Przewodnik - Uzbekistan

Uzbekistan Uzbekistan Azja
Ambasada Republiki Uzbekistanu
ul. Kraski 21, 02-804 Warszawa
Ambasada RP w Taszkencie
ul. Firdavsiy 66, Yunasabadskiy Rayon 700084 Tashkent, Uzbekistan
Stolica
Taszkent
Powierzchnia
447 400 km2
Liczba ludności
29,6 mln
Strefa czasowa
UTC +5
Język urzędowy
uzbecki
Języki używane
uzbecki
Religie
islam (84%)
Ustrój
republika
Waluty
sum (UZS)
Kiedy jechać
wrzesień - chłodniej, październik-maj - mniej turystów
Wiza
w ambasadzie w Warszawie na podstawie zaproszenia lub vouchera
Wtyczki
dwa okrągłe lub trzy płaskie bolce
Nr kierunkowy
+998

Opis kraju

Uzbekistan to kraj w środkowej Azji, składający się w dwóch trzecich z pustyni, regionów półpustynnych i stepów, jedną trzecią natomiast stanowią żyzne kotliny. Krajobrazy, które można podziwiać, wędrując po górach, przyprawiają o zawrót głowy. Rzeki, którymi organizowane są spływy pontonowe, wzbudzają zachwyt. Trudno zapomnieć o tak intensywnie przeżytych chwilach. Wizyta w tym kraju to doskonała okazja, by posmakować prawdziwej przygody.

Uzbekistan - informacje praktyczne

Uzbekistan leży w Azji Środkowej między dwiema wielkimi rzekami - Amu-darią i Syr-darią. Powierzchnia kraju jest w większości równinna. Około 20% stanowią góry i przedgórza. Na wschodzie i północnym wschodzie leżą G. Ałajskie i Tienszan, gdzie znajduje się najwyższy szczyt kraju - Hazrat Sulton (4634 m n.p.m.). Między nimi leży urodzajna, nawadniana Kotlina Fergańska. Środkową część kraju zajmuje Niż. Turańska z rozległą pustynią Kyzył-kum. Do Uzbekistanu należy południowa część dawnego Jez. Aralskiego.

Uzbekistan - klimat

Klimat Uzbekistanu jest kontynentalny, skrajnie suchy, z ciepłymi zimami (od 3 do 10 °C) i gorącym, suchym latem (nawet do 45 °C). Mała ilość opadów (do 200 mm na terenach równinnych), nie sprzyja rozwojowi rolnictwa, i czyni koniecznym nawadnianie pól uprawnych.

Uzbekistan - historia

W I tysiącleciu p.n.e. terytorium dzisiejszego Uzbekistanu znajdowało się w obrębie starożytnych królestw Baktrii i Sogdiany. Od VI w. p.n.e. rządzili tu przedstawiciele perskiej dynastii Achemenidów. Obszar ten został następnie podbity przez Aleksandra Macedońskiego, a następnie Seleukidów. Wielkiego znaczenia zaczął wówczas nabierać tzw. jedwabny szlak. W połowie III w. p.n.e. władzę objęły miejscowe rody, a potem imperium Kuszanów. W VIII w. Uzbekistan dostał się pod panowanie Arabów i uległ islamizacji. W X w. rządy objęła irańską imperia Samanidów. W latach 1220-1221 nastąpił najazd wojsk Czyngis-chana, który pozostawił po sobie wiele zniszczeń. W XIV w. Mongołowie zostają wyparci przez Timura. W końcu XV w. terenem udaje się zawładnąć przedstawicielom koczowniczych plemion uzbeckich, które osiedliły się między Amu-darią a Syr-darią. Poszczególne chanaty były stopniowo podbijane przez Rosję carską w XIX w., która o wpływy na tym terenie rywalizowała z Imperium Brytyjskim. W 1924 r. powstała Uzbecka Socjalistyczna Republika Radziecka. W 1991 r. ogłoszona została deklaracja niepodległości.

Uzbekistan - atrakcje, zwiedzanie

Uzbekistan - kraina niczym z baśni 1001 nocy przyciąga swoją egzotyką. Warto odwiedzić miasta pełne zabytków, takie jak Buchara, Chiwa, Fergana, Samarkanda, Shachrisabz (rodzinne miasto Tamerlana), Taszkent - stolica kraju, Termez (znajdują się tu buddyjskie klasztory z I-III w. n.e.). Atrakcje przyrodnicze stanowi natomiast pustynia Kyzył-kum, góry Tien-szan i Hisaro-Ałtaj, a także Kotlina Fergańska i zanikające Jezioro Aralskie. Najlepszy sposób spędzania czasu w Uzbekistanie to uprawianie turystyki wysokogórskiej, spływy rzekami, uprawianie sportów zimowych, poszukiwanie śladów Jedwabnego Szlaku oraz poznawanie rzemiosła artystycznego, kultury i historii.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Uzbekistanu - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje