poznawanie Kopenhagi. Czeka tu piękny ratusz z przełomu XIX i XX wieku, czekają też piękne rzeźby przedstawiające Andersena – najsłynniejszego bajkopisarza na świecie.

 

 

Drugim miejscem, chętnie odwiedzanym przez turystów, jest stary rynek miasta. Jego największą ozdoba jest fontanna z XVII wieku oraz pobliski kościół NMP z I połowy XIX wieku. Świątynia ta pełni rolę miejskiej katedry, jest też uznawana za najważniejszy zabytek sakralny na terenie miasta. Na terenie starówki wyróżnia się także kościół Świętego Ducha, będący wspaniałą pamiątką z końca XIII wieku. Gmach uniwersytetu z XV wieku oraz służąca niegdyś jako obserwatorium Okrągła Wieża to kolejne atrakcje, którymi Kopenhaga podbiła serca turystów. Dla turystów wielką atrakcją jest również możliwość zwiedzenia gmachu duńskiego parlamentu, którego najcenniejszym skarbem są Reprezentacyjne Sale Królewskie. Przyciąga też oficjalna rezydencja królewska oraz letnia rezydencja królewska, urządzona na terenie zamku Rosenborg. W tym miejscu na turystów czeka też piękna oranżeria oraz palmiarnia, dzięki czemu każdy może tutaj odpocząć w otoczeniu wspaniałej zieleni.

 

 

Najciekawsze muzea Kopenhagi

 

Kopenhaga może oczarować swą architekturą oraz ciekawymi placówkami muzealnymi. Ich wystawy mogą zainteresować każdego, a dzięki ciekawym zbiorom każdy turysta może w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat duńskiej stolicy. Dla miłośników historii obowiązkowym punktem w programie wycieczki po tym mieście będzie z pewnością Muzeum Narodowe, jednak i mniejsze placówki zasługują na uznanie. W gronie tych najchętniej odwiedzanych znalazło się Muzeum Rekordów Guinnessa, w którym dodatkową atrakcją jest woskowa rodzina królewska. Miłośników malarstwa z kolei zachwyci Państwowe Muzeum Sztuk, na zwiedzeniu którego można spędzić cały dzień.

 

 

Dawne fortyfikacje, fontanna Gefiony oraz słynna Syrenka to kolejne atrakcje, których w czasie wycieczki po duńskiej stolicy nie można pominąć. Są to symbole miasta, a jednocześnie najlepsze wizytówki całej Danii. Ten kraj ma niezwykły urok, a podróż po jego terenie może każdemu sprawić wiele radości.

 

Zdjęcie

Dodaj komentarz

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje