Przewodnik - Nepal

Nepal Nepal Azja
Stolica
Katmandu
Powierzchnia
140 800 km2
Liczba ludności
30,5 mln
Strefa czasowa
UTC +5:45
Język urzędowy
nepalski
Języki używane
nepalski, bihari, newari, maithili oraz dialekty tybetańskie
Religie
hinduizm (75%), buddyzm
Ustrój
republika federalna
Waluty
rupia nepalska (NPR)
Kiedy jechać
październik - listopad i luty-kwiecień
Wiza
3 miesięczna wydawana w ambasadzie lub przy wjeździe do Nepalu; koszt - 25$.
Wtyczki
europejskie (dwubolcowe) i angielskie (trójbolcowe)
Nr kierunkowy
+977

Opis kraju

Nepal to egzotyczne miejsca, tajemnicze świątynie i niepowtarzalny urok himalajskich miast. Na jego terytorium leży najwyższy szczyt świata - M. Everest. Nepal słynie z zapierających dech w piersiach pięknych krajobrazów oraz spektakularnych widoków Himalajów. Nepal to także miejsce urodzenia Buddy. Warto pamiętać, że Nepal jest pięknym, ale i bardzo biednym krajem.

Nepal - informacje praktyczne

Nepal leży w południowej Azji, w Himalajach. Graniczy na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami, nie ma dostępu do morza. Kraj rozciąga się równoleżnikowo. Około 85% powierzchni Nepalu zajmują góry, aż 25% terytorium kraju leży powyżej 3.000 m n.p.m. Południową część kraju zajmuje równina Terai, która ku północy przechodzi w przedgórze Churia, a następnie masyw górski Mahabharat. Północna część kraju, aż po kotlinę Katmandu, leży w obrębie Himalajów Wysokich.

Nepal - klimat

Warunki klimatyczne są bardzo zróżnicowane, od klimatu zwrotnikowego na południu po klimat górski strefy podzwrotnikowej. Na południu kraju, w Teraju, występuje gorący i wilgotny klimat subtropikalny. W rejonach centralnych - klimat umiarkowany (uzależniony od wysokości), zaś w wysokich partiach Himalajów występuje klimat arktyczny. Wyróżnia się pięć pięter klimatycznych.

Nepal - historia

Historia Nepalu związana jest z wieloma dynastiami. Najwcześniejszymi znanymi nam mieszkańcami Doliny Katmandu byli Gopalowie. Następne dynastie tego obszaru to kolejno: Ahirowie, dynastia Mahisiapala, Kiratowie (VIII w. p.n.e.), dynastia Somavanśia, dynastia Licchawich ("złota era starożytnego Nepalu"), Thakurowie, Mallowie (XIII w.), dynastia Szacha (w 1788 r. uderza na Tybet). 1814-1816 r. to wojna Wielkiej Brytanii z Nepalem. W 1849 r. rozpoczyna się jeden z najgorszych okresów w historii Nepalu - tzw. ranokracja. Królowie cały czas pochodzą z Szachów, jednak rzeczywistą władzą mają "dziedziczni premierzy" - Ranowie. Ich rządy doprowadzają kraj do upadku. Podczas pierwszej wojny światowej użyczają wojsk Wielkiej Brytanii, przez co w 1915 r. oficjalnie ogłoszona zostaje całkowita niepodległość Nepalu. Ranowie rządzą do 1951 r. Ostatni król Nepalu - Gyanendra - został odsunięty od władzy w 2008 r.

Wyprawy i trekkingi w Himalaje

Początki rozwoju turystyki zagranicznej w Nepalu sięgają połowy lat pięćdziesiątych XX wieku. Do roku 1951 Nepal był niedostępny dla turystów zagranicznych. W ostatnich latach na szeroką skalę rozwinęły się tu usługi turystyczne związane z turystyką himalajską. Katmandu i Pokhara to główne ośrodki większości wypraw w Himalaje. Jednym z głównych typów wycieczek organizowanych do Nepalu są wielodniowe wędrówki szlakami górskimi w towarzystwie przewodników. Rozpoczynają się one w stacjach górskich tj. Pokhara, Dźumla, Lukla, Namcze Bazar i przebiegają przede wszystkim w strefie poniżej 3000 m n.p.m. Do najpopularniejszych tras trekkingowych zalicza się trasę wiodącą dokooła masywu Annapurny. Wędruje nią aż 60% wszystkich turystów udających się na trekking w Nepalu.

Wyjazdy, wycieczki i wyprawy do Nepalu - poznaj oferty wyjazdów do Nepalu najlepszych organizatorów.

O kraju, kontynencie

© 2019 Zorientowani.pl
iMoje