Przewodnik - Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina Europa
Ambasada Bośni i Hercegowiny
ul. Humańska 10, 00-789 Warszawa
Ambasada RP w Sarajewie
ul. Dola 13, 71000 Sarajewo
Stolica
Sarajewo
Powierzchnia
51 129 km2
Liczba ludności
4,6 mln
Strefa czasowa
UTC +1, +2
Język urzędowy
bośniacki, chorwacki, serbski
Języki używane
bośniacki, chorwacki, serbski
Religie
islam (45%)
Ustrój
republika federacyjna
Waluty
marka zamienna (BAM)
Kiedy jechać
przez cały rok, jednakże najlepszą porą na zwiedzanie jest okres późnej wiosny i wczesnej jesieni - jest wówczas ciepło, ale nie upalnie.
Wtyczki
Nr kierunkowy
+387

Opis kraju

Bośnia i Hercegowina to kraj, którego nazwa wywodzi się od dwóch głównych obszarów, które tworzą cały organizm państwowy. Na północy usytuowana jest górzysta oraz pokrywa bujną roślinnością Bośnia. Tymczasem obszar wyżynno-równinnej Niziny Panońskiej znajduje się na obszarze Hercegowiny. Państwo to urzeka malowniczymi wyżynami z licznymi domkami, w których życie płynie tak jakby czas się zatrzymał.

Bośnia i Hercegowina to państwo federacyjne położone w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Kraj powstał po rozpadzie byłej Jugosławii. Od północy i południowego-zachodu graniczy z Chorwacją, natomiast od wschodu z Serbią i Czarnogórą. Co ciekawe prawie 90% powierzchni kraju usytuowane jest powyżej 200 m n.p.m. Znaczna część terytorium opanowana jest przez Góry Dynarskie, z najwyższym szczytem o nazwie Maglić 2386 m n.p.m. Góry te przechodzą ku północy w Nizinę Środkowodunajską i Nizinę Panońską.

Bośnia i Hercegowina znajduje się w strefie klimatu przejściowego. Zimy potrafią być bardzo mroźne z niskimi temperaturami. Dodatkowo uczucie chłodu potęgują porywiste wiatry, które są przyczyną powstawania sztormów. Z drugiej strony lata bywają niezwykle upalne. Należy dodać, że zazwyczaj w południowej części kraju panują wyższe temperatury niż w pozostałych regionach.

W 11 r. p.n.e. Bośnia i Hercegowina znalazła się w granicach cesarstwa rzymskiego. Słowianie zaczęli ją zasiedlać od VII w. Obszar tego kraju począwszy od XII w. podbijany był przez Węgry i Turcję. Turcy zaszczepili na bałkańskiej ziemi islam. W 1918 r. Bośnia weszła, wraz z Chorwacją, Serbią oraz Słowenią, w skład federacji zwanej Jugosławią. Wraz z upadkiem bloku socjalistycznego Jugosławia podzieliła się na kilka samodzielnych państw. Krwawą kartą w historii Bośni i Hercegowiny była wojna domowa tocząca się w latach 1992-1995. W walkach brali udział bośniaccy Serbowie, pragnący autonomicznego państwa, oraz strona rządowa. W konflikcie poległo od 97 tys. do 110 tys. osób. Ostatecznie działania wojenne zakończone zostały wymuszonym przez NATO układem pokojowym. Na jego mocy Bośnia i Hercegowina zaczęła funkcjonować jako państwo składające się z dwóch organizmów: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.

Bośnia i Hercegowina, ze względu na swoje położenie, stanowi serce Bałkanów. To państwo niezwykle atrakcyjne dla podróżników z całego świata. Na jego obszarze klimat śródziemnomorski łączy się z alpejskim. Dużą część kraju zajmują góry - Alpy Dynarskie. Najwyższe szczyty znalazły się na obszarze Hercegowiny. Dodatkowo to bałkańskie państwo może poszczycić się prastarym dziedzictwem kulturowym. Wszystkie najpiększniejsze zabytki można oglądać w liczych muzeach rozsianych po całym kraju. Jednak to co przyciąga, to możliwość zaobserwowania niezwykłego zderzenia dwóch kultur: wschodniej oraz zachodniej.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Bośni i Hercegowiny - poznaj oferty wyjazdów do Bośni i Hercegowiny najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

Najważniejsze atrakcje

Sarajewo

Stolica łączy świat śródziemnomorski z Panonią, i umożliwia przeplatanie się elementów kultury rzymskiej i bizantyjskiej. Współcześnie jest mozaiką styli architektonicznych oraz szczyci się wielokulturowością i tolerancją religijną.

Piramidy

Stanowią hipotetyczny zespół trzech piramid, którego odkrycie ogłoszono w październiku 2005 r. Pokryte są warstwą ziemi i porośnięte roślinnością.

Neum

Miejscowość turystyczna położona na wąskim 17 kilometrowym pasie dostępu do Morza Adriatyckiego. Występują tutaj piękne, piaszczyste plaże. To także doskonała baza wypadowa na Chorwację.

Banja Luka

Miasto otoczone wzgórzami, przedzielone rzeką Vrbas, tworzącą liczne wodospady i kaskady. W czasach antycznych miasto leżało na szlaku handlowym Rzymian, którzy w celach obronnych zbudowali tutaj fortecę.

Alpy Dynarskie

Choć nazywane Alpami, nie są zaliczane do tego pasma. Są naprawdę piękne i wzbudzają groźne wrażenie, choć w rzeczywistości ich przejście nie wymaga ogromnych umiejętności.

Tara

30 kilometrów dzikiej rzeki. Lata erozji stworzyły długi na 82 km kanion. Większy od niego jest tylko kanion Colorado. Oprócz miłośników natury i wędkarzy, miejsce to przyciąga także fanów raftingu.

Doboj

Miasto słynie przede wszystkim z XIII-wiecznej fortecy, wielokrotnie przebudowywanej. Warto odwiedzić także górę Ozren, gdzie znajduje się kilka klasztorów. Aby wypocząć, poleca się wybrać się nad Jezioro Orlovo, albo Goransko.

Jajce

Niewielkie miasteczko, z pięknie odnowioną starówka. Największą atrakcją jest jednak znajdujący się w okolicy przepiękny, wysoki na 20 metrów wodospad.

Travnik

Był swego czasu jedną z najbardziej imponujących fortec w okolicy. Wciąż należy do najlepiej zachowanych. Niegdyś miasto było zwane "europejskim Istambułem". Dużą atrakcję stanowi znajdujący się w pobliżu masyw górski Vlašič.

Mostar

Jego nazwa pochodzi od "mostari" - opiekunów, strażników Starego Mostu. Został on zbudowany podczas panowania tureckiego i był najbardziej charakterystycznym punktem miasta. Po wojnie z lat 90. został odbudowany.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje