Przewodnik - Estonia

Estonia Estonia Europa
Ambasada Republiki Estońskiej
ul. Karwińska 1, 02-639 Warszawa
Ambasada RP w Tallinie
Suur-Karja 1 / Vana Turg 2, 10140 Tallinn
Stolica
Tallinn
Powierzchnia
45 226 km2
Liczba ludności
1,3 mln
Strefa czasowa
UTC +2, +3
Język urzędowy
estoński
Języki używane
estoński, rosyjski, fiński, niemiecki
Religie
protestantyzm (14%)
Ustrój
republika parlamentarna
Waluty
euro (EUR, €)
Kiedy jechać
maj-wrzesień - temperatury są najwyższe (16-18°C), a opady umiarkowane
Wtyczki
Nr kierunkowy
+372

Opis kraju

Estonia to najmniej zaludniony kraj bałtycki oraz najdalej wysunięte na północ ziemie, które niegdyś należały do Polski. Kraj ten może pochwalić się malowniczymi oraz urozmaiconymi krajobrazami. Na obszarze Estonii znajdują się lasy, bagna, jeziora, a także zabytki (kościoły, fortyfikacje, zamki). Nieskażona natura i dziedzictwo kulturowe chronione jest w skansenach, parkach i rezerwatach.

Estonia położona jest Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Łotwą, Rosją oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską. W jej skład wchodzi ponad 1500 wysp i wysepek w Zatoce Ryskiej (największe Sarema i Hiuma). Występuje tu rzeźba polodowcowa (moreny, drumliny, ozy, jeziora). To kraj typowo nizinny (średnia wysokość 50 m), prawie 90% obszaru leży poniżej 100 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie, Suur Munamägi, ma 318 m. Sieć rzeczna jest gęsta, rzeki są jednak krótkie i mało zasobne w wodę. Znajduje się tu prawie tysiąc jezior, przeważnie niewielkich, zajmujących ok. 5% powierzchni kraju.

Klimat Estonii określa się jako umiarkowany chłodny z raczej niskimi temperaturami. W lutym na wybrzeżu temperatura oscyluje średnio w granicach -1°C. Natomiast w najcieplejszym miesiącu (lipiec) słupek rtęci nie przekracza 17-18°C. Upały należą do rzadkości.

Początków osadnictwa na terenie dzisiejszej Estonii należy dopatrywać się około tysiąca lat temu. Już w XIII w. obszar ten najechali oraz podbili Niemieccy Kawalerowie Mieczowi. Od tego momentu w Estonii narastały wpływy niemieckie (dominacja kultury niemieckiej, niemieckie osadnictwo). W kolejnych wiekach Estonia znajdowała się pod panowaniem: Rosji, Szwecji, Danii oraz Polski. Pomimo tak burzliwej historii obywatelom udało się wypracować oraz zachować odrębną kulturę oraz przynależność narodową. Wraz z zakończeniem I wojny światowej Estonia ogłosiła niepodległość, jednak już w czerwcu 1940 roku, jako Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka, stała się częścią Związku Radzieckiego. Pod panowaniem sowieckim nastąpiła masowa deportacja ludności na Syberię, zamykano kościoły, a rolnictwo zostało skolektywizowane. W 1991 roku Estonia po raz kolejny proklamowała niepodległość, a w 2004 roku weszła do Unii Europejskiej.

Estonia staje się coraz częstszym celem wycieczek turystów z zagranicy. Dzięki temu w ostatnich latach nastąpił dość szybki rozwój gospodarki oraz turystyki. Ten bałtycki kraj szczególnie chętnie odwiedzają Finowie oraz Szwedzi, który do Helsinek dostają się promem bądź wodolotem. Estonia oferuje podróżnikom możliwość spędzenia czasu wolnego na nadmorskich plażach. Niezwykle popularnym kurortem jest Parnu (Parnawa) ulokowany nas Zatoką Ryską. Natomiast osoby ceniące sobie kontakt z naturą oraz urlopowy spokój powinny wybrać się na jedną z bałtyckich wysp (Muhu, Sarema, Hiiumaa). Ze względu na położenie, wydawać by się mogło, że Estonia jest krajem mało otwartym na podróżnych. Nic bardziej mylnego! Warto przyjechać do Estonii, aby zobaczyć co ma najlepszego do zaoferowania.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Estonii  - poznaj oferty wyjazdów do Estonii najlepszych organizatorów.

Najważniejsze atrakcje

Tallin

Stolica Estonii pełni funckję ważnego ośrodka kulturalnego oraz przemysłowego. Poza tym, można tu doświadczyć tzw. białych nocy (okres kiedy słońce nie znika za nieboskłonem przez całą dobę). Będąc w Tallinie warto zwiedzić gotycki ratusz, starówkę czy średniowieczny zamek. 

Jezioro Pejpus

To największe estońskie jezioro położone jest przy granicy z Rosją. Zbiornik wodny ma dość urozmaicone wybrzeże. Z jednej strony możmy spotakać piaszczyte plaże, a z drugiej strome klify. Warto zaznaczyć, że szerokość jeziora przekracza 50 km. Malownicze brzegi raz stanowią dość stromy klif, by w innymi miejscu łagodnie zmienić się w piaszczystą plażę.

Park Narodowy Lahemaa

Park zamieszkują przede wszystkim łosie oraz niedźwiedzie. Stanowi nienaruszony ludzką ręką rejon, który może pochwalić się głazami narzutowymi. Dodatkowo ulokowany jest w pobliżu pokaźnego wodospadu. Woda spada z dużej wysokości wprost na piaskowiec.

Tartu

Miasto słynie z pierwszego na obszarze Estoni uniwersytetu. Do chwili obecnej jest mekką studenckiego życia, gdyż 10% ludności to właśnie studenci. 

Wyspy

Każda wyspa może poszczycić się indywidualnym charakterem. Turystów urzekają dziewiczą naturą w dużej mierze nienaruszoną ręką człowieka. Na pierwsze miejsce wysuwa się tutaj wyspa Hiuma, która słynie z mokradeł, podmokłych łąk oraz bagiennych lasów.
© 2019 Zorientowani.pl
iMoje