Przewodnik - Mongolia

Mongolia Mongolia Azja
Ambasada Mongolii w Warszawie
ul. Rejtana 15/16
Ambasada RP w Ułan Bator
Ulaanbaatar 13
Stolica
Ułan Bator
Powierzchnia
1 564 116 km2
Liczba ludności
2,8 mln
Strefa czasowa
UTC +8 do +9
Język urzędowy
mongolski
Języki używane
mongolski, kazachski, rosyjski
Religie
buddyzm tybetański (91%)
Ustrój
republika
Waluty
tugrik (MNT)
Kiedy jechać
maj-październik
Wiza
30 dniowa turystyczna, wydawana w Ambasadzie
Wtyczki
jak w Polsce
Nr kierunkowy
+976

Opis kraju

Mongolia od wieków przywodziła na myśl Czyngis-chana i jego armię oraz dzikie konie przemierzające stepy. Nawet dziś, poza obszarem Ułan Bator, można odnieść wrażenie, że jest się w innym wieku. "Kraj błękitnego nieba" to miejsce, w którym spotykają się lasy syberyjskie, wielkie stepy, bezkresna pustynia Gobi, pokryte lodowcem góry i krystaliczne wody jezior. Jest to także jeden z najmniej odkrytych zakątków Azji.

Mongolia - informacje praktyczne

Mongolia leży w Azji Środkowej. Nie ma dostępu do morza. Od północy graniczy z Rosją, a od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Przeważającą część kraju zajmują góry (Ałtaj Mongolski, Ałtaj Gobijski, Changaju, Chentej), wyżyny (Równina Wschodniomongolska) i pustynie (Gobi). Najwyższy szczyt - Mönch Chajrchan-uul (4362 m n.p.m.). Roślinność: tajga, stepy, półpustynie, pustynie.

Mongolia - klimat

Klimat Mongolii, w związku z położeniem w głębi kontynentu, jest surowy, zaliczany do klimatu umiarkowanego o typie kontynentalnym. Lato jest tutaj bardzo gorące (temperatury powyżej +30 °C), natomiast zima bardzo mroźna (poniżej -30 °C). Opady atmosferyczne występują tutaj niezwykle rzadko (około 300 mm rocznie), większość opadów rocznych przypada na dwa miesiące (od połowy czerwca do połowy sierpnia) czego wynikiem jest nie wiosenna, lecz letnia wegetacja.

Mongolia - historia

W czasach późnego paleolitu głównym zajęciem ludzi na tych terenach było myślistwo i rybołówstwo, a w późniejszym okresie pasterstwo. W połowie VI wieku panowanie plemiona Żuan Żuanów obalił lud turecki zwany przez Chińczyków Tu-kiu. W XII wieku Mongolię zamieszkiwały różne plemiona takie jak Tatarzy, Kereici, Merkici, które zjednoczył twórca imperium mongolskiego - Czyngis-chan. Objął on władzę nad całym państwem w 1206 roku. W późniejszym czasie umocnił swoją władzę i stworzył armię. Od końca XVI wieku rozpowszechnił się buddyzm tybetański. Dzięki Rosji udało się obalić panowanie dynastii Mandżurskiej. Jednak mimo pozorów niepodległości Mongolia pozostała terenem interesów Chin i carskiej Rosji, jak również Japonii. Decydującym wpływem na niepodległość Mongolii był Związek Radziecki. 26 listopada 1924 roku uchwalono pierwszą w dziejach Mongolii konstytucję. W 1961 roku Mongolska Republika Ludowa została przyjęta do ONZ.

Mongolia - atrakcje, zwiedzanie

Kraj ten nie ma sprzyjających warunków do rozwoju turystyki międzynarodowej, mimo iż jego powierzchnia jest bardzo duża. Możliwość turystycznego zagospodarowania terenu ograniczają warunki klimatyczne oraz słaba wewnętrzna dostępność transportowa tego kraju. Większa część Mongolii jest bezludna, pozbawiona sieci komunikacyjnej i zagospodarowania turystycznego. Wczasy w Mongolii powinny zaplanować osoby, pragnące porzucić cywilizacyjny zgiełk, które z przyjemnością pogalopują przez stepy, wdychając krystalicznie czyste powietrze, a nocleg w jurcie pod rozgwieżdżonym niebem będzie dla nich wspaniałym przeżyciem.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Mongolii - poznaj oferty wyjazdów najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje